San Francisco’ya kadar gelmişken Kaliforniya’nın eşsiz doğasına kısa bir yolculuğa çıkmadan buradan ayrılmamalısınız. Şehre yarım saat mesafedeki Muir Woods National Forest’ı ziyaret etmeli ve dünyanın en uzun ağaçları arasında bir yürüyüş yapmalısınız. Ayrıca San Francisco’yu uzaktan seyreden sakin bir kasaba olan Sausalito görülmeye değer yerler arasında.

Kaliforniya Redwood (Sekoya) Ormanları

Muir Woods National Forest

Sekoya Ormanları 150 milyon yıl önce kuzey yarımkürenin neredeyse tamamını kaplıyordu. Günümüze ulaşabilen üç türü olan sekoya ağacının iki türü yalnızca ABD’nin Kaliforniya eyaletinde varlıklarını sürdürüyor. Şafak sekoyası olarak bilinen üçüncü türü ise sadece Çin’de bulunuyor.

Kıyı sekoyası, sequoia sempervirens, dünyamızda yaşayan en uzun canlı türüdür ve yalnızca Kaliforniya’nın Pasifik kıyısında yetişir. Bu türün en uzun bireyi 155 metredir ve Kuzey Kaliforniya’daki Redwood National Forest’tadır. San Francisco’ya otuz dakikalık mesafede yer alan Muir Woods National Forest’taki en uzun örnekleri ise yaklaşık 78 metre yani 23 katlı bir bina yüksekliğindedir. Bu ağaç türü ılıman iklimlerde ve rüzgâr etkisinden uzak alanlarda yetişirler. Muir Woods National Forest, San Francisco’nun kuzeyinde derin bir vadide bin yıllar boyunca korunmuş ve günümüze ulaşabilmiştir.

Muir Woods National Forest Ana Yürüyüş Yolu

Muir Woods National Forest’ın ana yürüyüş yolu diğer tabiat parklarına göre oldukça rahattır. Tamamen dümdüz olan bu yürüyüş yolunun tamamını yaklaşık iki saatte tamamlayabilirsiniz (kısa fotoğraf molaları verdiğinizi ve tempolu yürümediğinizi varsayarak söylüyorum). Buna ek olarak üç ayrı yürüyüş patikası ve bir de kamp alanı bulunmaktadır. Patikalar ana yola göre daha yokuşludur, bazı noktalar merdivenlidir ancak vadinin derinliklerine ilerleme ve güzel manzaralar yakalama şansı sağlar. Kısa bir gezi planlıyorsanız ana yol sizin için yeterli olacaktır.

Ziyaretinizi planlarken dikkate almanız gereken birkaç noktadan bahsetmek istiyorum. Vadi bölgesinde park yerleri sınırlı olduğundan park biletinizi online olarak almanız ve bileti alırken orada olacağınız saati seçmeniz gerekmektedir. Yarım saatlik aralıklarla biletlendirme yapılmaktadır. Otopark görevlileri saat konusunda esnek olsalarda, işaretlediğiniz saat diliminde orada olmaya özen gösterin.  Online olarak aldığınız biletin üstünde büyük harflerle çıktısını alın ya da telefonunuza indirin yazdığını fark edeceksiniz. Bunun nedeni vadiye indikten sonra yoğun bitki örtüsünden dolayı telefon çekmemesi. Evet, ormanda olduğunuz süre boyunca telefon sinyaliniz olmayacak. Planlarınızı bunu hesaba katarak yapmalısınız. Giriş biletlerinizi orada temin edebilirsiniz yalnızca otopark biletinizi online olarak almanız yeterli (Otopark biletinizi almak için bu linki kullanabilirsiniz: https://www.nps.gov/muwo/planyourvisit/reservations.htm).

Muir Woods Beach

Muir Woods Beach

Muir Woods National Forest’ın bulunduğu vadinin okyanusa bağlandığı yerdeki sahildir. Oldukça sakin ve eşsiz bir doğaya sahip olan bu sahile uğramanızı tavsiye ediyorum. Ormandan çıktığınızda telefonunuz hale çekmiyor olacak, geldiğiniz tarafa doğru vadiye tırmanmak yerine tam ters yöne yokuş aşağı okyanusa doğru iki kilometre kadar devam ederek sahile ulaşabilirsiniz. Navigasyonunuz yok diye kendinizi huzursuz hissetmenize gerek yok, her yerde yol tabelaları oluğundan ve okyanusa geldiğinizde varmış olduğunuzu anlayacağınızdan kaybolmanız olası değil. Sahile vardığınızda telefonunuz da çekiyor olacak.

Point Reyes Coastal Line ve Deniz Feneri

Point Reyes Coatal Line

Muir Woods National Forest’tan kuzeye doğru devam ettiğinizde buradaki bölgenin tamamen ormanlık olduğunu hemen fark edeceksiniz. Point Reyes Deniz Feneri’ne doğru devam ederseniz okyanusu tepeden gören eşsiz manzaralar yakalayacaksınız. Balinaların göç zamanı olan ocak ve mart aylarında bu bölge turist akımına uğrar. Ocak ya da mart aylarında olmasanızda deniz aslanlarını, fok balıklarını ve Kaliforniya’nın zengin kuş popülasyonunu burada gözlemleyebilirsiniz. Kanat açıklığı iki metreyi bulan devasa kuşlar okyanusa ani dalışlar yaparak avlanıyor olacaklar.

Coastal Line'dan okyanusa bakış

Bu kıyı şeridinde de uzun yürüyüşler yapmanız mümkün; ancak genellikle rüzgarlıdır, okyanus etkisine tamamen açıktır. Muir Woods National Forest kadar düzgün bir yürüyüş alanı bulmanız zordur. Point Reyes Ağaç Tüneli (Point Reyes Tree Tunnel)’ni de gelmişken ziyaret edebilirsiniz.

Point Reyes Tree Tunnel

Sausalito

San Francisco’nun kuzeyinde yer alan ve harika bir körfez manzarasına sahip bu küçük kasabaya yapacağınız yarım günlük bir gezide güzel vakit geçireceğinize inanıyorum. Kara yoluyla şehir merkezinden yirmi dakikada ulaşabileceğiniz gibi (Lyft ya da Uber da kullanabilirsiniz) Pier 39 ya da Ferry Building’den vapurla da bu sevimli Kaliforniya kasabasını ziyaret edebilirsiniz. Bu kasabaya ne zaman gelsem kendimi Kadıköy’den Adalar’a gelmiş gibi hissederim, Sausalito işte tam olarak böyle bir yer. Butikleri, hediyelik eşya dükkanları ve parklarıyla tam bir Büyükada havasındadır. 

Sausalito'ya tepeden bakış

Eski bir balıkçı kasabası olan Sausalito’nun günümüzde temel geçim kaynağı turizmdir. Sausalito mutfağı tahmin edebileceğiniz gibi Amerikan deniz ürünleri ağırlıklıdır ve balıklar restoranlara günlük gelir. Küçük bir büfede clam chowder çorbası içebileceğiniz gibi boğazda ziyafet kıvamında servis veren restoranları da tercih edebilirsiniz. Bunların içerisinde benim favorim The Trident, deniz ürünleri ağırlıklı bu restoranın harika bir manzarası ve samimi bir atmosferi var.

Sausalito'da bir sokak

Nasıl Bir Gezi Planlamalıyım?

Araba kiralamadığınız taktirde Sausalito’ya vapurla geçebilirsiniz, bu durumda Muir Woods National Forest’ı ziyaret edebilmeniz mümkün değil. Seyahatinizin Sausalito’yla sınırlı kalacaktır. Buna alternatif olarak San Francisco’dan günübirlik turları araştırabilirsiniz. MuirWoods National Forest ve Sausalito Turu neredeyse her gün ve Balina Gözlem Turu ocak ve mart aylarında yapılmaktadır.

Araba kiralamış olanlar için en mantıklı rota Vista Point’te kısa bir molanın ardından Muir Woods National Forest’ı ziyaret etmek olacaktır. Ardından kuzeye doğru devam ederek Point Reyes Coastal Line’da vakit geçirebilir ve en son Sausalito’da akşam yemeği yiyebilirsiniz. Muir Woods National Forest’ı üçten sonra ziyaret etmenizi önermiyorum. Ağaçlar çok yüksek olduğundan ve vadide olduğunuzdan hava erken kararıyor, öğlen vakti orada olursanız en aydınlık zamanı yakalamış olursunuz. Gün batımından bir saat kadar önce Sausalito’da olmanızı öneririm. Kasabada kısa bir yürüyüşün ardından günbatımını seyredebilirsiniz.

San Francisco şehir merkezi gezi önerilerimi paylaştığım “ABD’nin En Güzel Şehri: San Francisco”yazıma göz atmanızı öneriyorum. Aynı zamanda San Francisco’dan Günübirlik Rotalar yazı serimin devamında ABD’nin Toscana’sı Napa Vadisi ve dünya teknoloji başkenti Silikon Vadisi’nden bahsediyor olacağım. Keyifli okumalar diliyorum.