Google+

Arama formu

SAN MARCO (ST. MARK) MEYDANI VE SAN MARCO BAZİLİKASI

Venedik - San Marco (St. Mark) Meydanı

Bu meydan, bütün dünyada özellikle güvercinleri ile biliniyor. Ünlü kafeler ve lüks mağazalara ev sahipliği yapıyor.

Venedik

Venedik-1

Venedik-2

Venedik şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Bunlardan en iyileri Il Barbagiano, Residenza Ca' Brighella, Apartment Fondamenta del Rielo Venezia. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Venezia Appartamento, San Vio gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Sea to Sky Apartments Faville, Ca' Botera, Ca' Vittoria tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Venedik aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Venedik-3

Venedik-4

Venedik-5

Venedik-6

Venedik-7

Venedik-8

Venedik-9

Venedik - San Marco (St. Mark) Bazilikası

Dört İncil yazarlarından biri olan San Marco’nun kemiklerini muhafaza etmek amacı ile 1063 ve 1073 yılları arasında, Avrupa ve Bizans karışımı bir tarzda inşa edilmiş. Daha sonra Rönesans döneminde ve 17. yüzyılda bazı değişiklikler yapılmış ve olağanüstü derecede bol ve harika süslemeler eklenmiş.

Soğan şeklindeki kubbesi, haçın kolları üzerine inşa edilen farklı yükseklikteki küçük kubbeler tarafından destekleniyor. Ayrıca zengin süslemeleri bazilikaya “Altın Kilise” unvanını kazandırmış. Yapılan seferlerden dönerken getirilen hazineler de burada değerlendirilmiş.

1200’lü yıllarda Constantinople (İstanbul)’de hipodromu süsleyen 4 adet bronz at heykeli de burada orta giriş kapısının üzerinde sergileniyor. Aslına bakarsanız Dan Brown’ın son romanı “Cehennem”de belirttiği üzere; bu sergilenen heykeller gerçek heykellerin replikası imiş ve asılları içerde saklanıyormuş. 1797 yılında Napolyon tarafından Paris’e götürülen bu atlar, Fransız İmparatorluğu’nun sona ermesi ile yeniden Venedik’e getirilmiş.

Venedik-10

Venedik-11

Venedik-12

Venedik-13

Etiketler


Yazar Hakkında

SİBEL AKINCI

Ben Sibel Akıncı; bir zamanlar ev hanımı bir anne ile astsubay bir babanın  üç kız çocuğunun ortancası olarak Tekirdağ’ın Çorlu ilçesinde doğmuşum… Yıl 21 Aralık 1959… Bu arada ben dünyaya gelmek üzere mücadele ederken annem bir yandan da  eski, İran Şahı Rıza Pehlevi  ile Farah Diba’nın düğün törenlerini radyodan naklen dinliyormuş… Bunlar...