San Marco (St. Mark) Meydanı ve San Marco Bazilikası

Venedik - San Marco (St. Mark) Meydanı

Bu meydan, bütün dünyada özellikle güvercinleri ile biliniyor. Ünlü kafeler ve lüks mağazalara ev sahipliği yapıyor.

Venedik - San Marco (St. Mark) Bazilikası

Dört İncil yazarlarından biri olan San Marco’nun kemiklerini muhafaza etmek amacı ile 1063 ve 1073 yılları arasında, Avrupa ve Bizans karışımı bir tarzda inşa edilmiş. Daha sonra Rönesans döneminde ve 17. yüzyılda bazı değişiklikler yapılmış ve olağanüstü derecede bol ve harika süslemeler eklenmiş.

Soğan şeklindeki kubbesi, haçın kolları üzerine inşa edilen farklı yükseklikteki küçük kubbeler tarafından destekleniyor. Ayrıca zengin süslemeleri bazilikaya “Altın Kilise” unvanını kazandırmış. Yapılan seferlerden dönerken getirilen hazineler de burada değerlendirilmiş.

1200’lü yıllarda Constantinople (İstanbul)’de hipodromu süsleyen 4 adet bronz at heykeli de burada orta giriş kapısının üzerinde sergileniyor. Aslına bakarsanız Dan Brown’ın son romanı “Cehennem”de belirttiği üzere; bu sergilenen heykeller gerçek heykellerin replikası imiş ve asılları içerde saklanıyormuş. 1797 yılında Napolyon tarafından Paris’e götürülen bu atlar, Fransız İmparatorluğu’nun sona ermesi ile yeniden Venedik’e getirilmiş.

SİBEL AKINCI

Yazar Hakkında

SİBEL AKINCI

Ben Sibel Akıncı; bir zamanlar ev hanımı bir anne ile astsubay bir babanın  üç kız çocuğunun ortancası olarak Tekirdağ’ın Çorlu ilçesinde doğmuşum… Yıl 21 Aralık 1959… Bu arada ben dünyaya gelmek ü