Google+

Arama formu

SANATA SAHİP ÇIKAN ŞEHİR, FLORANSA

Bu yazı Gezimanya üyesi Emre Tokgoz tarafından yazılmıştır. Yazılarınızı sitemizde yayınlamak isterseniz üye olabilirsiniz.

Kuzey İtalya'daki Toskana Bölgesi'nin başkenti Floransa'ya THY veya Alitalia'nın Roma ya da Milano aktarmalı seferleri ile kolaylıkla ulaşılabilir. Kentin en güzel zamanları ilkbahar ve sonbahar mevsimi.
Kent, Arno Irmağı ile ikiye ayrılmış.Konum olarak ise neredeyse İtalyanın tam ortasında. Ama İtalya turlarında genellikle Floransa arada sıkışıp kalır. Milano’dan sonra Roma’dan önce uğranan ve fazla zaman ayrılmayan bir kenttir. Bu nedenle tam tadına varamadan Floransa aklınızın bir köşesinde hep kalır.

Floransa’yı dolaşmanın en güzel yolu, otele yerleştiğiniz gibi bir bisiklet kiralamak.

Keşfe, Meryem Ana Katedrali olarak da bilinen Duomo ile başlayabilirsiniz. 1294 senesinde yapımına başlanmış olan katedral, 140 yılda tamamlanmış. Katedralin kubbesi çok etkileyici. Bu kubbe bir mimarlık harikası olarak kabul ediliyor. Duomo Katedrali, Floransa kentinin simgesi olmuş, tüm kartpostallarda görebiliyorsunuz. Kubbenin tepesine çıkıp, kenti yukarıdan izleyebilirsiniz. Katedralin içindeki en önemli eser Michalengelo’ya ait Pieta.
Floransa

Duomo Katedralinin hemen karşısında bulunan Vaftizhaneye de hızlıca bir göz atmakta yarar var.
Tekrar bisikletinize binip, Dünya’nın en eski sanat galerisi olan Uffizi’ye doğru pedal çevirebilirsiniz.
Ama daha önce Arno nehri üzerine kurulmuş olan 14. yüzyıldan kalma, Floransa’nın en eski köprüsü olan Ponte Vecchio’da durmanız gerekecek. İki tarafında da dükkanların bulunduğu eski bir sokağı andıran bu köprü kuyumcular caddesini anımsatıyor. Eğer takılarla ilgiliyseniz, kuyumcuları gezmelisiniz. Floransa mücevher konusunda Avrupa'nın en önemli merkezlerinden biri.

Floransa bölgesine uygun ulaşım yollarından biri de havayolu. En uygun fiyatlı uçak biletlerini görmek için tıklayın

Köprüyü geçtiğinizde mutlaka arkanızı dönüp Arno nehrini süsleyen bu köprüye tekrar göz atmalısız. Özellikle de akşamüzeri saatlerinde burada çok güzel fotoğraflar çekebilirsiniz.
Floransa-1

Floransa şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Bunlardan en iyileri Terrazza De Medici, Cavalieri Palace Luxury Residences, San Giuliano Inn. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Appartamento Alfanihouse, Domux Home Ricasoli, La Campanella gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Hostel 7 Santi, Hotel Paola, Wow Florence Hostel tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Floransa aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Uffizi'ye doğru yakşatıkça yol üzerinde her köşede ressamlar sanatçılar ilginiz çekecek. Uffizi’de genelde uzun bilet kuyrukları oluyor. Ama bilet kuyruğunda geçireceğiniz süre içeride göreceklerinize değer. Da Vinci, Raphael, Michalengelo, Titian, Rembrandt ve Caravaggio gibi ünlü isimlerin eserlerinin segilendiği Uffizi’nin en meşhur eseri Michelangelo’nun ünlü Davut heykeli.

Uffizi dışında Rönesans Heykel Müzesi, Sanat Müzesi gibi o kadar çok müze var ki Floransa'da. Pitti Sarayı, Boboli Bahçeleri, Santa Maria Novella ve San Lorenzo Kiliseleri görülmesi gereken diğer yerlerdir.


Emre Tokgoz kullanıcısının resmi
Yazar Hakkında

Emre Tokgoz

80'lerin sert bir kış gününde Ankara'da dünyaya gelmiştir. Küçüklükten beri hayali astronot olup dünyaya kocaman bir pencereden bakmak olsa da, hayat şartları izin vermemiş, makina mühendisi olup bu dünyaya sıkışıp kalmıştır. Dünyaya en tepeden bakabildiği yer uçak olduğu için bol bol seyahat eder. Aslında seyahat bahanesi midir nedir ama...