Sanatın Başkenti Floransa

Gerek mimari olarak, gerek kültür, insana ilham veren sanatsal yapısı, şehre hayat veren Arno Nehri ve çevresi ile mutlaka görülmesi gereken; şehri tanımak için yavaş yavaş hareket edilip her noktasından tat alınmasını şiddetle tavsiye edeceğim harika bir şehir Floransa ve buraya sanatın başkenti demek az bile kalıyor. Her sokağında apayrı bir tat var bu tarihin sanatçılarını ağırladığı Floransa sokaklarında. Rönesans’ın doğum yeri olan Floransa, tam bir kültür ve  mükemmel bir turizm kenti. Leonardo Da Vinci’yi duymayan yoktur sanırım, Leonardo Da Vinci, Michelangelo ve Dante gibi dünyaca ünlü sanatçılar da bu şehirde yaşamış ve yetişmiş önemli sanatçılar.

Gelelim şehri nasıl gezeceğimize… Floransa içinde çok araç yok ve bu büyük bir avantaj. Ortalıkta vespa türü İtalya’nın simgesi motosikletler mevcut ama bu da rahatsızlık değil, tat veriyor. Sessiz sakin ancak etrafta bol bol turist olan, gezilmesi gereken yerlerin yürüyüş mesafesinde olduğu bir şehir her şeyden önce… Bu durum şehirden ayrıca tat almanızı sağlıyor.

Floransa tren istasyonu Santa Maria Novella olarak adlandırılmış ve buradan şehrin her noktası yürüyüş mesafesinde. Hemen yanında bulunan S.M. Novella Meydanı var. Ben buranın çok yakınında bir hostel buldum ve geceliğine 25 Euro verdim. 2 Euro da şehir vergisi alıyorlar bu da yeni çıktı son zamanlarda. Otelden aldığım harita ile soluğu ilk önce  şehrin mimari harikası Ponte Vecchio Köprüsü’nde alıyorum. Köprü, Arno Nehri üzerinde kurulu ve üzerinde kuyumcu dükkânları bulunuyor. Turistlerin uğrak yeri olan Ponte Vecchio, benim de fotoğraf madenim. Ponte Vecchio’ya 2 dakikalık yürüyüş mesafesinde ünlü katedral Santa Maria Del Fiore yani Piazza Del Duomo bulunuyor ve Floransa’nın simgesi olan bu katedral gerçekten harikulade. Floransa denildiğinde ilk akla gelen fotoğraf görüntüsünde bu muhteşem katedral var. Buranın zirvesine 10 Euro ödeyerek çıkabilir, şehri zirveden izleyebilirsiniz. Hemen birkaç sokak ilerisinde ise sahte Davud heykelinin bulunduğu Palazzo Vecchio ve meydanı var. Bu üç mekân Floransa’nın müthiş üçlüsü ve birbirleri ile iç içeler. Buraları gezmek gerçekten insana harika bir keyif veriyor. Tarih ve mimari mükemmel. Bazı yerlerde bedava internet (free wifi) var ki tadına doyum olmuyor. Meydana oturup tarih içinde bir de internet keyfi yaşamak doyumsuz gerçekten. Müze ve sanat galerisi sevenler için ise Pitti Sarayı, Uffizi Müzesi ve Galleria Accademia mutlaka görülmesi gerekenler. Galleria Accademia orijinal Davud (David) heykelinin bulunduğu ve Michelangelo’nun eserlerinin sergilendiği bir galeri. Benim favorim ise Michelangelo Tepesi. Michelangelo Tepesi, kente tepeden bakıp tüm turistlerle birlikte günbatımını izleyebileceğiniz muhteşem bir Floransa manzarası sunuyor size. 15 dakika gibi kısa bir yürüyüş mesafesi ile ulaşabiliyorsunuz buraya ve bence olmazsa olmazlardan bir tanesi. Buradan çekilecek fotoğraf kareleri ise eşsiz birer Floransa hediyesi…

Floransa, bir tek günde kısaca gezilebilir ancak gezilip gidilemeyecek kadar güzel. Biraz fazla zaman ayırılıp, kalınıp yaşanabilecek bir şehir. Arho Nehri kıyısında kitap okuyabileceğiniz, akşamları meydanlarında çeşitli sanatçıların melodilerini dinleyebileceğiniz bir şehir. Klasik İtalya’nın en güzel noktası ve ben burayı çok özleyeceğimi düşünüyorum.

Michelangelo Tepesi’nden günbatımını bekleyen turistler


Santa Maria Del Fiore - Duomo


Ponte Vecchio

Ponte Vecchio

UFUK AKKUŞ

Yazar Hakkında

UFUK AKKUŞ

Gezgin, Fotoğrafçı 1977 Karabük doğumlu, Safranbolu da yaşıyor.. Mesleğini çok seven bir sigortacı. Hayallerinin peşinden düştü yollara. Farklı kültürleri tanımayı çok seviyor.