Saray, Opera ve Viyana

Operanın başkenti, saraylar ve bahçeler diyarı olan Avrupa’nın en pahalı başkentlerinden biri olan Viyana hakkında görüşler turistler için iki uç noktaya ayrılıyor: Ya hiç sevilmiyor ve soğuk geliyor; ya da hayran olunup tekrar geliniyor…

Belvedere Viyana

Nüfus 1.7 milyon civarıdır. Bunların arasında çok sayıda Türk bulunuyor. Sokakta yürürken Türkçe konuşan turistlerin yanında parklarda top oynayan veya metroya binen yerliler arasında da aksanı bozuk olmasına rağmen Türkçe’yi yaygın olarak duyuyorsunuz. Ülke genelinde 300.000 Türk yaşamaktadır. Ülkenin nüfusu ise 8,5 milyondur. Hatta Spanish Riding School önünde fayton ücreti sorarken dahi Türkçe cevap aldım. Genelde taksicilerin Türkiye’den olmasına alışkınım ama faytoncu benim için de ilk oldu. Aslında ilişki Osmanlı dönemine dayanmaktadır. 1529 ve 1683 yıllarında gerçekleşen iki Viyana kuşatması da Osmanlı Devleti için başarısızlıkla sonuçlanmıştı. 1791 yılında Ziştovi Anlaşması ile barış sağlanmıştır. 1. Dünya Savaşı'nda ise Avusturya müttefikimiz olmuştur. Ülkede ana dil Almanca'dır. Zaten Hitler de Avusturya doğumludur. Avusturya Macaristan ve Almanya’yı tarihte hep iç içe olmuştur. Kanuni döneminde yapılan Osmanlı-Avusturya savaşlarının asıl amacı Macaristan toprakları üzerinde egemenlik kurma çabasındadır.

Avusturya-Macaristan İmparatorluğu Habsburg Hanedanı tarafındna yönetilen Orta Avrupa’da 1. Dünya Savaşı'na kadar yaşamış bir devlettir. Ülkenin denize kıyısı bulunmuyor. Bu nedenle Tuna Nehri hayati önem kazanıyor. Ülkenin yüzde 50’si ormanlardan oluşuyor.

Viyana Ünlü Şekercisi ZuckerlWerkstatt

Viyana 1-2 günlük gezilere sığmayacak kadar çok gezilecek yeri olan, pahalı bir şehirdir. Müzelerin hepsine girmeye kalkasanız aylarca gezinizi bitiremezseniz. Binalar devasa olduğu için 2 yan binaya yürümek bile 15 dakika alıyor. Bu nedenle toplu taşıma araçlarını iyi kullanmak lazım ki gezimde metrodan sık sık yararlandım.

Viyana Gezilecek YerlerŞehirde o kadar çok müze var ki gitmeden önce ilgili alanınıza göre seçim yapmanız daha sağlıklı olacaktır. Bunun için Tripadvisor’dan (https://www.tripadvisor.com.tr/Attractions-g190454-Activities-c49-Vienna...) yararlanabilirsiniz. Aşağıda mükemmeliyet sertifikası almış müzelerden bazılarını paylaşıyorum:

 • Sanat Tarihi Müzesi
 • Albertina
 • Doğa Tarihi Müzesi
 • Austrian National Library (Nationalbibliothek)
 • MuseumsQuartier Wien
 • The Third Man Museum
 • Leopold Müzesi
 • Technisches Museum
 • Askeri Tarih Müzesi
 • Sisi Müzesi
 • Haus der Musik
 • MAK – Austrian Museum of Applied Arts / Contemporary Art
 • Imperial Carriage Museum Vienna
 • Globe Museum

Saraylar:

 • Belvedere Sarayı
 • Schönbrunn Sarayı
 • Hofburg İmparatorluk Sarayı

Aziz Stefan Katedrali: Şehrin içerisinde turlarken çok kez buradan geçeceğinize eminim. Giriş ücretsiz.
Prater: Yarım günümüzü bu eğlence alanına ayırdık. Aslında sıradan bir lunapark gibi fakat birçok şehirde gördüğümüz, London Eye misali olan yapıya bindiğinizde şehri tepeden görebiliyorsunuz.

Viyana Devlet Opera
Spanish Riding School

Fayton Gezisi: 45 Euro’dan başlıyor.
Viyana Belediye Binası

Kunst Haus Vien: Friedensreich Hundertwasser tarafından inşa edilen binaların yapısı görülmeye değecek kadar ilginç. Çizgi film yapılarını andırdığı da söylenebilir.

Stephansplatz: Tüm lüks markaların yer aldığı şehrin en ünlü caddesidir. Giyim mağzalarıyla beraber kafeler de yer alır.

Graben Caddesi: Veba anıtının bulunduğu alışveriş caddesidir.

Mozart Çikolataları

Yeme-İçme

Figlmueller: Viyana’da kime sorsanız gösterir diyeceğimiz bir yerdir. Pasajın içerisinde ve hemen yakında bir şubesi vardır. Pasajın içerisinde yer bulmanız imkansıza yakındır. Önceden rezervasyon yapmanız gerekiyor. Şinitzel dendiğinde sadece tavuk diye düşünebilirsiniz. Ama tavuk, domuz ve et olarak üçe ayrılır. Et yemek istiyorsanız “kalb” şinitzel diye belirtin. Ama porsiyon oldukça büyüktür. İki kişi ancak yenebilir ki ek olarak patates salatası ve elmalı turtayı öneririm.

Kestaneli Pasta: Pasta satan çok sayıda yer var. Ama pembe masalaları ve dekoru nedeniyle Aida’da yedim ve çok memnun kaldım. Çok sayıda şubesi bulunuyor. Tabii kestane sevdiğim için de bana bu kadar iyi gelmiş olabilir.

Mozart çikolatası: Top şeklinde çikolatanın içerisinde badem ezmesi yer alıyor. Viyana’ya gitmeden de oraya gidenler tarafından bana getirilen en güzel hediyeydi diyebilirim.

Demel Pastanesi: İmparatorluk pastacısıdır. Bu aileye hizmet verdiği için fiyatlar oldukça yüksektir. Burayı bulmanız bilindiği için çok kolaydır. Veba Anıtı yakınında olan Stephansplatz Caddesi’nin sonunda yer alır.

Zuckerlwerkstatt: Hayatımda yediğim en güzel şekerlerden biriydi. Dükkana daldığımızda mis gibi bir koku sardı. Videoda izleyeceğiniz gibi şekerleri el yapımıdır. Tadı hala damağımda kaldı. (Adres: Herrengasse 6-8/4, Viyana 1010, Avusturya)

Para Birimi: Euro
Diğer büyük şehirleri: Graz,Linz, Slazburg, Innsbruck
 Viyana= Tatlı/Pastahane + Opera + Müze +Saray ve Bahçe + Şinitzel

Anlatılan yerleri detaylı görmek ve Viyana fotoğrafları için tıklayınız