Google+

ŞAŞIRTICI BİR ÜLKE: SLOVAKYA

331506 Kas 2016Gezi Notu
Can Doğa ErdemCan Doğa ErdemGezgin06 Kas 201633151 Yorum

Slovakya çok şaşırdığım bir ülke oldu. İstanbul'dan direkt uçuşla Kosice şehrine indik. Ve indiğimiz havaalanına havaalanı demek doğrumu bilmiyorum. Uçakta toplam 20 kişiydik ve havaalanında da sadece 20 kişi vardı. O kadar küçüktü ki kendimi ilk başta çok tuhaf hissettim. Köy kokusu vardı ortamda ve işlemler çok ağır ilerliyordu. Sıra bize geldiğinde Slovak polis kalacağımız günlerin masraflarını karşılayabileceğimizi kanıtlamamızı istedi ve para göstermemizi istedi. Tuhaf bir sistem doğrusu ilk defa karşılaştım. İşlemleri bitirip havaalanından ayrıldık.

Kosice gerçekten çok sessiz bir şehir. Zaten orayı sevmemin sebebi de bu. İnsan çok az, sokaklar boş... Ülkenin para birimi EURO ve fiyatlar çok pahalı değil. 1 EURO'ya  içi dopdolu baget sandviçle rahat rahat  doyabiliyorsunuz. Daha fazla anlatılacak bir bilgi yok bu şehirde. Zaten çok küçük bir şehir. Yürüyerek 20 dakikada bitirebilirsiniz.

Kosice

Gelelim başkent ve etkilendiğim şehir Bratislava. Kasvetli bir hava, Kosice'ye nazaran daha kalabalık...

Huzurlu bir tatil düşünüyorsanız Slovakya gerçekten ideal ama ben turla gitmenizi tavsiye ediyorum. Çünkü tek başına Slovakya'dan sıkılabilirsiniz. Biz turla 6 ülke görme fırsatı yakaladık ve Slovakya'yı günübirlik gezdik, konaklama yapmadık.

Kosice şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Bunlardan en iyileri ŠD Jedlíkova 5, Cozy Flat Hlavna, 3i Apartmán Hviezdoslavova Košice. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Studio Park Angelinum, Budget Plus gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Apartment Jesenna, Apartmán Moyzesova, Centrum Apartments tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Kosice aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Umarım güzel bilgiler verebilmişimdir. İleriki yazılarımda görüşmek dileğiyle...
 

-
Yorum göndermek için Giriş Yapın veya Üye Olun

Yorumlar(1)

Yorumlar

İlknur kitaplı kullanıcısının resmi

İlknur kitaplı

GÖNDERİ ZAMANI 18 Nis 2017
Merhaba Can. Benimde seninle aynı isimede bir oğlum var. 17 yaşında. Bu temmuz 2017 de slovakyaya gidecek. Orada bisiklet kampı na katılacak. Zvolende kalacak. Biz ankarada ikamet ediyoruz. Bana bu ülke ve ulaşımı konusunda, ayrıca nelere dikkat etmesi gerektiğinde bilgi verirsen çok sevinirim. Merakla cevabını bekliyorum. Sevgilerimle. Bol seyahatler.