Şatolar Diyarında Bir Hafta Sonu: Lüksemburg (2. Bölüm)

Tarihî yapılar, şehrin ortasından akan bir nehir ve etrafı cennet ormanlar. Tüm güzellikleri harmanlamış, daha da önemlisi korumayı başarmış bir ülke. İlginç bir şehir, bir tepeye kurulmuş, bu tepenin altına uzanmış birçok galeri ve tüneller, salkım söğütlerin gölgesindeki nehir, üzerinde zarif köprüler, şehir surları tarafından etrafı sarılmış Eski Şehir, Petrus Vadisi. Lüksemburg’da tepeden vadinin eşsiz manzarasına ve fotoğraf çekmeye doyamayacaksınız.

Minik şehri yürüyerek gezeceğiz. Gezimize otelimizin hemen yakınındaki Katedralle başlıyoruz.

Notre-Dame Cathedral, dinî yapı alanında ülkenin en büyüğü. Gotik tarzdaki Katedral 17. yüzyıla tarihleniyor. 3 kulesi ve Rönesans tarzı mimarî özellikleri taşıyan cephe ve iç mekân görülmeye değer.

Büyük Dük Sarayı (Grand Ducal Palace) 16 ve 18. yüzyıllar arasında belediye binası olarak inşa edilmiş. Saray yıllardır kentin Hükümet binası, Dük ve Düşeslerinin konutları. Yılın belirli dönemlerinde rehberli turlar ile gezilebiliyormuş.

Şehrin sokakları arasında dolaşırken birden kendinizi şehir surlarının tepesinde bulacaksınız. Nehrin iki yanına, ağaçların arasına kurulmuş “Eski Şehir” ve tarihi yapılar ayaklarınızın altında uzanacak. Burası, Bock Casemates, Bock Tahkimatı. Yarattığı savunma avantajını fark eden Kont Siegfried tarafından üzerine kale inşa edilen kayalık, içine oyulan tünellerle birlikte yıllarca şehri düşman akınlarından korumuş. Sağladığı güvenlikle şehrin kurulma sürecini hızlandıran tepenin altında bulunan galerileri ve tünelleri gezdikten sonra üst kısmına çıkıp Petrus Vadisi’nin eşsiz manzarasını seyredebilirsiniz.

Sonbaharın sararttığı yaprakların üzerinde yürürken sabah uzaktan gördüğümüz köprü şimdi tam karşımızda.

Adolphe Köprüsü 20. yüzyılda Petrus Nehri üzerine inşa edilen, 153 metre uzunluğunda tarihi bir köprü. Tren garı ile şehir merkezini hem araçlar için hem de yayalar için bağlıyor. Lüksemburg görülecek yerler listesinde önemli yerlerden olan köprü ülkenin bağımsızlığını simgeliyor.

Neumünster Abbey Keşişler tarafından 17. yüzyılda inşa ettirilen bir yapı. Güvenlik amacıyla ve askerî amaçlı kullanılmış. 2004 yılında halka açılan manastır binası, heykeltıraş Lucien Wercollier’in eserlerinin sergilendiği bir galeriye ev sahipliği yapıyor.

St. John Church’de Barok mobilyalar, 18. yüzyıl yapımı piyano, siyah renkli Bakire Meryem heykelini görebilirsiniz. Gotik tarzdaki şehrin en eski dinî yapısı Saint Michael’s Church. Müze gezmeyi severseniz burada çok mutlu olacaksınız.

1854 yılında kurulmuş Ulusal Tarih ve Sanat Müzesi’nde, Roma dönemine ve Orta Çağ’a ait eşyaların yanı sıra 18.-20. yüzyıl arasında Lüksemburglu sanatçılar tarafından yaratılan heykellerin ve tabloların sergileniyor. 17. ve 19. yüzyıllarda inşa edilmiş Luxembourg Şehir Tarihi Müzesini gezebilirsiniz. Bunların dışında Ulusal Doğa Tarihi Müzesi, Kent Sanat Galerisi ve Modern Sanat Müzesi gibi çok sayıda müzeyi de gezebilirsiniz. 
Bir hafta sonuna sığdırabileceğiniz Lüksemburg şehri gerçekten çok ama çok güzel, çok da şirin bir şehir.

Biz tüm şehri çok detaylı gezemesek de görülmesi gereken önemli yerlerini gezdik ve bir güne sığdırdık.
 
Lüksemburg’da 3-4 gün kalacaksanız şehir dışına çıkın, yakınlarda küçük ama çok şirin, güzel kasabalar ve köyler var. Sure Nehri’nin kenarına kurulu küçük köy Esch-sur-Sure, muhteşem köylerinden biri.
 Echternach kasabası ise, doğa yürüyüşü ve bisiklet sevenler için adeta bir cennet. Göl, kenarında yemyeşil bir park var ve harika bir orman var. Ormanda yürüyüşler yapabilirsiniz. Buradaki 7. yüzyıla ait Benedictine Manastırı ve St. Willibrord Bazilikası görülmesi gereken yerler arasında.

Biz yarın şehrin yakınlarında şatosuyla ünlü şipşirin bir kasabada, Vianden’deyiz.

Yazının birinci bölümüne buradan ulaşabilirsiniz: https://gezimanya.com/GeziNotlari/satolar-diyarinda-bir-hafta-sonu-luksemburg-1-bolum

nevinsalman

Yazar Hakkında

nevinsalman

Ankara da doğdum, TED Ankara Koleji ve Gazi Üniversitesi Mimarlık fakültesi mezunuyum. 6 sene Londra'da yaşadım, sonraki yıllarda İstanbul'a yerleştim ve serbest çalıştım.