Google+

Arama formu

SAVAŞ TÜNELİ, ULİCA / SARAYBOSNA

Bu yazı Gezimanya üyesi HÜSEYİN YILMAZ tarafından yazılmıştır. Yazılarınızı sitemizde yayınlamak isterseniz üye olabilirsiniz.

1991-1992 senelerinde Hırvatlar ve Sırplar, Bosnalıları kuşatma altına almışlar. Bombardıman 1992’nin ilk yarısında yoğunlaşmış. Tam bir kuşatma ve ambargo uygulamışlar ama yanı başlarındaki Avrupa ülkeleri durumu sadece izlemekle yetinmiş.

Ancak bu ambargoya rağmen dışarıdan gelen yardımları alabilmek için Havaalanına yaklaşık 1 km kadara mesafede yer alan Bayro adlı bir Bosnalının evinin içinden tünel kazmaya başlamışlar. Bu tünelin adı “Ulica”. Tünelin eni 1 metre yüksekliği 1,6 metre olacak şekilde 800 metre boyunca kazmışlar. Bu dönemde özellikle Türkiye’den ve diğer ülkelerden hava alanına gelen yardımlar bu tünel vasıtası ile Bosnalılara ulaştırılmış. Kuşatma devam ettiği halde direnişi bir türlü kırılamayan Bosnalıların, o noktadan yardım aldığı Sırplarca tespit edilmiş ve bomba atmışlar. Tam tünelin girişinde bomba patlatmışlar. Bu patlamada tam 5 kişi ölmüş. Halen buraya düşen bombanın betonda kalıntıları bulunmakta. Bu olaydan sonra tünelin girişini 30 metre yan tarafa kaydırmışlar ve böylece yardım almaya devam etmişler.

Saraybosna

Bu dönemde Türkiye’den en fazla yardımı Şarık Tara ve Uzan ailesi yapmış. Savaş bittikten sonra bu tünelin girişindeki 25 metrelik kısmı ve Bayro Beyin evini savaş müzesi haline çevirmişler. Girişte 5 Euro alıyorlar. Bayro Bey de bahçede kendisine başka bir ev inşa etmiş.

Saraybosna bölgesine uygun ulaşım yollarından biri de havayolu. En uygun fiyatlı uçak biletlerini görmek için tıklayın

Saraybosna'da gezginler tarafından çok tercih edilen, ulaşımı kolay otellerden Apartment Mirela ve  Residence Inn by Marriott Sarajevo otellerini tercih edebilirsiniz. 

Saraybosna şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Otel yerine ev kiralamak isterseniz Homestay Gliga Rajvosa güzel bir seçim olacaktır. Bunlardan en iyileri Chic & Stylish apartment, Noble Apartment, Sophies World. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Rumi Apartments, Heart of Ferhadija, Apartment Ambrela gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Ljubicica Hostel, Tower House, Barcelona Hostel tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Saraybosna aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Etiketler


HÜSEYİN YILMAZ kullanıcısının resmi
Yazar Hakkında

HÜSEYİN YILMAZ

 1942 Sinop Ayancık doğumluyum. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi mezunuyum. Mecburi hizmet nedeni ile Hakkari, Yüksekova, Siirt’te görev yaptım. Otuz yıl boyunca Göz Hastalıkları uzmanı olarak Sinop’ta görev yaptıktan sonra emekli oldum. Yıl içinde dönüşümlü olarak Sinop, Bodrum ve İstanbul’da yaşamaktayım. Çalıştığım süre içerisinde dünyayı gezmek,...