Savaş Tüneli, Ulica / Saraybosna

1991-1992 senelerinde Hırvatlar ve Sırplar, Bosnalıları kuşatma altına almışlar. Bombardıman 1992’nin ilk yarısında yoğunlaşmış. Tam bir kuşatma ve ambargo uygulamışlar ama yanı başlarındaki Avrupa ülkeleri durumu sadece izlemekle yetinmiş.

Ancak bu ambargoya rağmen dışarıdan gelen yardımları alabilmek için Havaalanına yaklaşık 1 km kadara mesafede yer alan Bayro adlı bir Bosnalının evinin içinden tünel kazmaya başlamışlar. Bu tünelin adı “Ulica”. Tünelin eni 1 metre yüksekliği 1,6 metre olacak şekilde 800 metre boyunca kazmışlar. Bu dönemde özellikle Türkiye’den ve diğer ülkelerden hava alanına gelen yardımlar bu tünel vasıtası ile Bosnalılara ulaştırılmış. Kuşatma devam ettiği halde direnişi bir türlü kırılamayan Bosnalıların, o noktadan yardım aldığı Sırplarca tespit edilmiş ve bomba atmışlar. Tam tünelin girişinde bomba patlatmışlar. Bu patlamada tam 5 kişi ölmüş. Halen buraya düşen bombanın betonda kalıntıları bulunmakta. Bu olaydan sonra tünelin girişini 30 metre yan tarafa kaydırmışlar ve böylece yardım almaya devam etmişler.

Bu dönemde Türkiye’den en fazla yardımı Şarık Tara ve Uzan ailesi yapmış. Savaş bittikten sonra bu tünelin girişindeki 25 metrelik kısmı ve Bayro Beyin evini savaş müzesi haline çevirmişler. Girişte 5 Euro alıyorlar. Bayro Bey de bahçede kendisine başka bir ev inşa etmiş.

Saraybosna'da gezginler tarafından çok tercih edilen, ulaşımı kolay otellerden Apartment Mirela ve  Residence Inn by Marriott Sarajevo otellerini tercih edebilirsiniz. 

HÜSEYİN YILMAZ

Yazar Hakkında

HÜSEYİN YILMAZ

 1942 Sinop Ayancık doğumluyum. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi mezunuyum. Mecburi hizmet nedeni ile Hakkari, Yüksekova, Siirt’te görev yaptım.