Savaş Turu ve Reçel Adası: Çanakkale ve Çevresi

İstanbul’da yaşayanların 2-3 günlük tatil talepleri için seçtiği bölgelerden biri Çanakkaleve çevresidir. Arkeoloji bölümü mezunu olduğum için tabi ki Truva’nın ayrı bir önemi var bende. Filmler, kitaplar, sergiler bir yana okul yıllarında arkeolojik evrelerini de uzun uzun inceleme zamanım olmuştu.

Truva, çok sayıda filmlere ve öykülere konu olmuş. Homeros’un İlyada’sında da anlatılan antik kent Heinrich Schliemann tarafından 19. yüzyılın sonlarında keşfedilmiştir. Dünya Kültür Mirası Listesi'ndeki kent kalın surları ve buluntularıyla dikkati çeker. Girişinde sembolik Truva atı yer alan açık hava müzesine müze kart ile giriş ücretsizdir.

Kent, döneminde liman kentidir. Dönem içerisinde Efes antik kenti gibi liman şehri olan Truva bugün denizden uzak bir konumda yer alır. Denize doğru baktığınızda karşılaştığınız mesafe burasının liman kenti olduğuna inandırmayacak kadar çoktur. Şu anda sadece duvar izleriyle karşılaşırsınız. Fakat muhteşem mücevherler gözünüzün önüne geldiğinde binlerce yıl geriye gider ihtişamlı şehrin içerisinde büyülenirsiniz.

Tur içerisindeki diğer bir antik kent Assos’tur. Denize hakim Assos antik kentinde Aristoteles bir süre yaşamış ve bir felsefe okulu kurmuştur. Athena tapınağının sütunları ve antik tiyatro hala ayaktadır. Behramkale köyündeki kent Lidya, Pers, Roma ve Bergama Krallığı’nın egemenliğinde yaşamıştır. Deniz manzaralı dev tapınak sütunları arasında antik kente seyahat edersiniz.

Gelibolu Yarımadası 1. Dünya Savaşı ve ardından Kurtuluş Savaşı’nı ziyaretçiye tekrar yaşatacak kadar etkileyicidir. Milli parkta yürürken savaşı daha iyi anlarsınız. Conkbayırı, Anzak Koyu ve Anafartalar’dan denize doğru baktığınızda oradan gemilerin nasıl yanaştığı bizim ne şekilde kendimizi savunduğumuzu her zerre toprakta hissedersiniz. Burada yabancı askerlerin de mezarları ve anıtları yer alır.

Her sene Avusturalya ve Yeni Zelanda’dan çok sayıda turist şehitlerini anmak için bölgeye akın eder. Duygusal anlar yaşanacak bir yer. Zaten savaş esnasında dahi Anzaklar ile Mehmetçik sıkı bir dostluk kurmaya başlamıştır. Savaşın milletler arasında değil, hükümetler arasında olduğunun kanıtı olmuştur. Kanınız donacak.

Tur boyunca Çanakkale merkez ve Kaz Dağlarınada uğradık. Çanakkale’de Aynalı Çarşı ve Deniz Müzesi uğradığımız yerler arasındadır. Aynalı Çarşı, küçük bir çarşıdır. Kaz Dağı eteklerinden yeşillikler arasında yola devam ederken köylülerin hazırladığı doğal ürünlerden alabilirsiniz.

Çanakkale iline bağlı Bozcaada, Türkiye’nin en büyük 3. adasıdır. Çanakkale’den (Geyikli) arabalı feribotla geçişler var. Ada denize hakim kalesi, şarapları, şaraplık üzümleri ve reçelleriyle meşhurdur. Rüzgar Enerjisi santrali fotoğrafçıların uğrak yeri. Yana yana dizilmiş ve bayan isimleriyle adlandırılmış yel değirmenleri görülmeye değer. Köylüler reçelin bin bir çeşidini hazırlar. En meşhuru da domates reçelidir. Ama patlıcan ve karpuz reçeli gibi seçenekler de vardır. Mahzene uğrayarak şarap üretimi hakkında bilgi alıp tadım yapmalısınız.

Eylül ayı bağ bozumu şenliklerinin olduğu aydır. Ada yüzmek için en uygun sahil Ayazma plajıdır. Sahil boyunca balık restoranları yer alır. Gece hayatı çok hareketli değildir. Ada mimarisinde Rum etkisi görülür. Yel değirmenlerine doğru yol aldığınızda üzüm bağlarının arasına serpiştirilmiş şık ve sade mimarisiyle çok sayıda ev dikkatinizi çeker.

İstanbul’da yaşayanların kısa süre içerisinde dolu dolu tatil yapması ve aynı zamanda dinlenmesi için de birebir olan tur, aslında dinlendirirken de yorar biraz. Sadece Bozcada için de ayrı bir program yapılabilir. Troya ve şehitlik gezileri biraz yorucu. Yakın tarih severler Şehitlik’e , arkeoloji meraklıları da Troya ve Assos’a uğramadan dönmemelidir.

Tatiliyet: Çanakkale-Assos-Truva-Bozcaada Foto Galeri