Google+

ŞEHR-İ AŞK: VENEDİK

104516 Tem 2014Gezi Notu
UFUK AKKUŞUFUK AKKUŞGold Yazar16 Tem 201410450 Yorum

En çok nereyi görmek istersiniz,  sorusuna genel olarak Venedik cevabını almanız çok yüksek bir ihtimal kesinlikle. Benim de çok merak ettiğim bir şehirdi hayaller ve aşıklar şehri Venedik. Meydanları, kanalları, köprüleri, mimarisi ve tarihi… Her şeyiyle büyüleyici bir güzelliğe sahip, bu güzelim İtalya incisi. Eğer Venedik’e havayolu ile gelmişseniz, havaalanından geçen 12 numaralı otobüsler ile şehrin içine daha doğrusu Venedik otobüs durağına kadar gelebiliyorsunuz. Sonrasında ise artık kanallar arasında kaybolma ve kentin önemli noktaları Rialto Köprüsü ve San Marco Meydanı’na yürüme zamanı. Eğer trenle başka bir şehirden Venedik’e gelmiş iseniz, Venedik Santa Lucia tren istasyonu son durak ve buradan yine şehrin içine kanalları geçerek her noktasını keşfetme zamanı. Tren istasyonu ve otobüs istasyonu birbirine çok yakın ve her ikisi de bir başlangıç noktası olabilir. Zaten ilk olarak büyük bir kanal karşılıyor sizi ve asıl büyü orada gizli. Venedik’e hoş geldiniz.

Venedik

Venedik-1

 Paket turlarda kaçırılmaması gereken en güncel ve ekonomik kampanyalar şöyle: Bansko Kayak Turu – 1 Gece Bedava, Bansko Kayak Turu – Ücretsiz Kayak Eğitimi, Lapland Turu - Son dakika 200 Euro indirim, %25 indirimli Prag Turu, Sicilya & Malta Turu – Son dakika %5 indirim, Belgrad Turu - %25 indirim , Prag Turu 14 Şubat Özel – Son Dakika %5 İndirim

Her yol Rialto Köprüsü’ne ve San Marco Meydanı’na çıkıyor burada. Ama sağa sola kanallara ya da geleneksel Venedik gondollarına bakarken bir anda nerede olduğunuzu tespit etmek zor oluyor. Burada da şehir haritası olmazsa olmazlardan… Yürüyerek gezilebilecek kadar küçük ama her noktası ayrı bir haz veriyor insana. Rialto Köprüsü bir harika! Etrafındaki gondol trafiği, insanların fotoğraf çekme merakı ve manzaranın verdiği tat alıp götürüyor sizi. Buradan ise ünlü San Marco Meydanı’na gitmek sadece 5 dakika kadar uzaklıkta diyebilirim. Zaten hediyelik eşya dükkânlarına, o eşit çeşit Venedik maskelerine bakarken gerçekten çok keyif alıyorsunuz. Çeşit çeşit maskeler gerçekten hayranlık uyandırıyor. 10 Euro’dan başlayan maskelerden 100 Euro’ya kadar olanlarını bulabiliyorsunuz. Ben Venedik’i karnaval zamanı ise düşünemiyorum. Dünyanın en ünlü 10 büyük karnavalından bir tanesi de Venedik’te yapılıyor herkesin bildiği gibi. İşte şehir o zaman gerçek bir Venedik havasına bürünüyor diyebilirim. Gelelim San Marco Meydanı’na… San Marco Meydanı Venedik’in kalbi ve tabii ki karnavalın asıl merkezi. Tarihi önemi çok büyük. Buradaki Dükler Sarayı (Palazzo Ducale) ve Çan Kulesi (Campanile di San Marco) en önemli yapıtları. Dükler Sarayı’nı ziyaret etmenizi ve 100 metre yüksekliğindeki çan kulesine çıkmanızı kesinlikle öneririm. 7 Euro verip bir asansörle çıktığınız bu kuleden, tüm Venedik’i zirveden izlemek çok keyifli.

Venedik-2


Yurtdışı seyahatlerinde beklenmedik sağlık sorunlarının ve aksaklıkların bütçenizi sarsmaması için mutlaka bir Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası yaptırmanız gerekir.

Zaten birçok ülke vize işlemleri sırasında bu sigortayı zorunlu olarak talep etmektedir. www.axasigorta.com.tr ‘ye girerek sadece birkaç dakika içinde üstelik 6 Euro’dan başlayan fiyatlarla sigortanızı online olarak alabilirsiniz. İyi yolculuklar… Detaylar için tıklayın.


Venedik şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Bunlardan en iyileri Residenza Ca' Brighella, Apartment Fondamenta del Rielo Venezia, Da Carlo a Venezia. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Ca Guardiani, House 5286 gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Da Rina, Appartamenti San Luca, Apartment Panorama Di Venezia Venezia tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Venedik aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Venedik genel olarak pahalı bir şehir. Ben Rialto Köprüsü yakınlarında çok temiz bir hostelde kaldım. Yine sırt çantam ve ben… Otelde tanıştığım Brezilyalı bir fotoğrafçı olan Pedro ise Venedik’te yol arkadaşım oldu. Birlikte güzel uzun pozlama fotoğrafları çekme imkânı bulduk ve aramızda güzel kültürel sohbetler oldu. Sonrasında ise o Berlin’e ben ise kalan son günümde Burano Adası’na. Venedik’e gelmişseniz Venedik adalarını mutlaka gezmek gerek. Venedik’ten adalara Vaporetto dedikleri küçük vapurlarla gidiliyor ve 15-20 dakikalık uzaklıktalar. Murano Adası cam işçiliği ile ünlü bir ada. Burano Adası ise gerçekten görülmeye en çok değer adası ve adada bulunan rengârenk ada evleri buranın en etkileyici özelliği. Gün bittiğinde adadan ayrılmak istemiyorsunuz ancak elinizdeki harika fotoğraflar her şeyin tek tesellisi.

Venedik; her noktası aşk kokan, her noktası ayrı bir hayranlık uyandıran, tarihin egzotik mirası…

Venedik-3
Grand Canale (Büyük Kanal)

Venedik-4
Grand Canale (Büyük Kanal)

Venedik şehrini rahat ve hızlı gezmenin yolu yerel turlara ve turistik noktalarda önceden yerinizi ayırtmak. Bu şehir için önerdiğimiz deneyimler şöyle; Venedik'ten: Cortina'ya Otobüsle Öğle Yemeği ve Teleferiği Araba ile (126 €), Venedik: San Marco Bazilikası, Saat Sonrası Turu Turu (89 €), Venedik: 3 Saatlik İlk Kabare Akşam Yemeği (80 €), 3 saatlik Ferrara Segway PT Yetkili Tur (99 €). Bu şehirdeki tüm turları görmek için tıklayın.
-
Yorum göndermek için Giriş Yapın veya Üye Olun

Yorumlar(0)

Yorumlar