Google+

Arama formu

ŞEHR-İ AŞK: VENEDİK

Bu yazı Gezimanya üyesi UFUK AKKUŞ tarafından yazılmıştır. Yazılarınızı sitemizde yayınlamak isterseniz üye olabilirsiniz.

En çok nereyi görmek istersiniz,  sorusuna genel olarak Venedik cevabını almanız çok yüksek bir ihtimal kesinlikle. Benim de çok merak ettiğim bir şehirdi hayaller ve aşıklar şehri Venedik. Meydanları, kanalları, köprüleri, mimarisi ve tarihi… Her şeyiyle büyüleyici bir güzelliğe sahip, bu güzelim İtalya incisi. Eğer Venedik’e havayolu ile gelmişseniz, havaalanından geçen 12 numaralı otobüsler ile şehrin içine daha doğrusu Venedik otobüs durağına kadar gelebiliyorsunuz. Sonrasında ise artık kanallar arasında kaybolma ve kentin önemli noktaları Rialto Köprüsü ve San Marco Meydanı’na yürüme zamanı. Eğer trenle başka bir şehirden Venedik’e gelmiş iseniz, Venedik Santa Lucia tren istasyonu son durak ve buradan yine şehrin içine kanalları geçerek her noktasını keşfetme zamanı. Tren istasyonu ve otobüs istasyonu birbirine çok yakın ve her ikisi de bir başlangıç noktası olabilir. Zaten ilk olarak büyük bir kanal karşılıyor sizi ve asıl büyü orada gizli. Venedik’e hoş geldiniz.

Venedik

Venedik-1

Her yol Rialto Köprüsü’ne ve San Marco Meydanı’na çıkıyor burada. Ama sağa sola kanallara ya da geleneksel Venedik gondollarına bakarken bir anda nerede olduğunuzu tespit etmek zor oluyor. Burada da şehir haritası olmazsa olmazlardan… Yürüyerek gezilebilecek kadar küçük ama her noktası ayrı bir haz veriyor insana. Rialto Köprüsü bir harika! Etrafındaki gondol trafiği, insanların fotoğraf çekme merakı ve manzaranın verdiği tat alıp götürüyor sizi. Buradan ise ünlü San Marco Meydanı’na gitmek sadece 5 dakika kadar uzaklıkta diyebilirim. Zaten hediyelik eşya dükkânlarına, o eşit çeşit Venedik maskelerine bakarken gerçekten çok keyif alıyorsunuz. Çeşit çeşit maskeler gerçekten hayranlık uyandırıyor. 10 Euro’dan başlayan maskelerden 100 Euro’ya kadar olanlarını bulabiliyorsunuz. Ben Venedik’i karnaval zamanı ise düşünemiyorum. Dünyanın en ünlü 10 büyük karnavalından bir tanesi de Venedik’te yapılıyor herkesin bildiği gibi. İşte şehir o zaman gerçek bir Venedik havasına bürünüyor diyebilirim. Gelelim San Marco Meydanı’na… San Marco Meydanı Venedik’in kalbi ve tabii ki karnavalın asıl merkezi. Tarihi önemi çok büyük. Buradaki Dükler Sarayı (Palazzo Ducale) ve Çan Kulesi (Campanile di San Marco) en önemli yapıtları. Dükler Sarayı’nı ziyaret etmenizi ve 100 metre yüksekliğindeki çan kulesine çıkmanızı kesinlikle öneririm. 7 Euro verip bir asansörle çıktığınız bu kuleden, tüm Venedik’i zirveden izlemek çok keyifli.

Venedik-2

Venedik şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Bunlardan en iyileri Residenza Ca' Brighella, Appartamento Luxury Ai Greci, Asteria Venetian Suite. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Cocco Apartments, Hotel Tivoli, Ca' San Giorgio B&B gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Sunny Terrace Hostel, Generator Venice, Venice Hazel Guest House tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Venedik aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Venedik genel olarak pahalı bir şehir. Ben Rialto Köprüsü yakınlarında çok temiz bir hostelde kaldım. Yine sırt çantam ve ben… Otelde tanıştığım Brezilyalı bir fotoğrafçı olan Pedro ise Venedik’te yol arkadaşım oldu. Birlikte güzel uzun pozlama fotoğrafları çekme imkânı bulduk ve aramızda güzel kültürel sohbetler oldu. Sonrasında ise o Berlin’e ben ise kalan son günümde Burano Adası’na. Venedik’e gelmişseniz Venedik adalarını mutlaka gezmek gerek. Venedik’ten adalara Vaporetto dedikleri küçük vapurlarla gidiliyor ve 15-20 dakikalık uzaklıktalar. Murano Adası cam işçiliği ile ünlü bir ada. Burano Adası ise gerçekten görülmeye en çok değer adası ve adada bulunan rengârenk ada evleri buranın en etkileyici özelliği. Gün bittiğinde adadan ayrılmak istemiyorsunuz ancak elinizdeki harika fotoğraflar her şeyin tek tesellisi.

Venedik; her noktası aşk kokan, her noktası ayrı bir hayranlık uyandıran, tarihin egzotik mirası…

Venedik-3
Grand Canale (Büyük Kanal)

Venedik-4
Grand Canale (Büyük Kanal)


UFUK AKKUŞ kullanıcısının resmi
Yazar Hakkında

UFUK AKKUŞ

Gezgin, Fotoğrafçı 1977 Karabük doğumlu, Safranbolu da yaşıyor.. Mesleğini çok seven bir sigortacı. Hayallerinin peşinden düştü yollara. Farklı kültürleri tanımayı çok seviyor. Gittiği ülkelerde şehirlerin gece fotoğraflarını çekmek en büyük tutkusu. Özellikle doğa fotoğrafları çok önemli onun için ve Kelebek fotoğrafları olmazsa...