Serbestlikler Şehri: Amsterdam

Hollanda’nın başkenti Amstrerdam olmasına rağmen hükümetin ve meclisin bulunduğu yer Lahey’dir. Yaklaşık 750.000 nüfusu bulunan şehir yılda yaklaşık 4,2 milyon turist ağırlar. Ben de bir gazetede belediye başkanıyla yapılmış röportajdan sonra burayı gitmeyi kafama koydum. Bisikletiyle poz veren başkan uyuşturucuyu serbest bırakma sebeplerini yasak olan ülkelerde de kullanım oranın aslında çok olmasıyla açıklıyor ve "Tek kuralımız okullardan uzak tutmak" diyerek de kalıcı çözüm peşinde olduğunu gösteriyor.

) coffee shop

Amsterdam için bir şeyler yazmak çok zor. Yazmak yerine sohbet etmek daha doğru olur. Çünkü yaşadığım ve gördüğüm olayları yazamıyorum. Hayatımda gördüğüm en özgür yer diyebilirim. Kimsenin kimseye karışmadığı ve herkesin istediğini yaptığı, uyuşturucunun ve seksin tamamen serbest olduğu şehir kimine göre iğrenç kimine göreyse cennet gibidir. Ama şunu gördüm ki polisin yanında nehir kenarında uyuşturucu içen insanlar sizi rahatsız etmiyor. Fakat Türkiye’de uyuşturucu yasak olmasına rağmen bali içen insanlar size zarar veriyor. Sonuç olarak Türkiye de Amsterdam olsun demek anlamına gelmez. Gerçek şu ki herkesin hayat standartlarına ve biçimine göre yasaklar değişir, problemler farklılaşır.

Kent yürüyerek gezebileceğiniz kadar küçük. Havalimanında merkeze tren bulunmaktadır. Ayrıca şehir içi yakın yerlere tramvay ile de gidilir. Fakat en çok tercih edilen ulaşım aracı bisiklettir. Arazi düz olduğu için zorlanmadan yolculuk yapılır.

Her yerde bisiklet...

Halkın oturduğu evler ise çok ilginç. Bir kısım kanaldaki teknelerde yaşar. Merkeze yakın evler ise sokağa bakan yapıların değerli olmasından dolayı çok dar. Zaten ülkenin bir kısmı deniz üzerine doldurulan alanlardan oluşur. Bu sebeple Hollandalılar; ‘Dünyayı Tanrı, Amsterdam’ ı Hollandalılar yarattı’ derler. Her evin çatısında kanca bulunur. Bunlar dar olan kapılardan eşya giremediğinden dolayı üst katlara taşıma yapmak için eklenmiştir. Ayrıca evler öne doğru eğiktir. Uzaktan baktığınızda ise karton ev gibi yamukluklar göze çarpar. Kırmızı tuğlalı bu evler kentin simgesidir. Ama kenti simgeleyen en önemli ürün laledir.

Tren istasyonuna çok yakın bir noktada Bloemenmarkt yer alır. Buradan alışverişinizi yapabilirsiniz. Ayrıca havalimanında da satış yapılmaktadır. Lale tohumlarını ülkenize götürmenizde bir sakınca yok. Kentin bir diğer simgesi de 3 çarpıdır. Çok sayıda yerde karışınıza bayrak şeklinde çıkacak bu işaret tarihte karşılaşılan üç felaketi betimler: yangın, sel ve veba… Kentte sık karşılaşacağınız bir diğer bayrakta da gök kuşağı renklerini taşır. Bu bayrağı gördüğünüz mekanlar gaylere aittir.

Şehirde çok sayıda pub bulunur. Patates kızartması satan dükkanların sayısı da oldukça fazla. Ama en çok dikkati çeken seks shoplar ve coffee shoplar. Ayrıca seks içerikli müze, izleme odaları ve etkinlikler var. 2 euro karşılığında cam arkasından canlı seks izlenen sinemalar bulunuyor. Yine ilginç olan bu sinema, gösteri ve dükkanlarda ele ele tutuşan orta yaşlı çiftlerden tutun da grup halinde gelen gençlere kadar herkesi görürsünüz. Coffee shoplar ise gençliğin Amsterdam’ı tercih nedenlerinin başında gelir. Sarılı otlar 3-4 euro, kekler 7 euro, lolipoplar 1 euro civarıdır. Hediyelik eşya dükkanlarında bile mantara ve canibas resimli bu ürünlere rastlarsınız.

Coffee shopların en eskisi ve en çok bilineni Bulldog isimli olanıdır. Tur rehberleri bile burayı öneriyor. Şehrin içinde birden çok Bulldog var. Bunun dışında her sokakta farklı isimli kafeler var. Tabi ki tüm bunları ve daha fazlasını barındıran 7/24 hareketli Red LightDistrict'ten bahsetmemek olmaz. Kırmızı ışıklı daireler önünde cam boyunca duran kadınları görmek için tur rehberleri bile ziyaretçileri yönlendirmektedir. 50 euro karşılığında 20 dakika beraber olunur. Farklı milletlerden çok sayıda insan buraya akın eder veya çalışır.

 Bisiklet, kanal ve eğri binalar

Tüm bunları bir yana bırakırsak kent hala görülmeye değer. Şehir merkezi Dam Meydanı ve çevresi olarak ilerler. Meydanda durduğunuzda karşınızda Kraliyet Sarayı yer alır. Arkanızda ise kanallar ve Red Light’a inen sokaklar vardır. Tam arkanızda farklı uluslara ait çok sayıda restaurantın yer aldığı alışveriş sokağı bulunur. Sırtınızı bu sokağa verdiğinizde sol tarafınızda balmumu heykel müzesi Madame Tussauds müzesi sağ tarafınızdan ilerlerseniz ise tren istasyonu yer alır.

Havalimanından trenler kente varış 4,5 eurodur. Ayrıca havalimanı çevresinde çok sayıda otel de yer alır. Eğer turla geliyorsanız oteliniz muhtemelen bu bölgede olur. Havalimanından da shuttle minibüsleri ile otele ulaşım ücretsizdir. Kanallarda gezmek için çok sayıda kalkış noktası ve tur bulunur. 30 dakikası 12 euro civarı olan turlara katılmanız ısrarla öneririm. Böylelikle şehrin diğer kısmını (Jordaan) ve denize açılan alanlarını da görebilirsiniz.

Dam Meydanı'ndan yürüyerek veya tramway ile gidilen müzeler bölgesinde Rijksmuseum Müzesi, Van Gogh Müzesi (15 euro), Hollanda’nın meşhur birası Heineken Müzesi ve özgürlüğün bir diğer adı Vondelpark yer alır. Ayrıca şehirde Amsterdam Tarih Müzesi, Rembrandthuis, Anne Frank Huis, Hermitage, Troppenmuseum, Verzet Museum Stedelijk Müzesi yer alır. Bir örneği havalimanında da olan "I Amsterdam" yazısı burda yer alır. Eğer Amsterdam’a geldiyseniz mutlaka bu yazı ile fotoğrafınız olacaktır.

Dam Meydanı'nda özgürce yürümek, Amstel Nehri'nde gezmek ve sınırsız özgürlüğe sahip olduğunuz için mutlaka Amsterdam yolunuz düşmesi gereken bir şehir. Özellikle evlenmeden gitmenizi tavsiye ederim. Ben şanslıydım. Darısı başınıza…

2014 yılında gerçekleştirdiğim geziden sonra yüksek lisans projemi lale üzerine yaptım : )

www.tatiliyet.com/amsterdam-foto-galeri