Google+

Arama formu

SESSİZ SAKİN PECS

Bu yazı Gezimanya üyesi mubiug tarafından yazılmıştır. Yazılarınızı sitemizde yayınlamak isterseniz üye olabilirsiniz.

Pecs pek çoğumuzun varlığından bi'haber olduğu, değeri pek bilinmeyen Avrupa şehirlerinden bir tanesi. Ben de eşimin bir iş seyahati sebebiyle onunla birlikte bu güzel şehri görme imkanına sahip oldum. Pecs çok sessiz, sakin, huzurlu bir şehir. Gezilecek, görülecek çok yer var. Çok zengin bir kültürel mirasa sahip. Zaten 2010 yılında Avrupa kültür başkentlerinden biri olarak seçilmiş. Macaristan'a gidenlerin çoğu doğal olarak başkent Budapeşte'yi tercih ediyor ama vakti olanlara ya da farklı rota arayışında olanlara Pecs'i de görmelerini şiddetle tavsiye ederim.

Pecs küçük bir şehir ve yürüyerek her yeri gezebiliyorsunuz, burada geçirdiğim dört gün boyunca hiç toplu taşıma ya da taksi kullanma gereği duymadım. Pecs 15. yüzyılın ortalarından itibaren yaklaşık 150 yıl boyunca Osmanlı hakimiyeti altındaymış. Günümüze kadar korunmuş bu döneme ait pek çok cami, hamam, türbe gibi yapıları şehri gezerken görmeniz mümkün. Pecs'i kültür başkenti yapan en önemli yapı da erken Hristiyan döneminden kalan nekropol. Bu kalıntılar 2000 yılında UNESCO Dünya Miras Listesi'ne girmiş. Gideceklere kolaylık olması için kısa kısa gittiğim yerleri anlatmaya çalışacağım.

Pecs

KIRALY UTCA: Pecs'in en ünlü ve hareketli caddesi. Tabii hareketli dediğime bakmayın çok fazla beklentiniz olmasın, çok sakin ama güzel bir şehir. Özellikle gündüzleri sokaklar çok boş oluyor. Sadece yaya trafiğine açık olan caddede kafe ve restoranlar bulunuyor. Ülkemize göre yeme-içme fiyatları da çok uygun.

Pecs bölgesine uygun ulaşım yollarından biri de havayolu. En uygun fiyatlı uçak biletlerini görmek için tıklayın

.Pecs-1

Pecs şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Otel yerine ev kiralamak isterseniz Mini Flathotel1, Dina Apartman, Aradi Vértanúk útja güzel bir seçim olacaktır. Bunlardan en iyileri Király Str Apartman with free parking, Downtown's pearl, Zsinkó Villa. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Best Home, Masi Apartman, Ananas Hostel gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Nap Hostel Pécs, Ananas Hostel, Kolpingház Pécs tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Pecs aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

SZECHENYI TER: Kiraly Caddesi'nin sonundaki büyük meydan. Bu meydan üzerinden ayrılan caddelerden tüm şehri gezebiliyorsunuz. Pecs'in kalbi diyebiliriz Szechenyi Meydanı'na. Bu meydanda Gazi Kasım Paşa Camisi'ni görebilirsiniz.

Pecs-2

MOSQUE OF PASHA GAZI QASSIM:  Günümüzde kilise olarak kullanılan Gazi Kasım Paşa Camii 15. yüzyılda Osmanlı İmparatorluğu döneminde inşa edilmiş. 1702 yılında minaresi yıkılarak kiliseye dönüştürülmüş. 1000 forint karşılığında içini gezebilir, döneme ait bilgilendirici videoları izleyebilirsiniz. Szechenyi Meydanı'ndaki bu yapıyı gece ışıklandırması ile de görmenizi tavsiye ederim.

Pecs-3

Pecs-4

KAPTALAN UTCA: Szechenyi Meydanı'ndan yukarı doğru çıktığınızda sizi Kaptalan Caddesi'ne yünlendiren tabelalar göreceksiniz zaten. Bu caddede genellikle müzeler ve okullar var. Biz ekim ayı sonunda gittiğimiz için çok güzel sonbahar manzaraları ile karşılaştık. Çok fotografik bir cadde. Kesinlikle görülmeye değer.

Pecs-5

ZSOLNAY MUSEUM: Köklü bir aile olan Zsolnay ailesi 1863 yılında Pecs'de bir seramik fabrikası açmışlar müzede de çoğunlukla dünyanın çeşitli yerlerinden ve sanatçılarından seramik eserler bulunuyor.

Pecs-6

Pecs-7

Pecs-8

CELLA SEPTICHORA VISITOR CENTRE:  Erken Hristiyanlık ve Geç Roma dönemlerine ait mezarlıklar, mimari kalıntılar ve freskleri görebilirsiniz. Girişi 2500 forint olup bilet 200 metre ilerideki Erken Hristiyanlık dönemine ait mezarlığa girişi de içeriyor.

Pecs-9

EARLY CHRISTIAN MAUSOLEUM: Peter and Paul mozolesi olarak da anılan bu mezarlıkta bulunan freskler etkileyici güzellikte.

Pecs-10

PECS KATEDRALİ: Şehrin büyüleyici yapılarından biri olan yapı kesinlikle görülmeye değer.

Pecs-11

ZSOLNAY CULTURAL QUARTER: Zsolnay ailesinin şehre kattığı değerlerden biri olan bu kültür merkezinde güzel sanatlar üniversitesi, tiyatro, parklar, restoranlar, kafeler, müze ve sergiler bulunuyor. Kisbalkan minik bir kahve molası için tavsiye edebileceğim güzel bir kafe. Buraya giderken kesinlikle parkın içinden yürüyerek caddeyi geçmenizi tavsiye ederim zira sonbahar manzaraları şahane idi. Zaten turist olarak gezdiğim şehirlerde en imrendiğim şey şehir içindeki devasa parklar oluyor genellikle. Bizim ülkemizde pek rastlayamadığımız bir güzellik ne yazık ki...

Pecs-12

PECS SİNAGOGU: Şehirde görebileceğiniz güzel yapılardan bir tanesi. Ayrıca çok yakınında Arkad isminde büyük bir alışveriş merkezi de var. Yemek yiyebileceğiniz restoranlar ya da kafeler de bulabilirsiniz burada.

Pecs-13

JAKOWALI HASSAN PASHA MOSQUE&MUSEUM: Bu cami Osmanlı zamanından hasar görmeden kalan nadir yapılardan bir tanesi. Günümüzde hala cami olarak kullanılıyor. Sokullu ailesinden gelen Jakovali Hasan Paşa tarafından yaptırılmış.  1000 Forint karşılığında caminin içini gezebiliyorsunuz. Girişte bilgilendirici yazılar da var. Caminin içinde her tarafı aynalarla kaplı bir bölüm var. Türkiye tarafından restore edilmiş. İlginç bir deneyimdi gerçekten hiç böyle bir şeyle karşılaşmayı beklemiyordum. İbadet edilen kısım ise biraz bakımsızdı. Yolunuz düşerse gidip bir de kendiniz görün derim.

Pecs-14

MEMİ PASA FÜRDO: Memi Paşa Hamamı cadde üzerinde bulunan kalıntılardan ibaret sadece herhangi bir koruma yok ne yazık ki bu yüzden biraz çöplüğe dönmüş.  Ama yine de Evliya Çelebi'nin 500 yıl önce  burada hamama geldiğini düşünmek etkileyici.

Pecs-15

Bunlar benim gezip gördüğüm yerler ama Victor Vasarely Müzesi, Tivador Csontvary Müzesi, Bishop's Palace gibi daha pek çok turistik yer var. Bunun dışında otel olarak Corso Hotel'i tercih ettik ve gayet memnun kaldık. Akşam yemekleri için Kiraly Caddesi'ndeki Replay ve Kiraly21Buza (Ter) Meydanı'nda Piazza del Grano gidip memnun kaldıklarımızdan. Size bir diğer tavsiyem de telefonunuza çevrimdışı çalışabilen Macarca sözlük indirmeniz (mesela google çeviri) çünkü gerekli olduğu durumlar olabiliyor. Aynı şekilde çevrimdışı haritalar da hayat kurtarıyor. Bu her gezi için geçerli bir durum tabii. 

Umarım size Pecs ile ilgili biraz olsun fikir verebilmişimdir...

Gezi planlarınız hiç bitmesin (:

 

Etiketler