Google+

Arama formu

SHENZHEN WINDOW OF THE WORLD

Bu yazı Gezimanya üyesi TUĞÇE YILMAZ tarafından yazılmıştır. Yazılarınızı sitemizde yayınlamak isterseniz üye olabilirsiniz.

Window of the World, Shenzhen’de yer alan tema parklarından biri. Dünyanın her köşesinden simgeleşmiş yapıların maketlerini görebileceğiniz park 48 hektar alan üzerine kurulmuş. Dünyanın farklı yerlerinden 130 civarında simgesel yapıyı tek bir park içinde görebiliyorsunuz. Park o kadar geniş ki etrafında isterseniz minik trenler ile dolaşabiliyorsunuz.

Shenzhen

Dünyanın penceresi anlamına gelen bu tema parkına metro ile ulaşmak isterseniz 1 numaralı metro hattını kullanarak Shijiezhichuang (Window of the World) istasyonunda iniyorsunuz. Buradaki metro istasyonu Paris’teki Louvre Müzesi’nin bir replikası.

Shenzhen-1

Parkın giriş ücreti yetişkinler için 160 Yuan, çocuklar içinse 80 Yuan. Bir de 19.30 sonrası giriş var. Eğer bu bileti alırsanız sadece gece şovunu izleyebiliyorsunuz.

Buradaki maketler 1:1, 1:5 ya da 1:15 ölçülerinde yapılmışlar.

Girdiğiniz gibi etrafı sütunlar ile çevrili dev bir amfitiyatro ile karşılaşıyorsunuz.

Shenzhen şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Otel yerine ev kiralamak isterseniz E+HomeStay, City Cozy Homestay, Xiaohua's Home Dafen Branch güzel bir seçim olacaktır. Bunlardan en iyileri The Mumian Hotel Hou Hai (Close to Shenzhen Bay), SmileHouse, Vienna Best Sleep International Hotel (Shenzhen New Airport Branch). Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Shenzhen BENNELONG RESIDENCES, Sheraton Shenzhen Nanshan, Aii Life Serviced Residence gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Meet in the Blue Sky Youth Hostel, Shen Zhen Star Moon Hostel, Migratory Bird Fly Hostel tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Shenzhen aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Shenzhen-2

Her akşam saat 19.30’da burada gösteri yapılıyor. Büyük bir sahnede izlediğiniz şov sonrası ise havai fişekler patlatılıyor.

Shenzhen-3

Ben ilk olarak sol taraftaki girişten başlıyorum gezime… Tayland’daki Kraliyet Sarayı, Güney Kore’deki Gyeongbok Sarayı, Hindistan’daki Modhera Sun Tapınağı ve Taj Mahal, Endonezya’daki Borobudur, Kamboçya’daki Angkor Wat, Myanmar’daki Shwedagon Pagoda, Singapur’daki Merlion, Malezya’daki Kek Lok Si, Nepal’daki Swoyambhunath, Laos’taki Wat Xieng Thong, Vietnam’daki tek ayaklı Pagoda, Sri Lanka’daki Ruwanwelisaya Stupa bu bölümde yer alanlardan sadece birkaçı.

Shenzhen-4

Shenzhen-5

Japonya tarafında ise Itsukushima Türbesi, Fuji Dağı ve Himeji’deki Shirasagi Kalesi’nin maketleri var. Bazı bölümlerde girişte size verilen kitapçıkta belirtilen saatlerde gösteriler oluyor. Japonya tarafında çok güzel bir müzik gösterisi vardı.

Shenzhen-6

Gösteri sonrası dilerseniz Japon kıyafetleri ile fotoğraf çektirebiliyorsunuz. Üstelik saçınızı da yapıyorlar ve sizi ister iç ister dış mekânda fotoğraflıyorlar.

Shenzhen-7

Buradan sonra biraz Ortadoğu kısmına geçtim. İran’da Hâkim Camii, Kuveyt Kulesi gibi pek çok yapıyı görebilirsiniz.

Shenzhen-8

Avrupa kısmı da oldukça geniş; Fransa’daki Eiffel Kulesi’nin buradaki yüksekliği 108 metre.

Shenzhen-9

Fransa’da Notre Dame Katedrali, Versailles Sarayı, Almanya’da Köln Katedrali, Yunanistan’da Atina Akropolü, İtalya’da Colosseum, Trevi Çeşmesi, İspanyol Merdivenleri, Pisa Kulesi, Venedik San Marco Meydanı, İspanya’da Güell Parkı ve Elhamra Sarayı, Rusya’da Saint Basil Katedrali ve Kremlin Sarayı görülebilir.

Shenzhen-10

Shenzhen-11

İngiltere’den Westminster Sarayı, Buckingham Sarayı, Londra Kulesi, Stonehenge en fazla göze çarpanlar. Avrupa’nın en renkli kısmı ise Hollanda’nın bulunduğu bölge. Laleler ve yel değirmenleri ile oldukça ilgi çekici.

Shenzhen-12

Türkiye’den ise Ayasofya ile temsil ediliyoruz.

Shenzhen-13

Ardından Okyanusya bölümüne geçebilirsiniz. Avusturalya’yı temsil eden en belirgin yapılar Sydney Opera Binası ve Sydney Harbour Bridge.

Shenzhen-14

Yine bu kısımda Yeni Zelanda’daki Maori yerlilerinin danslarını izleyebilirsiniz.

Shenzhen-15

Sırada Afrika Kıtası var. Mısır’da İskenderiye Feneri, Abu Simbel Tapınağı ve Giza Piramitleri, Kenya’da Safari Parkı, çeşitli Afrika köy evleri görülebiliyor.

Shenzhen-16

Shenzhen-17

Tüm aktivite bunlarla sınırlı değil. Mesela Venezuela bölümünde Venezuela’daki su baskınlarına tanık olabiliyorsunuz. İzlediğiniz alanda birden yağmur yağmaya başlıyor, sonra kayalardan aşağıya sular akıyor. Köprüden geçmekte olan bir aracı sürüklüyor. Bunları bire bir yaşayabiliyorsunuz.

Shenzhen-18

Biraz ilerlediğinizde Niagara Şelaleleri karşınıza çıkıyor. İsterseniz burada yer alan Colarado kanyonunda rafting yapabilirsiniz. Rushmore Dağı, Beyaz Saray, Özgürlük Anıtı, Jefferson Anıtı ve Manhattan Amerika’da en fazla dikkat çekenler.

Shenzhen-19

Brezilya’da Corcovado Tepesi, Paskalya Adaları, Peru’daki Nazca Çizgileri, Meksika’daki tapınaklar ve savaşçı heykelleri, Kuzey Amerika yerlilerinin totemleri görülmeye değer.

Shenzhen-20

Parkın en sonuna doğru bir de Jurassic Park var. Ancak benim o bölüme girmeye vaktim olmadı maalesef.

Bu parkı dolaşmak için genelde 2 saat yeterli diyorlar. Ancak şovları da izlemek istiyorsanız en az 6 saat ayırmalısınız.

Shenzen’de konaklama şehrin imkanlarına, turistik mekanlarına ve ulaşım ağlarına göre oldukça önemli. Bu çerçeve de otel önerilerinde bulunmak gerekirse, Shenzhen Sunon Hotel merkezi bir otel olarak tercih edebilirsiniz. Otel konum olarak, East Gate Walking Caddesi üzerinde bulunuyor ve Windows of the World'a ise metroyla 20 dakikada ulaşabiliyorsunuz. Bu otele alternatif olarak ise ekonomik düşünenler için Sunflower Hotel oteli oldukça ekonomik bir otel olarak düşünülebilir. Otel şehrin iş merkezinde yer alıyor ve Shenzhen Kongre ve Fuar Merkezi’ne 10 dakikalık bir mesafede. Bu otelin yanında ekonomik ve kaliteli bir tavsiye olarak Luohu Railway Station Hotel’I de listenize koymanızda yarar var. Otel, alışveriş merkezlerine ve King Glory Plaza'ya 10 dakikalık yürüyüş uzaklığında yer alıyor. Shenzen’de ki diğer otel seçenekleri için isterseniz buradan booking.com’a girebilir ve rezervasyon yapabilirsiniz.
 

Etiketler


TUĞÇE YILMAZ kullanıcısının resmi
Yazar Hakkında

TUĞÇE YILMAZ

 Yaklaşık 15 sene Medya satın alma ve Planlama sektöründe çok uluslu şirketler ile çalıştıktan sonra kendi tutkusu olan gezi ve seyahate yönelerek Gezimanya.com’u kurmuştur. 1997 - 1999 İstanbul Üniversitesi Piyasa Araştırmaları ve Reklamcılık, 1999 - 2000 İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakultesi Antropoloji ve 2000 – 2004 Marmara...