Sivas'ta Keyifli Bir Gün

Sivas, Orta Anadolu’nun tarihî şehirlerinden birisi. Bildiğiniz üzere cumhuriyetin temellerinin atıldığı, 1993 yılında büyük bir katliama maruz kalan Madımak Oteli'nin bulunduğu, çok değerli ozan Aşık Veysel’in memleketi olan köpekleriyle de ünlü bir şehrimiz.

Sadece bunlarla da bitmiyor, şehir tarihî eserler ve birtakım doğal güzelliklerle dolu. Türkiye’nin en uzun nehri olan Kızılırmak, şehrin İmranlı ilçesinden doğarak Samsun’dan Karadeniz'e dökülüyor. Havaalanı şehre 23 km uzakta. Belediyenin tahsis ettiği otobüsle, çok makul bir ücret karşılığı yarım saat kadar süren bir yolculuk sonrası ulaşmak mümkün. Ancak havaalanından sadece şehir merkezine ulaşım sağlanıyor, ilçelere ve diğer kısımlara ulaşım mümkün değil. Merkezde toplu taşıma araçlarıyla seyahat edebilirsiniz. Ancak, Sivas'ın ilçelerine ulaşımı, ilçeler arası mesafenin uzun olması, toplu taşıma saatlerinin uymaması gibi sebeplerle çoğu zaman mümkün olmuyor. Ancak aracınız varsa, taksi veya otogardan seyrek geçen toplu taşıma araçlarına ihtiyaç duymadan ilçelere gidebilirsiniz. Şehir merkezine vardığınızda bulunduğunuz yerin adı Cumhuriyet Meydanı. Valilik binası ve jandarma binası karşı karşıya. Kongre binası ise dev Atatürk anıtının hemen yanında.

İki önemli cadde bulunuyor. İstasyon Caddesi ve Atatürk Caddesi. Yeme, içme, alışveriş gibi durumlarda İstasyon Caddesi'nde bulunmanızı öneririm. Atatürk Caddesi daha çok tarihî yapılarla dolu, yemek yiyip alışveriş yapabileceğiniz çok fazla yer yok. Sivas’ın kazan simidi meşhur, bizim simitten farkı biraz daha küçük ve ince, susamının daha seyrek olması. Atatürk Caddesi'nde, Kızılırmak yönüne giderken sağ tarafta tarihî Taşhan'da çay eşliğinde yiyebilirsiniz. Merkezdeki tarihî yapılar birbirine çok yakın ve yürüme mesafesinde. Akşamları hareketlenen meydanda görülen Çifte Minareli Medrese, Buruciye Medresesi ve çarşı olarak kullanılan, meşhur bıçakları, hediyelik eşya, magnet alabileceğiniz, İzzettin Keykavus tarafından darüşşifa olarak yaptırılan ancak Osmanlı döneminde medrese olarak kullanılmaya başlandıktan sonra bu adı alan Şifaiye Medresesi ve üç yapının çevresinde bulunan yüksek merdivenler, dinlenmek ve fotoğraf çekmek için tercih edilebilir. Bu üç yapı, 1200'lü yıllarda inşa edilmiştir. Alt caddede bulunan Ulucami, tam karşısında Gök Medrese, Anadolu Selçuklu Devleti zamanında yaptırılmış yapılar olarak karşımıza çıkıyor ancak Gök Medrese şu an restorasyonda. Şehrin öğretmen evinin karşısında bulunan Güdük Minare ve Sivas Kalesi de önemli yapılar arasında.

Buruciye

Madımak Oteli ise yine Atatürk Caddesi'nde, yan caddelerden birinde yer almakta. Şu an Sivas Bilim ve Kültür Müzesi olarak faaliyetini sürdürüyor ancak hafta sonu ve resmî tatillerde kapalı.

Yüzüklerin Efendisi filminin çekildiği Yeni Zelanda'daki hobbit evlerinin bir benzeri de Paşabahçe Mesire Alanı'nda bulunuyor. Basında "Sivas hobbit köyü" olarak adlandırılan bu bölge bir süre önce mesire alanında inşa edilmiş ve bazı evlerin inşaatı halen daha devam ediyor. Halk tarafından belirli dönemler için kiralanabilmekte.

Hobbit

Yeşilin bir çok tonunu görebileceğiniz bu bölgede aynı zamanda bir de şelale bulunuyor. Merkeze birkaç kilometre uzaklıkta ancak özel araç veya taksiyle ulaşım sağlanabiliyor. Şehre gelip de meşhur köftesinden yemeden olmaz. Her ne kadar merkezde birçok yerde restoranlar olsa da Kirli Ahmet dedikleri Ahmet Usta'nın Yeri meşhurdur. Birkaç noktada yeri var tabii ama en bilineni İstasyon Caddesi'nde SGK Hastanesi'nin hemen karşısında yer alıyor.

Nil Kurt

Yazar Hakkında

Nil Kurt

Tam anlamıyla bir seyahat tutkunuyum. Aktif olarak çalışıyor olmam sebebiyle sadece hafta sonlarımı,yıllık izinlerimi ve özel dönemleri kullanarak seyahat etmeye çalışıyorum.