Slovakya'nın Başkenti Bratislava

Polonya benim ilk yurtdışı deneyimimdi. Bratislava ise Polonya'dan sonraki ilk deneyimimdi : ) Bratislava gezdiklerim içinde en küçük başkent ( ve en sevimli minik :) ). Polskibus’tan biletlerimizi aldıktan sonra hostel araştırmaya başladık. Patio Hostel hem Old Town'a hem de geleneksel tatlarını deneyebileceğimiz lokasyonlara yakındı. Temiz ve gezilecek yerlere yakın olan bu hostelin geceliği 10 Euro gibi bir miktardı. Akşamüzeri Bratislava'ya ilk indiğimiz yer bir mezarlık kenarıydı. Tıpkı Tim Burton filmlerindeki gibi mistik bir havaya sahipti. Solda bir mezarlık ıssız sokaklar ve hiiç bilmedğimiz bir ülke ve sonunda tanıdık tek şey? Döner kebapçı  : ) Daha sonra hostelimizi bulmak uzun sürmedi ve hostelimize yerleştik. Cici bir hosteldi ve gerçekten her yere çok yakındı.

O gece şehri dolaşmak için dışarı çıktık ve bir puba gittik. İsmi Slovak Pub. Şehirdeki uygun fiyatlı ve yerel lezzetleri tadabileceğimiz bir mekândı Slovak Pub. Burada bir Slovak birası ve Slovakya’ya ait bir çorba ısmarladık kendimize. E Slovak birası içmeden olmaz. Zlatý Bažant isimli yerel birayı güzel buldum. İçimi yumuşak alkol oranı da yüksek değil.

Daha sonra küçük şehirde biraz dolaştıktan sonra hostele döndük ve ertesi gün gezmek için dinlenmeden olmazdı, uyuduk. Sabah erkenden kalkıp kahvaltımızı da yaptıktan sonra Little Big City Bratislava'yı dolaşmak için Old Town'a doğru yürümeye başladık. Bratislava bloglardan ve gezi rehberlerinden okuduğum kadarıyla heykelleriyle ünlü bir şehirdi. Şehir meydanına yapılmış olan bu heykeller kendileri arasında da sanki iletişim halindeydiler. En ünlüsü Cumil. Dikkat bir anda ayaklarınızın dibinde bitebilir : ) Bu heykelin adı "Man at Work". İngilizcedeki karşılığı "watcher". Bayanları ve Bratislava'yı izliyor : )

Daha sonra göreceğiniz heykeller fotoğrafınızı çeken Paparazzi, Schone Naci ve meydanda bulunan Napolyon ordusundan bir askeridir. Schone Naci fakir ve deli biri olmasına rağmen iyi giyimiyle kadınları eğilerek nazikçe selamlamaktadır. Napolyon askeri ise tipik Napolyon şapkasıyla hatırlatıyor bize Napolyon’un gelişini Bratislava'ya (yani istilayı). Burada biraz dinlenip küçücük şehrin meraklısı turistleri, gezginleri izleyebilirsiniz.

Burada Büyük ulusal tiyatroyu göreceksiniz. Sağda ve solda sıralanmış hediyelik eşya satan yerlerden alışveriş yapabilir, sokaklarında gezerken bu sevimli başkenti keşfedebilirsiniz. Daha sonra bu bölgeye yine yürüme mesafesinde olan Katolik kilisesi Blue Church (Church of St. Elisabeth) ziyaret edilmesi gereken noktalardan biri. Şeker evlere benzeyen bu kilise Art Nouveau tarzında, 20. yüzyılın başlarında Bratislava'da doğan St. Elizabeth adına yapılmıştır. Dolayısıyla resmi adı aslında St. Elizabeth'dir ve resimleri kilisenin portalında görebilirsiniz.

Sırada 14. yüzyılda 11 Avusturya-Macaristan hükümdarının (10 kral 1 kraliçe Maria Theresa) taç giymesine ev sahipliği yapan St. Martin katedrali var. İçerisinde 4 şapel bulunmakta.  Neo gotik tarzda bulunan kulesi 85 m uzunluğunda ve üzerinde 300 kg’lık bir taç bulunmakta.

Old Town'un girişindeki yuvarlak meydanda Trinity Kilisesi bulunuyor. 18. yüzyılın ilk yarısında yapılmış bu kilise barok stile sahip ve iç mekânında süper tonozlara sahip ve içerisinde. Galli Bibiena tarafından yapılan boyamalara sahip.

Bu kilisenin etrafında dolaşırken biraz susamıştık ve Slovakların geleneksel içeceği Kofola'yı denemeye karar verdik ve sevimli küçük bir restoranda asidi düşük kafeini yüksek olan kofolalarımızı yudumlarken yorgunluğumuzu az da olsa üstümüzden attık. Bunu genelde öğle yemeklerinde tercih ediyormuş Slovaklar ve Çekler. 

Little Big City dedikleri kadar var : ) Sokaklarında artık birazcık kaybolma vakti… Bir şehri turist gibi gezdikten sonra gezgin gibi dolaşmak çok keyifli. Hava güzel, biraz Tuna nehrine doğru yürüyüşe çıkıyoruz. Burada Bratislava'nın ünlü UFO köprüsü var. Üzerinde dönen bir restoran ve Tuna Nehri'ni ayağınızın altından akmasını sağlayacak bir köprü : ) . Burada tembellik yaptıktan sonra tekrar Old Town'a dönüyoruz ve yeniden dolaşmaya başlıyoruz. Akşama Viyana'ya arabamız var kalan vakti değerlendiriyoruz. Old Town'da bulunan Michaels Gate'den geçerken rehber kitapçığımızdan öğrendiğimiz kadarıyla Bratislava'daki en eski ve iyi bilinen yapılardan biriymiş. 14.yy da yapılan bu kapı şehre girilen 4 kapıdan biriymiş. Burada bir de kule bulunmakta . Zaten Michael's Gate and Tower diye geçiyor çoğu yerde. Orijinalinde gotik olan yapı daha sonra yeniden yapılarak barok stile dönmüş. 51 metre olan kule 7 kata sahip ve Old Town manzarası için burayı tercih edebilirsiniz. Buradan geçince akşam yemek yiyebileceğiniz birçok mekân bulunmakta.

LittleBigCity... İlk indiğimizde mezarlığın  ve eski otobüslerin ve tramlerin bana çok iç açıcı gelmedi ve önyargılı davrandıysam da bir günlük gezi yetti bana ve önyargıma sevdim seni küçük başkent...

Elif Berna Özeren

Yazar Hakkında

Elif Berna Özeren

Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Elektrik- Elektronik Mühendisliği sonsınıf öğrencisiyim.