Soylu Bir Ulus: Frigler

İstanbul Pendik tren garından sabah treni ile Eskişehir'e 2 saat 45 dakikada vardık. Bu gezide amacım Frig Vadisini ziyaret etmek idi. Benim antik şehirlere karşı bir ilgim olup her gittiğim şehirde ziyaret etmek isterim ama ne yazık ki çoğu harap durumda.

Frigler MÖ 700 ile MÖ 1200 yılları arasında hükümdarlığını sürmüş bir milettir. 

Frigya öncelikle bir tarım ülkesi idi. Frigya kralları tarıma ve hayvancılığa önem verirdi. Sakarya ve Porsuk Nehirleri ile can bulan ve Ana Tanrıça Kibele'nin kutsadığına inanan bereketli ovalardaki ürünün bolluğu, el sanatlarındaki gelişmişlik, Frig toplumuna fark edilir bir zenginlik kazandırdı ve Frigya, efsanelerle "dokunduğu altın olan Kral Midas'ın ülkesi" olarak tanındı.

Frig Vadisi Eskişehir, Afyon ve Kütahya arasında yer almaktadır. En büyük bölümü Eskişehir'dedir. 

Yazılıkaya Açık Hava Tapınağı yani Midas Anıtı Frig Kaleleri ile koruma altına alınmıştır. 

​Frigyanın dini merkezi Yazılıkaya Platformuna doğru yamacında yer alır. Güneşe dönük yüzüyle bir tapınak cephesi biçiminde işlenen olağanüstü güzellikteki kaya işçiliğiyle dikkat çeker. Orjinal simetrik geometrik motifleri ve 17 metre yüksekliği ile dünyanın ünlü kaya anıtıdır.

Frigler, dağlarda ve çıplak yaşadığına inandıkları Ana Tanrıça Kibele adına kayalara tapınak cephesi biçiminde işledikleri doğal tapınma alanlarında dinsel törenler yapmışlar. Kibele'nin doğanın, şehirlerin, tarımın, bolluk bereketin ve genç kızların koruyucusu olduğuna inanılırdı. 

Ayrıca burada Gerdekkaya anıtsal kaya mezarıda görülmesi gereken bir anıt idi.

Ebru H

Yazar Hakkında

Ebru H

Gezmek.. İşte bu insanın ruhunu yenileyen bambaşka bir duygu..