Strasbourg Gezi Rotası

Strasbourg gezi rotamızı Alsace Şarap Yolu'nu da içeren bir gezi ile planladık. Öncelikle Strasbourg'a gitmek isteyenlere bizim ulaşım için seçtiğimiz yolu anlatmak istiyorum. Türkiye'den İstanbul-Basel uçuşu ile indiğimiz Basel HavalimanıFransa ve İsviçre tarafından ortak olarak çalıştırılan bir havalimanı. Havalimanında kapının bir tarafı İsviçre iken diğer tarafı Fransa olarak değerlendiriliyor. Biz İsviçre tarafına inip kiraladığımız araba ile Fransa'ya geçmiştik. Vize başvurusunu da Fransa için yapmıştık, Strasbourg'a gideceğimiz için.

Biz gezimizi nisan ayında gerçekleştirmiştik. Hava genel olarak güneşliydi ama yine de montsuz gezilecek kadar sıcak değildi. Son gün ise yağmurda ıslandık ama yine de her şeye değerdi. Arabayı alıp Fransa sınır kapısından geçtikten sonra Strasbourg yollarına düştük. Kaldığımız otel Petite France bölgesinde olduğu için arabayla ulaşmak biraz karışık olsa da sonunda ulaşabildik. Booking üzerinden bulduğumuz Hotel De'Europe Best Western gerçekten çok güzeldi. Petite France'te kalabileceğimiz en uygun oteldi sanırım. Personeli yardımsever ve güler yüzlüydü. İlk gün çevreyi turlayıp nerede ne var bir keşfetmek istedik.Strasbourg'da gezilecek yerler yürüyerek gidilebilecek kadar yakın, tabi yürümek pek bana göre değil derseniz günlük ya da haftalık olarak bisiklet (velhop) kiralayıp o şekilde de şehrin altını üstüne getirebilirsiniz.

Strasbourg Avrupa Konseyi, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi ve Avrupa Parlamentosu'na ev sahipliği yaptığı için 'Avrupa'nın Başkenti' olarak adlandırılıyor. İçinden geçen Ren Nehri ve Alman-Fransız mimarisini taşıyan yapılarıyla rüya gibi bir şehir.İkinci gün Notre Dam Katedrali ve çevresini gezerek kanal turu yaptık. Aslında şehrin düşündüğümüzden biraz daha büyük olduğunu o tur ile anlamış olduk ama yine de her yer bisikletle gidilebilecek uzaklıkta.