Google+

Arama formu

SU ALTINDAN RENKLER SUNAN AKABE

Bu yazı Gezimanya üyesi TUĞÇE YILMAZ tarafından yazılmıştır. Yazılarınızı sitemizde yayınlamak isterseniz üye olabilirsiniz.

Petra – Akabe arası 80 km. Yollar yine düz. Dolayısı ile 1 saat, 1 saat 10 dakika gibi bir zamanda varabiliyoruz. Petra’dan taksi ile yaklaşık 30-40 Euro’ya gidebilirsiniz.

Burada rezervasyon yaptırmamıştık. My Hotel diye bir yer bulduk. Geceliği 64 Euro. Denize 200 metre mesafede. Ama temiz ve yeni bir otel. Eşyalarımızı bıraktığımız gibi Kızıl Deniz’in güzelliklerini keşfetmek üzere kumsala gittik.

Ürdün’ün Kızıldeniz’e tek bağlantısı Akabe. Sadece 26 km sahil şeridi olsa da denize açılan tek nokta olduğundan stratejik öneme sahip. Akabe’ye en yakın şehir ise İsrail’in Elyat şehridir.
Akabe şehri 7.yy’da Müslümanların idaresine geçmiş, 1115 senesinde haçlıların hakimiyetine girmiştir. 1170’de ise Selahaddin Eyyübi Akabe’yi geri almıştır. Sultan Selim Mısır seferine gittiğinde 1516 senesinde burayı da Osmanlı topraklarına katmıştır. 1. Dünya savaşı sonrası bu topraklar İngilizler’in eline geçmiş ve Ürdün topraklarına dahil edilmiştir.

Burası beachleri ve restoranları ile Ürdün’ün en önemli deniz ve plaj turizmi mekanı. Bir çok aktivite mevcut. Su kayağı, Jetski, ama burada denizin altı üstünden daha etkileyici. Su altını sevenler ve dalgıçlar için görülmesi gerekli bir yer. Açık bir akvaryum sanki.

Akabe bölgesine uygun ulaşım yollarından biri de havayolu. En uygun fiyatlı uçak biletlerini görmek için tıklayın

Yemek için ise çok sayıda balık lokantası var. Biz bunlardan Floka’ya gittik. Mutlaka “Sayadiya” adını verdikleri yerel tatların sunulduğu tabaktan da ısmarlayın. Fiyatlar oldukça makul. Hele bizim boğazdaki balık restorantları ile kıyaslarsak, neredeyse bedava.

Akabe’de 13.yy’dan kalma kale ziyaret edilebilir. Bu kale zamanında hac yollarının emniyeti için inşa edilmiştir. Amman’a göre sokakları ve caddeleri çok daha net ve düzenli. Burada fosfat çok üretiliyormuş.

Akabe geziniz sırasında konaklayabileceğiniz Mövenpick Resort & Spa Tala Bay Aqaba ve Kempinski Hotel Aqaba gibi şehre yakın hizmet kalitesi yüksek oteller mevcut. 
Birilerine hediye almak isterseniz, Deniz kabukları ve bunlarla yapılan hediyelik eşyalar oldukça uygun.
Hediyelerimizi de aldıktan sonra 100.000 kişinin yaşadığı sevimli liman kentine veda ederek tekrar Amman havaalanına gitmek üzere yola çıkıyoruz.

Akabe şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Otel yerine ev kiralamak isterseniz Relax House, Dar Seitti (My grandmother House), golden home aqaba apartmen güzel bir seçim olacaktır. Bunlardan en iyileri Desert Bedouin Camp, H.W APT, FAMILY HOME(BEIT Al-AELA). Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Afnan Hotel, seven7days hotel, InterContinental Aqaba gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Dar Seitti (My grandmother House), Moon Valley Tours, Sunset Oasis Camp tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Akabe aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Etiketler


TUĞÇE YILMAZ kullanıcısının resmi
Yazar Hakkında

TUĞÇE YILMAZ

 Yaklaşık 15 sene Medya satın alma ve Planlama sektöründe çok uluslu şirketler ile çalıştıktan sonra kendi tutkusu olan gezi ve seyahate yönelerek Gezimanya.com’u kurmuştur. 1997 - 1999 İstanbul Üniversitesi Piyasa Araştırmaları ve Reklamcılık, 1999 - 2000 İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakultesi Antropoloji ve 2000 – 2004 Marmara...