Su Altından Renkler Sunan Akabe

Petra – Akabe arası 80 km. Yollar yine düz. Dolayısı ile 1 saat, 1 saat 10 dakika gibi bir zamanda varabiliyoruz. Petra’dan taksi ile yaklaşık 30-40 Euro’ya gidebilirsiniz.

Burada rezervasyon yaptırmamıştık. My Hotel diye bir yer bulduk. Geceliği 64 Euro. Denize 200 metre mesafede. Ama temiz ve yeni bir otel. Eşyalarımızı bıraktığımız gibi Kızıl Deniz’in güzelliklerini keşfetmek üzere kumsala gittik.

Ürdün’ün Kızıldeniz’e tek bağlantısı Akabe. Sadece 26 km sahil şeridi olsa da denize açılan tek nokta olduğundan stratejik öneme sahip. Akabe’ye en yakın şehir ise İsrail’in Elyat şehridir.Akabe şehri 7.yy’da Müslümanların idaresine geçmiş, 1115 senesinde haçlıların hakimiyetine girmiştir. 1170’de ise Selahaddin Eyyübi Akabe’yi geri almıştır. Sultan Selim Mısır seferine gittiğinde 1516 senesinde burayı da Osmanlı topraklarına katmıştır. 1. Dünya savaşı sonrası bu topraklar İngilizler’in eline geçmiş ve Ürdün topraklarına dahil edilmiştir.

Burası beachleri ve restoranları ile Ürdün’ün en önemli deniz ve plaj turizmi mekanı. Bir çok aktivite mevcut. Su kayağı, Jetski, ama burada denizin altı üstünden daha etkileyici. Su altını sevenler ve dalgıçlar için görülmesi gerekli bir yer. Açık bir akvaryum sanki.

Yemek için ise çok sayıda balık lokantası var. Biz bunlardan Floka’ya gittik. Mutlaka “Sayadiya” adını verdikleri yerel tatların sunulduğu tabaktan da ısmarlayın. Fiyatlar oldukça makul. Hele bizim boğazdaki balık restorantları ile kıyaslarsak, neredeyse bedava.

Akabe’de 13.yy’dan kalma kale ziyaret edilebilir. Bu kale zamanında hac yollarının emniyeti için inşa edilmiştir. Amman’a göre sokakları ve caddeleri çok daha net ve düzenli. Burada fosfat çok üretiliyormuş.

Akabe geziniz sırasında konaklayabileceğiniz Mövenpick Resort & Spa Tala Bay Aqaba ve Kempinski Hotel Aqaba gibi şehre yakın hizmet kalitesi yüksek oteller mevcut. 
Birilerine hediye almak isterseniz, Deniz kabukları ve bunlarla yapılan hediyelik eşyalar oldukça uygun. Hediyelerimizi de aldıktan sonra 100.000 kişinin yaşadığı sevimli liman kentine veda ederek tekrar Amman havaalanına gitmek üzere yola çıkıyoruz.

TUĞÇE YILMAZ

Yazar Hakkında

TUĞÇE YILMAZ

 Yaklaşık 15 sene Medya satın alma ve Planlama sektöründe çok uluslu şirketler ile çalıştıktan sonra kendi tutkusu olan gezi ve seyahate yönelerek Gezimanya.com’u kurmuştur.1997 - 1999 İstanbul Üni