Sükunet Ülkesi Slovenya / Ljubljana

Slovenya, benim deyimim ile "huzur ülkesi"dir. Sokaklarına indiğinizde sessizliğin dinlenebileceği, sükunete erebileceğiniz bu ülke; küçük ve sevimli dersek yerinde olur herhalde. Gezi rotamızda bu seferki yerimiz Slovenya'nın başkenti Ljubljana. Son derece küçük ve düzenli olan bu şehirde 1 gün ayırmanız gezmeniz için yeterli olacaktır. Para birimi Euro ve nüfusu 250.000 dolaylarında olan bu şehir de Budapeşte gibi küçük bir nehir tarafından ikiye ayrılmaktadır.  

Şehir turumuza nehrin oralardan başladık. İlk gördüğümüz büyük çaplı yapı olan Franciscan Church Ljubljana Kilisesi'nde fotoğraflarımızı çekip Triple Köprüsü'nden şehrin huzurlu ortamını gördük. Burada da yapılar tarihi ve dokusu bozulmamış evlerden oluşmaktadır.

Bu ufak şehre baktığınızda sokakları son derece temiz. Yapılaşmaların ne denli düzenli ve yüksek katlı yapılaşmaların olmadığı görülüyor. Evler genellikle 3-5 kat arasında. Nehir boyunca kurulmuş ufak çapta bir pazar olduğunu görüyoruz ve neler sattıklarını görmek için soluğu yanlarında alıyoruz. Çiçek, hediyelik eşyalar, resimler vb. şeylerden satıldığını görüyoruz. Pazardan ayrılıp gözümüze çarpan yapı olan Ljubljana Katedrali'ne doğru yola çıkıyoruz.

Ljubljana Katedrali'nde bir Pazar ayinine denk geliyoruz, bizim Cuma namazları gibi hınca hınç dolu olduğu gözümüze çarpıyor. Buradan rotamızı Ljubljana Kalesi'ne çeviriyoruz, buraya çıkmak için teleferik kullanmanız gerekecek. Teleferik de kalenin eteklerinde yer almaktadır. Teleferik vasıtasıyla şehrin panoramik görüntüsünü izleyip, Ljubljana'nın güzel parklarından olan Tivoli Parkı'na göz ucu ile bakıp, LjubljanaRailway Müzesi'ni de gezip gezimizi tamamlıyoruz.

Şehir fiyat açısından kendi ülke şartlarımıza göre pahalı ama Avrupa standartları için normal diyebiliriz. Yemek açısında zenginlik olmasa da nehrin kenarında bir kahve içip köprüsüne bir anahtar da siz kitleyebilirsiniz (Avrupa'da sıkça gördüğümüz bir uygulama bizdeki dilek ağacına bez bağlamak gibi, onlar da köprülere kilit bağlıyorlar). Son olarak Napolyon'un da dediği gibi gezmek, gezmek, gezmek işte bütün mesele bu : )

fatih07ozdemir

Yazar Hakkında

fatih07ozdemir

1989 hatay doğumluyum. İlk ve orta öğrenimimi Hatay'da gördüm lisans eğitimimi Denizli Pamukkale üniversitesinde Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünü 2011 de bitirdim.