Google+

SULAR ALTINDA KALAN BİR İLÇE: HALFETİ

132419 Mar 2017Gezi Notu
HandeHandeGezgin19 Mar 201713240 Yorum

HalfetiŞanlıurfa gezim sırasında gitme fırsatı bulduğum, iyi ki de gitmişim dediğim Urfa’nın güzide bir ilçesidir. Urfa’nın bir ilçesi olmasına rağmen Gaziantep’e daha yakındır.

Urfa merkezini gezdikten sonra. Urfa’dan Halfeti’ye giderken ki doğa manzarası, yolculuğumuzu oldukça keyifli hale getirdi. İlk olarak şimdiki Halfeti ilçesinin içinden geçtik. (Devletin evleri sular altında kalanlar için sonradan inşa ettiği kısım.)

Şanlıurfa

Esas merak edilen sular altında kalmış kısmına gitmek için tekneler var. Teknelerle Fırat üzerinden, Birecik Barajı yüzünden sular altında kalmış kısımları görmek için yola koyulduk. Fırat bahsedildiği gibi azgın sulara sahip değil artık tabi. O yüzden tekneyle manzara eşliğinde sakin bir yolculuk geçirilebiliyor. Yaklaşık bir saat sürüyor bu yolculuk. Nisan ayında gittiğim için havada gayet güzeldi. Urfa gezinsin de önemli etkenlerden biri hava sıcaklığı. Mümkünse bahar dönemini tercih edin ki çok sıcak yüzünden mağdur olmayın.

Sular altında kalmış yere geldiğimde de ilk gözüme çarpan sular altında kalmış cami oluyor. Cami minaresi dışında komple sular altında kalmış. Su altına baktığında çatısını görülebiliyor. Bu görüntü bana biraz üzücü geldi. Bir zamanlar insanların yaşadığı yerlerin sular altında kalması gerçekten üzücü.

Tekneden indikten sonra oturup çay, kahve içilebilecek küçük bir mekânı var. Fırat’ın eşsiz yeşil sularını izlerken bir yandan da çayınızı yudumlayabilirsiniz. Ayrıca manzaraya bir Rum Kalesi de eşlik ediyor.

Şanlıurfa-1

Şanlıurfa şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Bunlardan en iyileri Urhay Hotel, Turkmen Konagi, Istiklal Hotel. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Elci Konagi Butik Hotel, Aslan Guest House gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Hotel Ugur, Sark Ciragan Konagi, Serce Konagi tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Şanlıurfa aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Sular altında kalan kısmı turizm amaçlı kullanmaları gerçekten iyi olmuş. Hem teknelerde hem buradaki küçük işletmelerle birçok insana iş olanağı sağlamayı başarmışlar. Bir gün yolunuz Urfa ya da Antep’e düşerse gidip görmeniz gereken yerlerden birisi. Halfeti çok eski tarihi ve eşsiz yeşil sularıyla sizi bekliyor olacak.

İyi gezmeler…

Diğer gezi fotorafları ve daha fazlası için sinegezi.com sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

instagram: sinegezi


Şanlıurfa Otel Önerileri booking-logo

Sehir Merkezine En Yakın Şanlıurfa Otelleri

En Uygun Fiyatlı Şanlıurfa Otelleri

Sizin İçin Seçtiğimiz Şanlıurfa Otelleri

Ücretsiz WiFi hizmeti sunan Şanlıurfa Otelleri

-
Yorum göndermek için Giriş Yapın veya Üye Olun

Yorumlar(0)

Yorumlar