Tabloyu Andıran Manzaralarıyla Yedigöller

Bolu’nun dağlık yollarından kıvrıla kıvrıla çıkan, zorlu ama aşırı keyifli yolculuk sırasında etrafımız yeşilin en güzel tonlarıyla renkleniyor.

Dağ tepelerinde henüz erimemiş kar birikintileri, “Bolu yolu kapandı” şeklindeki haberleri hatırlatıyor ve burada kışın ne denli sert geçtiğini bariz gösteriyor.  

1965 yılında milli park olarak korunmaya alınmış Yedigöller, ismini büyüklü küçüklü 7 adet gölden alıyor.

Yedigöller Milli Parkı’nın içinde ücretli olarak çadır veya karavan kampı yapmak, bungalovlarda konaklamak mümkün.

İlkbaharın ayrı, sonbaharın ayrı güzellikte geçtiği, biyolojik çeşitliliğiyle kampçılık, günübirlik piknik, tabiat içerisinde yürüyüş, fotoğrafçılık amaçlı ziyaretlerin efsane adresi. 
Bu devasa parkta hangi bitkiler mi var? Meşe, gürgen, kızılağaç, karaçam, sarıçam, köknar, karaağaç, ıhlamur ve daha nicesi…

Fazla hız yapmaya müsaade etmeyen toprak yol boyunca uyarı levhaları görüyorsunuz. Bu da bölgedeki yoğun yaban hayatın bir göstergesi. Geyik, karaca, ayı, yaban domuzu her an yolunuza çıkabilir; bu yüzden araba kullanırken aman dikkat!
 Tabloyu andıran manzara ve göllerin etrafındaki ağaçların sudaki inanılmaz yansıması harikulade bir illüzyon yaratıyor.

Piknik veya kamp yapmak isterseniz sabit mangallardan yararlanabilirsiniz veya yanınızda getireceğiniz metal korunaklı bir sistem içinde olması kaydıyla kontrollü bir şekilde ateş yakmanıza izin veriliyor.

Türkiye’nin ilk kültür alabalık üretim istasyonu da Yedigöller Milli Parkı’nda kurulmuş. Kapankaya manzara seyir noktasına çıktığınızda bu doğa harikası orman okyanusu ayaklarınızın altına seriliyor.

Şehrin temposundan bunaldıysanız tekrar huzur içinde nefes almaya haydi Yedigöller’e!