Tadında Gezelim: Erdek - 4. Bölüm

Kapıdağ Yarımadası

Biraz daha Kapıdağ Yarımadası'nı dolaşalım mı?

Erdek’e gelmişken, biraz vakit de buraya ayırın. Aracınıza binin ve boydan boya, kıyı kıyı köyleri ve ormanları keşfedin. Kırmızı soğanın memleketi burası biliyor musunuz? Mahallenizdeki yollara döşenen küp şeklindeki granit parke taşlarının madeni burada biliyor musunuz?  Endemik bitkilerin, kestane ağaçlarının ve dantel gibi işlenmiş koylarının olduğu bakir yarımadamız iyi ki bugüne kadar keşfedilmemiş, iyi ki yoğun yapılaşmaya maruz kalmamış. İşte bu nedenledir ki, Erdek Belediyesi öncülüğünde uluslararası normlara uygun bir yürüyüş ve bisiklet parkuru ve içerisinde de tek bir otelin bulunacağı bir doğal park yapımı gündeme alındı. Bu arada mimar Belediye başkanımızın projelendirdiği çay bahçelerinin de belediyecilik hizmetleri kategorisinde ödüle layık görüldüğünü belirtmek isterim. Şu an itibariyle Nisan 2015 ayında bir Çağan Irmak filminin burada çekildiğini müjdeliyorum.

Bir de buranın insanı konuşurken çoğu cümlesinin sonuna beyaa lafını ekler, o kadar ki 1 sene aralarında kalın siz de böyle konuşmaya alışırsınız beyaa! İşte size yoldan bir tabela beyaa.

Yaz akşamlarında, serinlemek için denizin içine giren kızgın güneşin gurubunu görmek lazım, sonbaharda eylülde, yeşil kızarırken, kızıl sararırken doğanın dönüşümünü görmek lazım, renklerin dansını, görmek lazım ki bu senfoniyi, cehennem sıcağında değil püfür püfür esen, Erdek melteminde huzur bulalım.

Erdek’i size bir bu kadar daha anlatabilirim. Güzellikler anlatılır ama bu güzelleri görecek göz, bunları yaşayacak ruh lazım. Para da lazım mı? Hayır, her şey para değil. Siz zaten bu satırları okuyorsanız parayla pulla pek işiniz yoktur. Bu ucuz tatil beldesi için haydi işinizi gücünüzü ayarlayın, vaktim yok demeyin, hayat geçip gidiyor, gelin bir defa da Erdek’i gezip görün. Gördükleriniz beyninizde, tattıklarınız ise damağınızda tatlı biz iz bıraksın benim sevgili EGİAD dostlarım.

Sizlere yeni bir yer daha tanıtabildiysem ne mutlu bana.

Sevgi ile kalın.

H. OĞUZ ESEN

Yazar Hakkında

H. OĞUZ ESEN

İş güç ve çoluk çocuk işlerini bitirdikten sonra emeklik günlerimi tadında geçirmek için, sıhhat ve akıl fikir yerinde iken gezmeyi seçenlerdenim.