Tanrılar Çıldırmış Olmalı: Dubai

Bir simülasyon oyunu düşünün, belli bir bütçeniz olur ve oyuna başladıktan bir süre sonra eğer doğru yoldaysanız geliriniz artar. İşte Dubai de bunun gibi, hatta bu oyunun hilelisine daha çok benziyor. Bazen oyun dergilerinde bilgiler olur ctrl+m tuşlarını tıkladığınızda paranız devamlı artar. Dubai’de kralın mal varlığı böyledir. İnsanoğlunun yapabileceği her şey yapılmış. Dubai 1971'de sadece çöldü. Bir tarafında okyanus var ve şehrin % 80'i çölmüş (büyük ihtimalle okyanustan uzak taraflar) bu çölün üzerine düzenli olarak sokaklar, caddeler, binalar dikilmiş. Ama dikilen gökdelenlerin hepsi birbirinden farklı mimariye sahip. Emirates Mall (avm) içinde kar pisti olduğunu inanabiliyor musunuz? Çölün üzerine önce avm yapılmış ve onun da içine kar pisti inşa edilmiş.

T.C. vatandaşları için Dubai’ye vize almak çok kolay. Bir miktar ödeme yapmanız yeterli. Ret alan duymadım. Hatta konsolosluğa gitmenize bile gerek yok. İnternetten başvuruyorsunuz. Vizeniz bir çıktı olarak size ulaşır.

Bazılarımız piramitlerin hala sırrı olduğunu, yapılamayacağını çünkü onları uzaylıların yaptığını düşünür. İlk piramitin yapımı günümüzden 4000 yıl öncesine dayanıyor. Bu süre içinde mimaride insanlığın geldiği aşama Burj El Khalifa’dır. Tam tamına 828 metre! Aslında binanın yanındayken bunu uzaylıların yaptığını düşündüm. Biraz da aklıma cahilce sorular geldi. Ya arkadaşım demiri, camı nasıl taşıdın 828 metre, dostum hadi taşıdın bunun tuvaleti nerde,üst katlara asansörle 1 günde çıkılır, bunun camlarını kim temizliyor… En tepede Dubai Emiri El Maktum’un (Dubai kralı) ofisi yer alıyor. Her halde ofisine çıktığında dünyaya hükmettiğini düşünüyordur. Bunların yanında yapay göl şehrin içinden geçiyor. 5 şeritli otobanlar, kare kare caddeler, klimalı otobüs durakları, lüks arabalar. Bir de bunların tersi bir durum okyanusa adalar yapmak. Palmiye şeklinde ve dünya şeklinde...

7 yıldızlı dediğimiz (aslında bu doğru değil) ihtişamın son noktası Burj El Arab. Bu otelde  konaklamak belki mümkün değil ama burada 200-300 TL'ye öğlen yemeği yemek mümkün. Zaten adaya geçmenin başka bir yolu yok, güvenlikten kontrolünden geçiyorsunuz. Atlantis Hotel de aynı şekildedir. Bunlara ek olarak Burj Khalifa’nın yanında havuzda dans gösterisi var. 18.00-22.00 arası her 30 dakikada bir farklı şarkılar ile fıskiyeler şarkıya göre püskürüyor. İnanın bana kulağa bu kadar basit gelmesinin sebebi benim bunu açıklayacak kelimeleri bulamamdır. Bunun yanındaDubai Mall (avm) var. Dünyanın en büyük alışveriş merkezi! İçinde akvaryum ve buz hokeyi sahası var. Dünyanın bütün lüks markaları bu avmde. Dubai’de elektronik, giysi ve cep telefonu kesinlikle ucuz değil. Örneğin 1000 TL'lik bir ürünü 875 veya 900'e alabilirsiniz ama taksit seçeneğiniz yok ki büyük elektronik firmaları da kampanyalarında bu şekilde düşebiliyor.

   
Tavsiye olarak söyleyebileceğim 4-5 gün kalmak idealdir. Şeriat diye bir şey yok, gece kulüpleri var ki buralarda alkol de serbest. Sigara yarı yarıya ucuz. Yakıt tabi ki çok ucuz. Benzinin litresi 80 kuruş civarı. Bütün arabalar klimalı ve otomatik vites. Taksiler de çok ucuz her yere taksiyle ulaşımı sağlayabilirsiniz. Her yerde klimalar açık. Şoförler araçtan indiğinde bile kontağı kapamıyorlar. Bütün taksi şoförleri Pakistanlı. Lübnan, İran (Pers) veya Hint mutfağı yaygın. Akvaryuma değinmeden geçemeyeceğim, Turkuazoo daha güzel diyebilirim ama bunun farkını anlamak için çölde olduğunuzu hayal etmeniz gerekir (Duba Mall’un içindedir). Burası 2008'de en büyük tek parça akvaryum olarak Guinness rekorlar kitabına girmiştir. Bunların dışında halk plajları, balon turu, helikopter turu, paraşütlü atlama, golf sahası mevcut. Restoranlarda Tayvanlı, Filipinliler çalışıyor. Zengin Araplar ise öğlene kadar uyuyor. Bu sebepten halkın durumu iyi ki zaten dışarıdan kesinlikle vatandaşlık almıyorlar. Vatandaşlık için başvurabileceğin bir yer bile yok. Zaten çevre de Arap da göremedim. Her yer turist dolu. Yerel kıyafetli insanları sadece havalimanında gördüm. Bu arada bir önemli nokta ülkeye girişte göz taramasından geçiyorsunuz. Çölde düzenlenen safari turları da harika, son model Chevrolet jiplerle otelinizden alınıp çölün ortasına geliyorsunuz, dans şovu, açık büfe yemek, çölde atv ve jiplerle çölde yolculuk mükemmel. Kısaca turizm burada zirvede. Çölü bile nakde çevirebiliyorlar. Bu aktiviteler çok pahalı değil. Gözünüz korkmasın. Sıradan bir tatilde yaptığınız harcama tutarı kadar harcama yapacaksınız. İhtişamda sınır yok demiştim. Tercih ederseniz para harcamada da sınır olmaz. Tamamen size kalmış bir durum.


 Tanrılar çıldırmış olmalı dedim başlarken... Çünkü Araplar Tanrı gibi, her istediklerini yapabiliyorlar. Çölde aqua park, kayak pisti, 828 metrelik bina, dünyanın en büyük akvaryumu, dünyanın en lüks oteli… İnsanlıkla oyun oynuyorlar. Zevklerine göre Dubai diye bir şehir kurdular. Sadece 40 yıllık bir şehir, tarihi yok. Bir insan ömründen kısa. Burada tabi ki marifet Araplar’da değil. Mimarlar işçiler herkes ithal. Ama zevk ve fikir onların. Hatta bir iddia, mimarı Burj el Arab’ı kasıtlı olarak haç şeklinde yaptım demiş. Denizden bakıldığı zaman bu şekilde gözükmektedir. Tek kelimeyle her şey mükemmel, yalnız Nisan olmasına rağmen hava 35 derece. Doğru zamanda gitmelisiniz!