Tarihi Köprü Mostar

Mostar'a ulaşmak için Saraybosna ana otobüs istasyonundan (Autobuska Stanica) sabah 06.00’dan 18.00’e kadar düzenli sefer yapılmakta. Otobüsten indiğiniz andan itibaren elinde SOBE (oda) yazılı kâğıtlarla etrafınızı sarıyorlar. 

1 kişilik yol  ücreti 14 BAM (Bosna Markı) yani bizim paramızla 21 TL'ye yakın yapıyor. Bu arada 1 BAM: 1,47 TL yapmaktadır. Ayrıca otobüse vereceğiniz bagajda bavul başına 1 Euro almaktalar.

Ülkeye geldiğinizde paranızı Bosna Markı’na çevirmenizi öneririm. Mostar otobüs istasyonundan MostarKöprüsü’ne 7-8 dakikalık bir yürüme mesafesi ile ulaşabiliyorsunuz.

Küçük ama güzel bir şehirdir Mostar

Savaş yıllarından sonra kendini toplayan Mostar, şuan Bosna'nın en güzel şehirlerinden. Bosna-Hersek diye sorduğunuzda ilk bilinendir adına türkü bestelenen Mostar Köprüsü. Savaşın izlerini az da olsa binalarda görmek mümkün. Savaş sırasında yıkılan köprü aslına uygun olarak tekrar yapılarak, şu anki ihtişamını yaşatarak UNESCO'nun Dünya Kültür Mirası Listesi’nde.

Şehrin girişi pek insanı etkilemese de Mostar Köprüsü ve etrafındaki yerleşim insanı büyülemeye yetiyor. İnsanları çok güler yüzlü. Özellikle Neretva Nehri’nin o güzel rengi ve suyun akışı huzur verici.

Mostar geleneklerine göre evlenecek kişi, Mostar Köprüsü’nden atlamadığı sürece istediği kızı vermiyorlarmış. Gelenekleri hala yaşatmaları çok güzel… Mostar Köprüsü altında suyu buz gibi soğuk olan Neretva Nehri’ne ayaklarınızı sokmanızı öneririm. Lezzet olarak Saraybosna'daki gibi lezzetler aynı; Cevapi (köfte), Bosna kahvesi.

Yalnız size hemen köprüyü indikten sonra sol tarafta kalan Şadırvan Restaurant’ı öneririm. Osmanlı mimarisinde bir yer, özellikle akşamları Osmanlı kıyafetli kadınlar sizi kapıda karşılıyorlar. Yemekleri çok leziz. Özellikle Osmanlı limonatasını da denemenizi isterim.

Alışveriş hediyesi olarak bakır işlemeli hediyelikler ve paşmina (şal) alabilirsiniz. Paşmina, yöresel şal dokumasıdır ve çok hoştur. Konaklamada otel ve hosteller çok uygundur.

Gezilebilecek yerleri; başta Mostar Köprüsü, Mimar Sinan’ın yaptırdığı Karagöz Bey Camii, Müslüm Bey Konağı, Biscevica Evi, Koski Mehmet Paşa Camii, Eski Köprü Müzesi, Tara Kulesi, Saat Kulesi, Bakırcılar Çarşısı, Partizan Abidesi, Eğri Köprü, Bosna Hersek Tarih Müzesi ve Katolik katedrali. Buralar görülmesi gereken yerlerdir. 

İyi geziler…

Cüneyt Durhan

Yazar Hakkında

Cüneyt Durhan

1978 Tekirdağ ikametliyim.. Gezmeyi ve seyahat edip , yeni yerler keşfetmeyi seviyorum..