Google+

TARİHİ KÖPRÜ MOSTAR

233703 Tem 2014Gezi Notu
Cüneyt DurhanCüneyt DurhanSilver Yazar03 Tem 201423370 Yorum

Mostar'a ulaşmak için Saraybosna ana otobüs istasyonundan (Autobuska Stanica) sabah 06.00’dan 18.00’e kadar düzenli sefer yapılmakta. Otobüsten indiğiniz andan itibaren elinde SOBE (oda) yazılı kâğıtlarla etrafınızı sarıyorlar. 

1 kişilik yol  ücreti 14 BAM (Bosna Markı) yani bizim paramızla 21 TL'ye yakın yapıyor. Bu arada 1 BAM: 1,47 TL yapmaktadır. Ayrıca otobüse vereceğiniz bagajda bavul başına 1 Euro almaktalar.

Ülkeye geldiğinizde paranızı Bosna Markı’na çevirmenizi öneririm. Mostar otobüs istasyonundan Mostar Köprüsü’ne 7-8 dakikalık bir yürüme mesafesi ile ulaşabiliyorsunuz.

Küçük ama güzel bir şehirdir Mostar

Mostar

Mostar şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Bunlardan en iyileri Guesthouse 7even, Apartments Starmo, Happy Apartments Mostar. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Pansion Omer, Apartment Mimo gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Apartment Bulevar, Sergej Apartments, Vila Relax tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Mostar aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Mostar-1

Savaş yıllarından sonra kendini toplayan Mostar, şuan Bosna'nın en güzel şehirlerinden. Bosna-Hersek diye sorduğunuzda ilk bilinendir adına türkü bestelenen Mostar Köprüsü. Savaşın izlerini az da olsa binalarda görmek mümkün. Savaş sırasında yıkılan köprü aslına uygun olarak tekrar yapılarak, şu anki ihtişamını yaşatarak UNESCO'nun Dünya Kültür Mirası Listesi’nde.

Şehrin girişi pek insanı etkilemese de Mostar Köprüsü ve etrafındaki yerleşim insanı büyülemeye yetiyor. İnsanları çok güler yüzlü. Özellikle Neretva Nehri’nin o güzel rengi ve suyun akışı huzur verici.

Mostar-2

Mostar geleneklerine göre evlenecek kişi, Mostar Köprüsü’nden atlamadığı sürece istediği kızı vermiyorlarmış. Gelenekleri hala yaşatmaları çok güzel… Mostar Köprüsü altında suyu buz gibi soğuk olan Neretva Nehri’ne ayaklarınızı sokmanızı öneririm. Lezzet olarak Saraybosna'daki gibi lezzetler aynı; Cevapi (köfte), Bosna kahvesi.

Yalnız size hemen köprüyü indikten sonra sol tarafta kalan Şadırvan Restaurant’ı öneririm. Osmanlı mimarisinde bir yer, özellikle akşamları Osmanlı kıyafetli kadınlar sizi kapıda karşılıyorlar. Yemekleri çok leziz. Özellikle Osmanlı limonatasını da denemenizi isterim.

Alışveriş hediyesi olarak bakır işlemeli hediyelikler ve paşmina (şal) alabilirsiniz. Paşmina, yöresel şal dokumasıdır ve çok hoştur. Konaklamada otel ve hosteller çok uygundur.

Mostar-3

Gezilebilecek yerleri; başta Mostar Köprüsü, Mimar Sinan’ın yaptırdığı Karagöz Bey Camii, Müslüm Bey Konağı, Biscevica Evi, Koski Mehmet Paşa Camii, Eski Köprü Müzesi, Tara Kulesi, Saat Kulesi, Bakırcılar Çarşısı, Partizan Abidesi, Eğri Köprü, Bosna Hersek Tarih Müzesi ve Katolik katedrali. Buralar görülmesi gereken yerlerdir. 

İyi geziler…

-
Yorum göndermek için Giriş Yapın veya Üye Olun

Yorumlar(0)

Yorumlar