Tayland - Bangkok Macerasından Kısa Notlar

3-12 Şubat arası Ece ve Ezgi ile Tayland seyahatindeydik. Abu Dhabi aktarmalı olarak Tayland'a gittik. İlk durağımız Bangkok'tu. 2 gece Bangkok'ta kaldıktan sonra Phuket'e geçtik. Phuket'te 4 gece kaldık. Tekrar Bangkok'a dönüp ordanda İstanbul'a doğru yola çıktık.

Şimdi gelelim yaşadıklarımıza... İlk önce şunu söylemek istiyorum Bangkok'taki trafik İstanbul'dan beter. Saat ayarlamaları konusunda dikkatli olun. 2 metro hattı var, biz metro hattına yakın yerlerde konakladık, arada trafikten kaçabildik böylelikle. Taksilerde pazarlık şart. Aynen şöyle konuşmalar yaşanıyor.

-How much?

-1000 Baht

-No, 500 Baht

-No,800

-No, too much 600

-Ok Ok 650

Tayland' daki taksi ve tuk-tuk maceramız bu şekilde geçti, hatta alışveriş de böyle. Muhakkak indirim isteyin hem de yarısından başlayabilirsiniz.

Tapınakları, China Town'u, Sky Bar'ı,Damneon Yüzen Pazar'ı ve Ayutthaya Antik Kenti'ni ziyaret ettik Bangkok'ta. Turlar için Voyagin'i kullandık. Gayet kaliteli servis veriyorlar. Şehrin merkezinde olmayan yerlere turla gitmek daha mantıklı.

Sokak yemeklerini pek midemiz kaldırmadı açıkçacı, pazar yeri gibi daha temiz ve düzenli yerlerden alışveriş yaptık,yemek yedik ama direkt kaldırımlarda açılan tezgahlardan bir şey almadık. Tabakları falan leğende yıkayıp önünüze veriyorlar, görmesek belki olurdu ama görünce olmadı.

Bir süre sonra insan tabi tüm kaosa alışıyor. En son aramızda şöyle bir muhabbet geçti hatta.

-O geçen neydi? Kedi mi Fare mi?

-Fareydi...

Sky Bar'dan biraz bahsedeyim, sadece içecek için rezervasyona gerek yok. Manzara ve ortam muhteşem. Başka bir kelime kullanamam ama fiyatlar denildiği kadar pahalı. Hayatımızda içtiğimiz en pahalı şarabı içtik. Değdi mi bence değdi.

Tapınaklar görsel olarak güzel, görülmesi gerek ama omuzlarınızı ve bacaklarınızı kapatmanız lazım girerken. Hatta baya sertler bu konuda. El-kol müdahalesi bile var. O kadar fakirlik içinde altın kaplama tapınaklar benim pek bakış açıma uymadığı için Budist Tapınaklarını çok sevdim diyemeyeceğim. Antik Kent daha güzeldi.

Şehir için minik notlarım ne olabilir? Zengin tam zengin, fakir tam fakir. Trafik bir çile. Sokaklar pis. Tapınaklar görülmeye değer. Tuk-tuk deneyimini mutlaka yaşayın. Sürekli pazarlık yapın. Metroyu kullanın. Aa bir de TL'nin USD karşısındaki değer kaybı sebebi ile muhteşem bir ucuzluk yok...

Nur Emirleroglu

Yazar Hakkında

Nur Emirleroglu

Pozitif enerji,spor,sağlık,gezi... Uzun uzun seyahatlerimi anlatmak istemiyorum, istediğim minik notlar vermek ve şehrin enerjisini yansıtmak.