TAYLAND'DA AVRUPA HAVASI: PHUKET OLD TOWN

Tayland’ın güney sahillerindeki son durağımız Phuket Old Town. Yarın, deniz-kum-güneş üçlüsünün hakkını vermiş olmanın gururuyla Bangkok’a döneceğiz.

Bir hafta önceki gelişimizde Phuket’in bize pek nazik davrandığını söyleyemeyeceğim. Uçağımızı kaçırıp birkaç saat rötarla yarımadaya vardıktan sonra hala gizemini koruyan bir nedenle rezervasyonumuzun iptal edildiğini öğrenmiş, gece yarısı otelsiz kalmış, ilk defa Booking’den değil otel lobisinde oda almış, sabaha karşı 5’te ancak uyuyabilmiştik. Kaldığımız Patong Beach bölgesi, dev birer Hooters ve Hard Rock Cafe’si, Starbucks’ı ve Häagen-Dazs’ıyla küçük bir Amerika gibiydi (artı fuhuş sahneleri). Aynı zamanda da ilk defa motorsiklet kullanmış ve sahilde yoga yapmıştık. Hem tatlı hem tatsız ilklerle doluydu ilk Phuket deneyimimiz. İkinci gelişimizde ise değişiklik yapıp yarımadanın diğer ucundaki Old Town’u görmeye karar verdik.

Phuket Old Town sokakları

Old Town’u diğer Tayland izlenimlerimizden ayrı kılan şey bu küçük kasabanın Asya’nın sömürge dönemlerinden izler taşıyor olmasıydı. Tayland hiçbir zaman sömürge haline gelmemiş ama birçok komşusu İngiltere ve Hollanda hakimiyetinde kalmış. Andaman Denizi'ne açılan bir yarımada olarak Phuket de bir ticaret noktası olduğundan Batı ve biraz da Çin kültürü bu kıyılara taşınmış.

Phuket Old Town sokakları

Kasaba bitişik nizam dizilmiş Sino-Portugueese denilen bir mimari stile sahip, iki katlı binalardan oluşuyor. Sino, Çin kültürünü ifade ediyor. 1800’lerin sonlarına doğru çok sayıda Çinli, kalay madenlerinde çalışmak için buraya göç etmiş. Zamanla servetleri de artan Çinli nüfusu bölgede etkin. Portugeese ise Batı’yı yani İngiltere ve Hollanda’yı ifade etse de bu biraz kafa karıştırıcı bir terim çünkü aslında Portekiz’in bu civarlarda bir işi olmamış.

Phuket Old Town sokakları

O dönemde Çinliler için Batı tarzı bir eve sahip olmak prestij sayılıyormuş. Tüm binaların altında bulunan kemerli yürüyüş yolu insanlar sıcakta ve yağmurda rahat rahat alışveriş yapsın diye İngilizler tarafından düşünülmüş. Böylece bölgede Batı tarzı binalar yayılmış. Fakat bir yandan kendi kültürlerinden de ya da batıl inançlarından diyeyim, tam ödün verememişler. Evlerin üzerinde hala Çin kültüründe para, sağlık, şans getirdiğine inanılan sembollere rastlayabiliyorsunuz.

Phuket Old Town sokakları

Sokak lambaları yerine kırmızı Çin fenerlerinin asılı olduğu bu tatlı kasaba aklınızda eski ve gelişmemiş bir yer olarak belirmesin. Tam tersine inanılmaz modern ve özgün kahve dükkanları, restoranları, sanatçı stüdyoları, otelleri hatta gece pazarları (Tayland’da gördüğüm en şık gece pazarı) ile çok modern bir bölge. Old Town hem biraz Avrupai nostalji soluyabileceğiniz hem de kesinlikle Tayland izlenimlerinize çeşitlilik katacak bir yer olarak rotaya eklenmeyi hakediyor.

Birkaç öneri:

Pancake Corner

Pancake Corner: Hollanda’nın pancake’inin meşhur olduğunu duymuş muydunuz? Nasıl duymadık, nasıl bir girişimci alıp Türkiye’ye getirmedi bilmiyorum. Ben sustum resimler konuşsun. Pancakelerinizin yanında Thai royal tea içip aylar sonra ufak bir mide bulantısıyla hatırlayacağınız, şeker patlaması bir kahvaltı yapabilirsiniz.

Tu-Kab-Khao

Tu-Kab-Khao: Çin etkisini herhalde en güzel burada yakalarsınız. Mavi porselenleri ve dekorasyonuyla kalbimizi çalan genelde yerlilerin geldiği bir restoran. Canlı müzik de var.

Thai Hua Museum: Phuket-Çin ilişkilerinin tarihi eski bir Çince dil okulunun binasında sergileniyor.

Wua Art Gallery

Wua Art Gallery: Mr. Zen adlı bir sanatçının çok ama çok keyifli stüdyo-galerisi.