Google+

TEK DÜZE BİR ŞEHİR, TİRAN

696324 Nis 2011Gezi Notu
user-profileCENKER ENGİN24 Nis 201169631 Yorum

Tiran’a yaklaştıkça ufak yerleşimlerden geçiyoruz. Sabah erken saat olmasına rağmen çocuklar yırtık elbiseler ile ortalarda geziniyor, küçük kahvelerde insanlar oturmuş sohbet ediyorlar.

Yollar E5 gibi ama şerit çizgileri yok. Trafik ise tam bir keşmekeş. Trafikte akla gelmeyecek olaylar geldi başımıza. Yolun ortasında duranlar, sol şeritten ters yönde gelenler… Karma karışık bir trafik. Bir an İstanbul’da trafik ne kadar düzenliymiş diye geçirdim içimden.

Sonra yol kenarında mezar taşına benzer, üzerinde resimler olan çiçekler ile süslenmiş granit taşların anlamını sorduk şoföre. O noktada gerçekleşen trafik kazalarında ölenlerin anısına aileleri tarafından yaptırılan mezar taşlarıymış. Yol üzerinde neredeyse 100-150 metrede bir mezar taşı var. Ama bu trafik akışında yine bile az diye geçirdim içimden.

Yol kenarlarında mezar taşlarının yanı sıra çok sayıda araba mezarlıkları da bulunuyor. Bir de şişte domuz satan yerler gördük.

Tiran’da ilk olarak Büyük İskender heykeli ve bir çok kamu binasının olduğu merkeze geldik. Meydanda
büyük bir otel var, etrafta ise çok sayıda bahis ofisleri ve kumarhaneler.

Tiran şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Bunlardan en iyileri Elite Apartment, Hotel Eliza, Kodra e Diellit Residence. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Apartment Pashi, Central Comfy Apartment gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Cheap Rooms Tirana, Tirana Smart Home, Klevis Apartment tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Tiran aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Tiran

Tiran’ın insanı yoran bir gürültüsü var. İnsanlar mutsuz, neredeyse kimse gülmüyor ve size yardımcı olmak istemiyor. Soru sorduğunuzda genelde “Bilmiyorum” cevabı ile karşılaşıyorsunuz. Biz de Fransız bir çift turisti görünce sevinip, onlara yön soruyoruz. Bize hemen ana camiiyi ve heykeli işaretliyorlar haritada. “Başka?” diyoruz. “Bu kadar” diyorlar.

Camiyi de gezip gördükten sonra birbirine benzer kafelerden birinde oturup insanları gözlemliyoruz. Nargile kültürü burada da oldukça yaygın. Sanki, hayattan bir memnuniyetsizlik var ve her yere sinmiş gibi.

Ana cadde üzerinde hediyelik eşya olarak en sık rastlayacağınız şeyler; Büyük İskender heykelinin ufak versiyonları ve Tiran kartpostalları.

Yeni yapılmış, modern ve oldukça geniş olan Tiran havaalanı ise şehir ile büyük bir tezat oluşturuyor.

-
Yorum göndermek için Giriş Yapın veya Üye Olun

Yorumlar(1)

Yorumlar

Berrin Kılıç kullanıcısının resmi

Berrin Kılıç

GÖNDERİ ZAMANI 18 Haz 2014
yazdıklarınıza aynen katılıyorum, daha haziran başında yunanistan italya feribotuyla gittiğimiz ispanya portekiz seyahatinden karayoluyla döndük ve arnavutluğu non-stop geçmek istedik;ama ne mümkün batağa saplanmış gibi bir girdik bir daha çıkamadık ve geceyi bir benzin istasyonunda sahibiyle görüşerek geçirmek zorunda kaldık. trafikte yaşanan komikliklere siz zaten şahit olmuşsunuz böyle birşey görmedim.