Google+

Arama formu

Terk Edilmiş Havalimanı: Tempelhof

Bu yazı Gezimanya üyesi Burak Babayigit tarafından yazılmıştır. Yazılarınızı sitemizde yayınlamak isterseniz üye olabilirsiniz.
Berlin

Müttefikler İkinci Dünya Savaşı sonunda Berlin'i keyfine bombalar! Her yeri dümdüz ederken "biz bunu ileride kullanırız lan" diye, muhtemelen yanlışlıkla düşen tek bomba hariç burayı hiç bombalamamışlar. Ayrıca günümüz modern hava alanlarının anası kabul edilebilebilir ana terminal ve kenarlara uzanan kapılar şeklinde yapısıyla.

Ana terminaldan sonra bina yana doğru yay gibi genişliyor. Buralarda uçakların yanaşacağı kapılar var gibi duruyor ama öyle değil. Günümüz havaalanlarında o kapılara giden bina ince olur, Tempelhof'da da öyle duruyor çünkü ana bina çok büyük. İçine girmeden de anlaşılıyor zaten. Uzunlamasına giden yay da koca bir bina. Zaten kapı olarak kullanılmamış savaş sırasında uçak fabrikasına dönüştürülmüş. 

Hangarların çatısı çok özel dizayn edilmiş. Planlanırken çatıların üstüne stadyum gibi koltuklar döşenmesi planlanıyormuş her sene yapılan havacılık gösterileri için. Binanın kendisi bile bitmediği için tabi ki de eksik kalmış. 

Dizayn edilirken giriş kapısı yüksek tavanlı girene ihtişam hissettirecek şekilde dizayn edilmiş ancak Amerikalılar girene Hitler başkan ve ekibini hatırlatmasın diye tavanı alçaltmış.Devamında da yıllarca üs olarak kullanmış. Balo salonunu basketbol sahası yapmış, kendine göre değiştirmiş kısaca. 

Savaş sonrasında Berlin airlift sırasında inanılmaz aktif olarak kullanılmış. batı Berlinlilerin bütün ihtiyaçlarını karşılamış. Bu sebepten yine ayrı bir yeri var. Ancak kısa pistlerinden dolayı jet motorlu uçaklara pek hizmet edemeyip sonunda kapanmış. 

Berlin şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Otel yerine ev kiralamak isterseniz Hortensie, Ferienwohnung mit Garten, Small peaceful room to relax in emerald colours güzel bir seçim olacaktır. Bunlardan en iyileri Domizil Neu Venedig, 2-Zimmer-Ferienwohnung "Gärten der Welt", BerLietz. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Leonardo Boutique Hotel Berlin City South, AMANO Home, Heart of Gold Hostel Berlin gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Ootel.co, Generator Berlin Prenzlauer Berg, St Christopher's Inn Berlin Mitte tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Berlin aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Özet geçecek olursak Berlin'de uzun süre kaldığınızda yapacak tarihi bir şey kalmadı derseniz mutlaka buraya gidin! 

Burası için özel bir video hazırladım: https://www.youtube.com/watch?v=ymgqkYcEZ8Q


Etiketler