Tibet'te Resmi Tatil: Lhasa Yoğurt Şenliği

Yoğurdu bizim kadar seven başka millet var mı? Valla pek görmedim, ama bizim kadar olmasa da Tibetliler de yoğurt konusunda fena değiller hani… Yoğurdu bol kullanıyorlar hatta bizden bir adım ileri gidip yoğurda adanmış bir şenlik yapıp o günü resmi tatil ilan etmişler.

Lhasa'da Yoğurt Günü Şenlikleri ünlü Norbulingka Parkı'nda yapılıyor. Burası 1780'li yıllardan beri Dalay Lamaların yazlık saray olarak kullandıkları bir bölge… Çinliler Tibet'e girdikten sonra da bir müze/park haline getirilmiş.

Tibetliler, Norbulingka'yı kendi kimliklerinin korunması gereken bir kısmı olarak görüyorlar. Norbulingka'da hem dini törenler düzenleniyor hem de kutlamalar yapılıyor. Yoğurt şenlikleri de halkın dört gözle beklediği olaylardan biri… Şenliğin olduğu gün; tüm Tibet'te resmi tatil günü, halk erkenden parklara ve piknik alanlarına koşturup bütün aile için güzel bir piknik alanı kapmaya çalışıyor.

Norbulingka'da tüm ağaç altları sabahın 9'unda kapılmıştı.

Öğlene doğru Lhasalılar, yavaş yavaş yoğurt şenliği kutlamaları için gelmeye başlıyorlar. Yanlarında yoğurttan çok, bira getiriyorlar ama malum şenlik tabii…

Kutlamalar ülkenin her yanında gecenin geç saatlerine kadar, ailelerin toplanıp sohbet ederken yoğurdun, chaang (ısıtılarak içilen bir nevi bira türü) ve bildiğimiz biranın köküne vurması şeklinde devam ediyor.

*** Başar Kurtbayram'ın diğer yazılarına www.simdigezelim.com'dan da ulaşabilirsiniz.

Başar Kurtbayram

Yazar Hakkında

Başar Kurtbayram

Gezmeyi çok seviyorum. Bugüne kadar 130'dan fazla ülkede bulunma şansım oldu.Bana çok sorulan "nasıl oluyordu bu kadar çok geziyorsun?" sorusuna hemen cevap vereyim.