Google+

Arama formu

TİBET’TE RESMİ TATİL: LHASA YOĞURT ŞENLİĞİ

Bu yazı Gezimanya üyesi Başar Kurtbayram tarafından yazılmıştır. Yazılarınızı sitemizde yayınlamak isterseniz üye olabilirsiniz.

Yoğurdu bizim kadar seven başka millet var mı? Valla pek görmedim, ama bizim kadar olmasa da Tibetliler de yoğurt konusunda fena değiller hani… Yoğurdu bol kullanıyorlar hatta bizden bir adım ileri gidip yoğurda adanmış bir şenlik yapıp o günü resmi tatil ilan etmişler.

Lhasa

Lhasa-1

Lhasa'da Yoğurt Günü Şenlikleri ünlü Norbulingka Parkı'nda yapılıyor. Burası 1780'li yıllardan beri Dalay Lamaların yazlık saray olarak kullandıkları bir bölge… Çinliler Tibet'e girdikten sonra da bir müze/park haline getirilmiş.

Lhasa-2

Tibetliler, Norbulingka'yı kendi kimliklerinin korunması gereken bir kısmı olarak görüyorlar. Norbulingka'da hem dini törenler düzenleniyor hem de kutlamalar yapılıyor. Yoğurt şenlikleri de halkın dört gözle beklediği olaylardan biri… Şenliğin olduğu gün; tüm Tibet'te resmi tatil günü, halk erkenden parklara ve piknik alanlarına koşturup bütün aile için güzel bir piknik alanı kapmaya çalışıyor.

Lhasa-3

Lhasa şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Bunlardan en iyileri Songtsam Choskyi Linka Lhasa, Fengma Feiyang Hostel, Tashitakge Hotel Lhasa. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz The St. Regis Lhasa Resort, 7Days Inn Lhasa Jokhang Branch, Honey Bee Hub gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Lhasa Friends Youth Hostel, Lhasa Badacang Hotel, Lhasa Na Li Hostel tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Lhasa aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Norbulingka'da tüm ağaç altları sabahın 9'unda kapılmıştı.

Lhasa-4

Öğlene doğru Lhasalılar, yavaş yavaş yoğurt şenliği kutlamaları için gelmeye başlıyorlar. Yanlarında yoğurttan çok, bira getiriyorlar ama malum şenlik tabii…

Lhasa-5

Kutlamalar ülkenin her yanında gecenin geç saatlerine kadar, ailelerin toplanıp sohbet ederken yoğurdun, chaang (ısıtılarak içilen bir nevi bira türü) ve bildiğimiz biranın köküne vurması şeklinde devam ediyor.

Lhasa-6

*** Başar Kurtbayram'ın diğer yazılarına www.simdigezelim.com'dan da ulaşabilirsiniz.


Başar Kurtbayram kullanıcısının resmi
Yazar Hakkında

Başar Kurtbayram

Gezmeyi çok seviyorum. Bugüne kadar 130'dan fazla ülkede bulunma şansım oldu.Bana çok sorulan "nasıl oluyordu bu kadar çok geziyorsun?" sorusuna hemen cevap vereyim. Haberleşme sektöründe proje neredeyse oraya giderek tam on altı sene çalıştım. Böylece beş ülkede yaşadım, elliden fazla ülkede de çalışma şansını elde ettim. Ee gezmeyi de...