Tokyo Gezi Notları (4. Gün)

Son günümüzü, ünlü Japon anime yazarı Hayao Miyazaki’nin yönetmen arkadaşı ile kurduğu Ghibli Müzesi (Japonya’nın Walt Disney’i olarak da biliniyor) ve Ninja Akasaka Restaurant’a gitmek üzere planlamıştık. Fakat evdeki hesap çarşıya uymadı. Japonya’da gitmeyi planladığınız yerler için rezervasyon yaptırmanız şart, bazı mekânlar için biz de yaptırmıştık fakat durumun bu kadar ciddi olduğunu son gün fark ettik. Ghibli Müzesi için Tokyo’da çok yaygın olan Lawson Marketlerden günler öncesinden biletimizi almamız gerekiyormuş (müzede bilet satılmıyor). Son güne kaldığı için bilet bulamadık. Bilet bulamayınca hemen otele geri dönüp Ninja Akasaka Restaurant’ı aratıp rezervasyon yapalım dedik ki orada da yer olmadığını öğrendik. Otel lobisinde biraz durup düşünüp meşhur cherry blossom (sakura) mevsiminin sonu olmasına rağmen bir umut görebiliriz diye Sumida Park’a gidelim dedik. Önce Tokyo Station’daki alışveriş merkezinde sonra da yeraltı AVM’lerinde gezip dolaşıp yorulduk ve öğle yemeği için gün yüzüne çıkmadan yine yer altındaki bir yerel restorana oturduk.

Ocakbaşı tarzında olan bu restoranda  biftek ve tavuktan oluşan bir set menü yedik, hesap 35 dolar. Yemekten sonra metroya binip Asakusa Station’dan çıkıp nehir kenarına doğru yürüyüp parka ulaştık ve son “sakura”yı da dalında görme şansına ulaştık.

Parkın içerisinde, Japonların Starbucks’ı Tully’s Coffee’de oturup kirazlı karsambaç gibi bir şeyler yedik. Buradan Skytree ve bira fabrikası olduğunu zannettiğim binayı çok rahat görebilirsiniz.

Shinjuku hafta sonları trafiğe kapatılır. Gidip özgürce sokaklarda yürüdük, waffle benzeri tatlıları mideye indirdik (10 dolar). Son olarak ayrılmadan Roppongi’deki TGI Fridays’e yemeğe gittik.

Burada biraz batı mutfağını özlemimizi giderelim dedik; Jack Daniels’lı tavuk ve beef burger söyledik 2 bira eşliğinde, hesap 66,29 dolar ödedik.

Yemek, içmek, eğlenmek derken bir tatil daha bitti. Tokyo; hayalleri süsleyecek yaşam kalitesine, seyahatten soğutacak kadar hayat pahalılığına sahipti. Tabii bu pahalılık Japonları etkilemese bile ziyaret etmek isteyenler için son derece önemli. Havalimanından ayrılmadan, 1000 dolardan geriye kalanlarla babalarımıza ve kendimize 3 şişe sake, bir de kırılan bardağımın yerine bir kupa aldık ve 85 dolar ödedik. Sonuç: geldik, gezdik, gördük çok beğendik ve ideal bir millet olmalarına ise fena halde imrendik. Bu saygı, hoşgörü, düzen, anlayış, gelişmişlik bize ve tüm milletlere de bulaşır ümidi ile…

*** Özge Alsancak'ın diğer yazılarına http://seyahatgunleri.blogspot.com.tr/'den de ulaşabilirsiniz.

*** “TOKYO GEZİ NOTLARI” bir yazı dizisidir. Yazı dizisinin diğer bölümlerine aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz:

http://gezimanya.com/GeziNotlari/tokyo-gezi-notlari-1-gun

http://gezimanya.com/GeziNotlari/tokyo-gezi-notlari-2-gun

http://gezimanya.com/GeziNotlari/tokyo-gezi-notlari-3-gun

Özge Alsancak

Yazar Hakkında

Özge Alsancak

Selamlar, Seyr-u Seyahat gezmek isteyip de cesaret edemeyenlerin yol haritasıdır.Nereye giderim, nasıl giderim yerine, daha da nerelere gidebilirimin derdiniz olması ümidiyle yazıyorum...