Toprak Askerler (Terracota) Ve Xi'an Gezisi

Nasıl Gidilir? Xian’a Türkiye’den direk uçuş yok. Uçakla Xian-Şangay arası 2 saat 40 dakika, Xian-Pekin arası ise 2 saat 10 dakika. Eğer Xian’a Pekin’den gelecekseniz saate 300 km hıza ulaşan hızlı tren de uçağa alternatif bir seçenek. Hızlı tren ile Pekin – Xian arası yaklaşık 5 saat sürüyor.

Surlarla çevrili kent
Etrafı 12 kilometre uzunluğunda ve 12 metre yüksekliğindeki surlar, zamanında kenti düşmanlardan korurken günümüzde Xian eski kent bölgesi ile yeni yerleşim arasındaki çizgiyi net bir şekilde çiziyor. 4 farklı yönde kapısı olan surların asıl girişi eski şehrin doğu tarafında. Kentin bu derece korunaklı olmasının nedenlerinden biri Çin'in dört büyük tarihi başkentinden biri olması. 3100 senelik tarihe sahip olan kent kitaplarda karşımıza Ming Hanedanı’ndan önce Chang'an olarak çıkıyor.

Eski şehir merkezinde görülmesi gereken en önemli yerlerden biri 1380 yılında yapılmış olan Zil Kulesi (Bell Tower of Xi’an), diğeri ise daha büyük ve gösterişli olan Davul Kulesi (Drum Tower of Xi’an). Ming Hanedanlığı döneminde haberleşmek için kullanılan Zil ve Davul kuleleri tüm Ming şehirlerinde var.


 
Kentteki yapılaşma o dönemin şartları da düşünüldüğünde hayret verici. Tüm ana yollar ve bulvarlar kuzey-güney ve doğu-batı doğrultusunda uzanıp birbirini dikine kesiyor. Kent içi ulaşımda otobüsler ve tuktuklar yaygın olarak kullanılıyor.
 
Çin Tapınağı formunda cami
Xian’da oldukça kalabalık bir Müslüman nüfus var. Bunların büyük bölümünü ise Hui Müslümanları oluşturuyor. Sayılarının yaklaşık 50 bin kişi olduğu tahmin ediliyor. Kentte bu kadar geniş bir Müslüman grubun olmasının en önemli nedenlerinden biri 651 senesinde Tang Hanedanı’ndan İmparator Gaozong’un İslam dinini kabul etmesi ve böylece bu bölgede Müslümanlığın yayılması. Bu nedenle kentte 7 tane camii ve Müslüman mahallesi var. Xian’daki camiler arasında en popüler olanı Büyük Cami. Şimdiye kadar pek çok seyahatimde farklı ülkelerde camiler gördüm ama bunlar arasında en enteresan olanı Xian’daki Büyük Camii’yi Müslüman olanlar ücretsiz girip gezebiliyorlar. 12.000 metrekare alan üzerinde kurulmuş olan cami 742 senesinde yapılmış. Ama bugünkü haline 14. yüzyılda gelmiş. Baktığınızda Çin mimarisi göze çarpıyor. Sanki Çin tapınağı formunda bir camii gibi. Yine diğer Çin yapılarında olduğu gibi bu yapıda da çatıda imparatorun koruyucusunu temsil eden ve kötü ruhları engellediğine inanılan ejderha figürleri var. Camide kubbe ve minare olmaması da diğer camiler ile farklılaşan bir diğer özelliği. Camii duvarlarında Arapça ve Çince yazılmış Kur’an sureleri dikkat çekiyor.

Büyük Yabankazı Pagodası
652 yılında Tang Hanedanlığı zamanında yapılmış olan Wild- Goose Pagoda yani Büyük Yabankazı Pagodası da kentin uğrak noktalarından. Zamanında Hindistan'dan getirilen Budist sutraları ve heykelcikleri saklamak için yapılmış olan pagoda savaşlar sırasında epey hasar görmüştür. Günümüzde 7 katlı olan pagodanın yüksekliği 64 metre.

Çin'in ilk tarihi başkenti olan Xian aynı zamanda tarihi İpek Yolu’nun da başlangıç şehri. Bu kentte mutlaka uğranması gereken noktalardan biri de İpek yorgan imalathanesi. Bu imalathanelerde ipekböceğinin kozadan çıkışından ipek kumaş yapımına kadar tüm aşamaları öğrenebilir, ipek kumaştan yapılma ürünlerden satın alabilirsiniz.
 
Terra Cotta Savaşçıları
Xi’an eski kent merkezindeki gezilecek yerler genel olarak bu saydıklarım. Ama Xi’an asıl Terra Cotta Askerleri ile biliniyor. Yılda 2 milyonun üzerinde turist ağırlayan Terra Cotta Askerleri ya da diğer bir değişle Terra Cotta Savaşçıları, UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde olmasının yanı sıra bir de bu yeraltı heykel ordusu dünyanın 8. harikası olarak kabul edilmekte.

1974 yılında İlk Çin imparatoru Qin Shi Huang’ın mezarında bulunan Terra Cotta Ordusu, M.Ö. 210 yılında yapılmış. Qin Hanedanı’nın kurucusu olan imparator daha hayattayken kendi mezarını inşa ettirmeye başlamış. Tahminlere göre bu mezarın ve Terra Cotta Ordusu’nun yapımında 700 bin kişi çalıştırılmış. Bir futbol sahasına yakın büyüklüğü olan mezarda kilden yapılmış ve her birinin yüzü birbirinden farklı 8000 asker, 130 savaş arabası ve 150 süvari atı, 10.000’den fazla bronz silah bulunmuş. Günümüzde halen kazı çalışmalarının devam ettiği Terra Cotta Askerleri'ni ve buradaki müzeyi kesinlikle ziyaret etmelisiniz.

Yapımında sarı nehirden getirilen kilin kullanıldığı askerlerin yüz ifadeleri oldukça sert. Bunun sebebi mezara girmek isteyenleri korkutmakmış. Ellerinde orijinal ok ve silahlar var. Neredeyse 2000 sene boyunca toprak altında gömülü kalan askerlerin pek çoğunun rengi solmuş. Bir kısmı da gün yüzüne çıkartılıp hava ile temas edince rengini kaybetmiş. Bu nedenle henüz gömülü olan hazinenin çok az bir kısmı çıkartılmış. Ancak diğer kısımlarda renklerinin solmayacağı bir teknik bulunana kadar eserlerin çıkarılmaması kararı alınmış.

11 koridorda 4’lü sıralar halinde dizilmiş olan askerlerin arasında hiç kadın asker yok. Bunun sebebi ise n kadınlarla birlikte gömülmek istemesi. Bu nedenle imparator öldüğünde 3000 kadın da imparatorla beraber canlı canlı gömülmüş. Söylenenlere göre mezarın yapımında çalışan herkes mezardan canlı çıkamamış. Qin’in bütün hazinesi burada olduğu için bu sırrı bilen herkes öldürülmüş.

Bir başka alanda da imparatorun kendine yaptırdığı bronzdan dökme atlı makam arabasını görüyoruz. Bu arabayı öyle bir yapmışlar ki imparator sürücüyü görebiliyor ancak sürücü imparatoru göremiyor. Arabanın üzerindeki şemsiye ise güneşin durumuna göre şekil değiştirebiliyormuş.
 Terra Cotta Askerleri’nin bulunduğu yerden bir hatıranız olmasını istiyorsanız müzenin çıkışında tüm Terra Cotta Ordusu ile fotoğraf çektirebileceğiniz özel alana geçin ve sadece poz verin. :)

TUĞÇE YILMAZ

Yazar Hakkında

TUĞÇE YILMAZ

 Yaklaşık 15 sene Medya satın alma ve Planlama sektöründe çok uluslu şirketler ile çalıştıktan sonra kendi tutkusu olan gezi ve seyahate yönelerek Gezimanya.com’u kurmuştur.1997 - 1999 İstanbul Üni