Google+

Arama formu

TRABZON’UN TARİHİ HANLARI, HAMAMLARI

Bu yazı Gezimanya üyesi nevinsalman tarafından yazılmıştır. Yazılarınızı sitemizde yayınlamak isterseniz üye olabilirsiniz.

Şehir gezimize devam ediyoruz. Trabzon’u tanımak, şehri yaşamak istiyorsanız yürüyerek gezmelisiniz; hem çok keyifli hem de çok zor değil, bir gün içinde rahatlıkla gezebilirsiniz.

Trabzon Çarşısı – Şehrin kalbi olan Belediye Meydanı'ndan aşağı doğru yürümeye başlıyoruz. Çarşısı İstanbul’un Kapalı Çarşısı gibi oldukça kalabalık. Yine de çok renkli ve yürümek keyifli, özellikle de Çarşı Camii'nin biraz aşağısında yer alan bedestende kuyumcu vitrinlerini süsleyen Trabzon burma bilezikler ve gümüş işçiliği göz kamaştırıyor.

Trabzon

Trabzon-1
 
Şehir, camileriyle olduğu kadar çok sayıdaki hamamlarıyla da ünlü:

Trabzon bölgesine uygun ulaşım yollarından biri de havayolu. En uygun fiyatlı uçak biletlerini görmek için tıklayın

İskender Paşa Hamamı – 18. yüzyıl yapısı Hacı Arif Hamamı – 15. yüzyıldan kalma Tophane Hamamı ve Pazarkapı Mahallesi'nin en önemli hamamı ve Trabzon’daki tek Selçuklu yapısı Sekiz Direkli Hamam.

Trabzon şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Bunlardan en çok tavise edilenleri Yayla Otel, Mehmet Efendi Konağı, Turkuaz Apart Otel. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Feza Otel Trabzon, Holiday Times Apart Hotel, Mora Hotel Trabzon. gibi otelleri tercih edebilir ya da en yüksek indirime sahip olanları mereak ediyorsanız Sweet Home Suite Hotel, Nova Uzungöl, Andalouse Hotel tesislerini incelebilirsiniz. Bir de Tatilsepeti.com'un Trabzon aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Trabzon-2
 
Küçük Ayvasil (St. Anna) Kilisesi – Çarşı Caddesi'nin yukarısında, Mısırlı Caddesi'nde bulunan  şehrin en eski kilisesini de görmeden geçmeyin. Giriş mekanı ve kubbesi sonradan ilave edilen kubbesiz Pagan Bazilikal yapılarından biri.

Trabzon-3

Trabzon-4

Kostaki Konağı - Çarşı içinde bulunan, 4 katlı kagir yapı şehrin önemli yapılardan ve devrinin Avrupa mimarisi özelliklerini taşıyor. 20. yüzyıl başlarında o devrin Avrupa mimarisi özelliklerini yansıtan, Rum zenginlerinden Kostaki tarafından konut olarak inşa edilen yapı şimdiler de çok güzel bir müze. Mutlaka gezmenizi öneririm.

Trabzon-5

Trabzon-6

Roma dönemi, altı oval kemerli göze sahip Tabakhane Köprüsü'nden geçemeden Eski Kent çok güzel fotoğraf kareleri verecek size. Buradan Ortahisar’a, sonra Yukarı Hisar’a, yani İç Kale’ye doğru yürüyerek eski şehrin sokaklarına girin. Komnenoslar Sarayı kalıntıları, Kuzgun ve Tabakhane Dereleri, Zindan Kapı, İmaret Kapısı, Zagnos Köprüsü ve sayısız tarihi evler, yapılar, camiler sizi tarihin sayfalarına götürecek.

Trabzon-7

Trabzon-8

Trabzon-9
 
Şimdi şehrin en önemli, en anlamlı binasına, Atatürk Köşkü'ne gidiyoruz, buraya mutlaka yolunuzu düşürün.

Trabzon-10

ATATÜRK KÖŞKÜ
Trabzon’un en tepe noktasındaki Soğuksu semtinde, tüm şehre hakim harika bir şehir manzarasıyla küçük bir çam korusu ve müthiş bir bahçe içindeki müthiş mimarisi ile bembeyaz bir köşk. 1890 yılında zengin bir Rus uyruklu ve Rum vatandaş tarafından yazlık olarak yaptırılan köşk 1923 den sonra hazineye kalmış. Büyük Önder Atatürk 1934 - 1937 yıllarındaki Trabzon ziyaretlerinde bu köşkte konuk edilmiş ve çok beğenince özel idareye ait olan köşk, Trabzon Belediyesi'nce satın alınarak kendisine hediye edilmiş.

Trabzon-11

Ölümünden sonra da eşi tarafından Trabzon Belediyesi'ne devrettikten sonra, o dönemde kullanılan eşyalarla birlikte dekore edilerek Atatürk Müzesi olarak ziyarete açılmış. Atamızın anılarıyla dolu köşkün girişine şehre ilk gelişinde yaptığı konuşmanın tam metni asılarak Trabzon’un simgesi ve Trabzon halkının gurur duyduğu bir müze olmuş.
 
19. yüzyıl Avrupa mimarisi özelliklerini taşıyan dört katlı köşk, Atamızın vasiyetinin bir bölümüne, 11 Haziran 1937 gecesi bu köşkte bütün mal varlığını çok sevdiği Türk ulusuna armağan etme kararına tanıklık etmiş. Dört katlı yapının giriş katında bulunan "Vasiyet Odası" hepimizi duygulandırıyor. Eski bir radyo, orijinal bir etajer, biblolar, mobilyalar, antikalar, porselen yemek takımları hepimize Atamızdan armağan. Yine zemin kattaki oturma, dinlenme, yemek ve misafir odaları yanı sıra çalışma odasında, çizmiş olduğu bir harita ile tarihteki Türk devletlerini simgeleyen bayraklar da köşkte sergilenen ilginç eşyalardan.

Trabzon-12

Trabzon-13

Gösterişli Avrupa simgeleri kullanılan ve Batı Rönesans mimarisinin etkilerini sergileyen iç cephedeki tuğla, tavanlardaki alçı süslemeleri, merdivenlerdeki ve korkuluklardaki müthiş ahşap işçiliği, dış cephesindeki taş işçiliği ile mimari harikası bina kadar bahçesi de muazzam. Ön bahçe renk renk, çeşit çeşit çiçekler ve güzel bir peyzajla capcanlı, arka bahçe ise asırlık ağaçlarla, güzel manzarası ile tam anlamıyla ulu Önderimize layık bir köşk.
 
(Öğlen yemek molası için meydandaki odun fırınında yapılan nefis Çardak Pidecisi'ne gidebilir ve sonrasında hemen karşısındaki Beton Helva'ya geçebilirsiniz, tavsiye ederim. Karadeniz'de yediğimiz yöresel yemekleri ve tüm lezzetleri de ileriki bölümlerde anlatacağım.)
 
Yoğun ve yorucu bir gündü. Yarın Trabzon, Maçka’dayız.

Etiketler


nevinsalman kullanıcısının resmi
Yazar Hakkında

nevinsalman

Ankara da doğdum, TED Ankara Koleji ve Gazi Üniversitesi Mimarlık fakültesi mezunuyum. 6 sene Londra'da yaşadım, sonraki yıllarda İstanbul'a yerleştim ve serbest çalıştım. 10 senedir ise kış aylarında İstanbul'da, Mayıs-Aralık 7 ay Bodrum’da yaşıyorum. Tam bir Bodrum sevdalısıyım, en büyük keyfim yelken, yüzme ve squba-diving. Spor hayatımın...