Google+

Arama formu

TRACY ARM VE SAWYER BUZULU

Bu yazı Gezimanya üyesi TUĞÇE YILMAZ tarafından yazılmıştır. Yazılarınızı sitemizde yayınlamak isterseniz üye olabilirsiniz.

400 yıllık jeolojik tarihi olan Tracy Arm Fiyordunun en sonunda ise Sawyer buzulu var. 400 yıl önce buzullar eriyince bu fiyort ortaya çıkmış. Fiyordun her iki tarafında denize dik uzanan ve yükseklikleri yaklaşık 300 metre civarında olan dağlar var.

Juneau

Fiyortun içinde gitgide Sawyer buzuluna yaklaşıyoruz. Yaklaştıkça da zümrüt yeşili denizin içerisinde gördüğümüz buzul parçaları büyüyor. Bu kopan buzul parçalarının asıl sebebi küresel ısınma değil, doğal süreçmiş. Sadece küresel ısınma bu süreci hızlandırıyormuş.

Fiyordun sonuna doğru ilerlerken dağların üzerine çökmüş olan sis, sularda yüzen iceberg parçaları ve dağlardan akan gür şelaleler inanılmaz bir manzara sunuyor. Burası cennet mi cehennem mi kestirmek çok güç!

Juneau bölgesine uygun ulaşım yollarından biri de havayolu. En uygun fiyatlı uçak biletlerini görmek için tıklayın

Juneau-1

Fiyordun sonuna geldiğimizde, gemimiz duruyor ve isteyenler ufak tekneler ile Sawyer buzulunun yanına kadar gidebiliyorlar. Biz Helikopter turu alacağımızdan bu turu zaman kısıtı nedeniyle alamadık. Ama gidenlerin çok memnun döndüğünü söyleyebilirim.

Geziniz sırasında Juneau'da konaklayabileceğiniz Alaska's Capital Inn Bed and Breakfast ve Silverbow Inn gibi oteller mevcut. 

Juneau şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Otel yerine ev kiralamak isterseniz West Glacier Room, Glacier Guest Room güzel bir seçim olacaktır. Bunlardan en iyileri Alaska's Capital Inn Bed and Breakfast, Beachside Villa Luxury Inn, Silverbow Inn, An Urban Boutique Hotel. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Aspen Suites Hotel Juneau, Super 8 by Wyndham Juneau, Extended Stay America - Juneau - Shell Simmons Drive gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz West Glacier Room, Glacier Guest Room, Granite Getaway tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Juneau aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Etiketler


TUĞÇE YILMAZ kullanıcısının resmi
Yazar Hakkında

TUĞÇE YILMAZ

 Yaklaşık 15 sene Medya satın alma ve Planlama sektöründe çok uluslu şirketler ile çalıştıktan sonra kendi tutkusu olan gezi ve seyahate yönelerek Gezimanya.com’u kurmuştur. 1997 - 1999 İstanbul Üniversitesi Piyasa Araştırmaları ve Reklamcılık, 1999 - 2000 İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakultesi Antropoloji ve 2000 – 2004 Marmara...