Tracy Arm Ve Sawyer Buzulu

400 yıllık jeolojik tarihi olan Tracy Arm Fiyordunun en sonunda ise Sawyer buzulu var. 400 yıl önce buzullar eriyince bu fiyort ortaya çıkmış. Fiyordun her iki tarafında denize dik uzanan ve yükseklikleri yaklaşık 300 metre civarında olan dağlar var.

Fiyortun içinde gitgide Sawyer buzuluna yaklaşıyoruz. Yaklaştıkça da zümrüt yeşili denizin içerisinde gördüğümüz buzul parçaları büyüyor. Bu kopan buzul parçalarının asıl sebebi küresel ısınma değil, doğal süreçmiş. Sadece küresel ısınma bu süreci hızlandırıyormuş.

Fiyordun sonuna doğru ilerlerken dağların üzerine çökmüş olan sis, sularda yüzen iceberg parçaları ve dağlardan akan gür şelaleler inanılmaz bir manzara sunuyor. Burası cennet mi cehennem mi kestirmek çok güç!

Fiyordun sonuna geldiğimizde, gemimiz duruyor ve isteyenler ufak tekneler ile Sawyer buzulunun yanına kadar gidebiliyorlar. Biz Helikopter turu alacağımızdan bu turu zaman kısıtı nedeniyle alamadık. Ama gidenlerin çok memnun döndüğünü söyleyebilirim.

Geziniz sırasında Juneau'da konaklayabileceğiniz Alaska's Capital Inn Bed and Breakfast ve Silverbow Inn gibi oteller mevcut. 

TUĞÇE YILMAZ

Yazar Hakkında

TUĞÇE YILMAZ

 Yaklaşık 15 sene Medya satın alma ve Planlama sektöründe çok uluslu şirketler ile çalıştıktan sonra kendi tutkusu olan gezi ve seyahate yönelerek Gezimanya.com’u kurmuştur.1997 - 1999 İstanbul Üni