Trafiği İle Ünlü Bangkok

Trafiğiyle ünlü Bangkok’u tanımayanlar için bu şehirdeki şehiriçi ulaşım korkutucu bir deneyim olabilir. Herhangi bir noktadan baktığınızda taksiler,  tuk-tuklar, otobüsler, trenler, motorsikletler ya da bir kanal ya da nehir yakınındaysanız botlar dahi görebilirsiniz. Ancak tüm bu taşıtların nasıl bir araya geldiğini anladığınızda bu şehirde dolaşmak çok daha kolay bir hal almakta.

Bangkok’ta şehiriçi ulaşımda ilk kural sistemin modüler olduğunu anlamaktır. Yani tek bir araçla kolay kolay gideceğiniz yere gidemezsiniz. Tabi bir taksiyle bunu yapabilseniz de bu ulaşım şekli trafik yoğunluğu, yolları zaman zaman kapayan inşaat çalışmaları ve başka unsurlara bağlıdır. Bangkok’u iyi tanıyanlarsa her zaman en uygun kombinasyonu kullanırlar. Bu önce taksiyle metroya, metrodan motorsiklet taksiyle gitmek istediğiniz yer şeklinde olabilir.

İlk sırada – trenler. 2013 itibariyle Bangkok’ta 2 skytrain (BTS) hattı ve bir MRT adı verilen havaalanı metrosu bulunuyor. Diğerleri ise yapım aşamasında. Bunların tümü kart ya da jetonla kullanılabilir. Turistler için aynı zamanda günlük ya da daha uzun süreli biletler bulunuyor.

BTS Sukhumvit hattı, Mo Chit istasyonundan 6.5 km güneye indikten sonra doğuya döner ve 15 km sonra Bearing istasyonunda son bulur.  BTS Silom hattı ise National Stadyum istasyonundan başlar, 1 km doğuya doğru gider da ha sonra güneye dönerek nehri geçer ve aşağı yukarı 9 km sonra Talat Phlu istasyonunda son bulur. (Wutthakat ve Bang Wa istasyonları yakında açılacak). Sukhumvit ve Silom hatları sadece bir noktada birleşirler: Siam Square. Bu noktadan aktarma yapabilirsiniz.

MRT metrosu ise sadece tek hattan oluştuğundan biraz daha kolaydır. Chatuchak Pazarı yakınlarında Bang Sue istasyonundan başlar ve Chinatown yakınındaki Hualumphong istasyonunda son bulur. BTS hattına üç noktada aktarma yapabilirsiniz: Sala Daeng/Silom, Suhkumvit/Asok, ve Chatuchak/Mo Chit.

Benzer şekilde, SARL Havaalanı Bağlantısı, Phaya Thai’den başlayan ve 20 km doğuya Suvarnabhumi Havaalanına giden tek bir hattan oluşur. Açıkcası havaalanına gitmediğiniz sürece bu hattı çok kullanmazsınız.

Motorsiklet taksiler ve tuk-tuk’lar: Bu insanlar Bangkok sokaklarının gerçek emekçileri. Her türlü trafik koşulunda taksilerin giremediği en dar ara sokaklara girebilirler. Motorsiklet taksilerle tuk-tuk’lar birbirlerinden farklıdır ancak siz siz olun mutlaka bunlardan birine binmeden önce fiyatı sorun ve pazarlık yapın. Aksi takdirde dolandırılmanız kuvvetle muhtemeldir.

Otobüsler: Otobüsle seyahat etmek mantıklı ancak bineceğiniz otobüs numarasını bilmeniz ve trafikte vakit kaybetmeyi göze almanız durumunda. Her ne kadar ucuz olsalar da otobüste genelde İngilizce konuşan birini bulamazsınız. Bu yüzden gideceğiniz istikameti önceden planlasanız iyi edersiniz.

Khlong Vapurları: Bangkok’taki, en büyük kanallardan Saen Saeb Khlong Vapuru hareket eder. Ucuzdur, gürültülüdür ve kötü kokar! Ancak şehri tam ortadan ikiye bölen kanal boyunca çok hızlı bir şekilde ilerlemenizi sağlar. Trafiğe girmeden Bangkok’ta ilerlemenin en iyi yoludur. Ancak kalabalığı aşıp vapura binmek için elinizi çabuk tutmalısınız.

Nehir Botları: Şehri keşfetmek ya da gideceğiniz yere varmak için kullanmanız gereken yol budur. Turist botlarından farklı olarak bu ‘su taksileri’ rotaları boyunca farklı noktalarda dururlar. Bu bot üzerindeki bayrağın rengine göre de değişir. Bunlar sarı, turuncu, yeşil ya da hiç bayraksız da olabilir. Botların yanaştığı her limanın bayrağına göre durak değişmekte ve nadiren 20 THB’nin üzerinde tutmaktadır.

Bangkok’ta gezebilmenin yolu bu alternatiflere olabildiğince alışmak ve nerede birleştiklerini önceden öğrenmektir. Bunu anladığınızda Bangkok sizin için çok daha gezilmesi kolay bir hal alacaktır!