Tuna'nın Can Verdiği Şehir Budapeşte

Birleştirmenin ötesinde şehrin iki yakasına da can veren Tuna nehri, geniş bulvarları, güzel kadınları ve Tuna civarında sizi esir alan sinek kümeleri ile Avrupa’nın en modern yüzlerinden biri Budapeşte.

Macaristan’ın başkenti Budapeşte’yi Doğu Avrupa turum sırasında ziyaret etme fırsatı buldum. Bratislava’da trenle 2.5 saat süren bir yolculuğun ardından güneşli bir Budapeşte gününde metro istasyonun kalabalığını görünce Bratislava gibi küçük bir kasabadan sonra nihayet gerçek bir şehre geldim dedim. Hostelime yerleştikten sonra hemen yollara attım kendimi.

Budapeşte’de bütün caddeler, geniş bulvarlar gibi! Genelde trafik sıkışklığı olmuyor. Şehirdeki tek sıkıntı Tuna civarında kümeler halinde dolaşan sinekler. Ama kısa zamanda alışıyorsununuz onlara da. Hatta kimi zaman peşinize takılmaları eğlenceli bile olabiliyor.

Hal ise Avrupa’nın geneline göre fakir ama güleryüzlü. Ve kadınlar gerçekten çok güzel ve bakımlı. Öte yandan ülkede Henüz Euro’ya geçişmemişler, hala yerel para birimi Forint kullanılıyor.

Şehir Tuna’nın yakasındaki Budin ve Peşte şehirlerinin birleşmesinden oluşuyor. Bu güzel şehri görebileceğiniz en güzel nokta ise Gellert Tepesi.

Bu tepeden sonra Macaristan’ın bağımszılık anıtını görüp ardından Kaleler bölgesini gezmenizi öneriririm. Kaleler bölgesindeki kısa turdan sonra Kahramanlar Meydan’ındaki anıtları da fotoğrafladıktan sonra karnımın acıktığını hissediyorum. Gelmeden araştırdığım yemekler içerisinde patates çorbası ve gulaş var. Gulaş da bir nevi etli bir sulu bir yemek. İlk gördüğüm restoranda gulaş yemeyi tercih ettim. Çok lezzetliydi. Yemekten sonra kalan zamanımda şehri turlamaya devam ediyorum. Ertesi gün erken Viyana trenim olduğundan şehrin diğer tarafında kalan Estargon Kale’sini bir dahaki sefere görürüm diye pas geçiyorum. Hostelime gidip üstümü başımı değiştirdikten sonra gece tekrar dışardayım. Tuna civarı gece de bir harika. Her yer ışıl ışıl. Biraz yürüdükten sonra tramvayla hostelime tekrar döndüm. Ertesi günkü Viyana yolculuğum öncesi güzel bir uykuya daldım.