Google+

URLA'NIN UĞURU

113627 Ağu 2017Gezi Notu
Oğuz UzdilOğuz UzdilGezgin27 Ağu 201711360 Yorum

Hiç bitmesin diye iç geçirten, hoş geldin naraları atan, saygıdan eğilirken kafaları tokuşan dedeler gibi sıralanmış onlarca ağaç karşılıyor adım atarken Urla'ya. Keşke her ilçede böylesine yeşilden bir tünelle karşılansam dedirten bir karşılama komitesi... Bir kartal burnu, ilçeyi iki kıyı öbeğine ayırıyor. Bir öbek günü selamlarken öbürü uğurluyor. Uğuru bile kibarlıktan ölürcesine defalarca, tabaka tabaka, renk renk, katman katman... Ezile büzüle yerini maviye, laciverte, en son da karalar bağlayarak günün doğum kısmına hazırlıyor kendini.
 
Kendini bir yamaçtan atıvermiş bir paraşüt gibi özgür hissediyor Urla. Nazlı bir gül gibi dokundurmuyor kendine, dikenlerinden. Bazen hırçınlaşıp sitemkârlığa vuruyor, dövünüyor berrak sularıyla. Sevip de vazgeçmezsen eğer, mis kokusu burnunda tütüyor daima.
 
Temmuzu ortalayan günlerinde gündöndüleri yüzlerini eğiyor toprağa. Onlar da saygıdan eğilip bükülüyorlar. Misafiri ansızın gelen teyzeler gibi bir şeyler sunmak istiyorlar sana. Sunulan ikram geri çevrilmez gereği çiğdemleri çıtlatıveriyorsun geceleri.

 İzmir

Enginar çiçeği moru, kar beyazı, şeker pembesi, portakal turuncusu tonlarıyla göz dolduran begonvilli bahçeleriyle cennetin kapılarını aralıyorsun bu dünyada. Ilık ılık esen yelleri rengarenk kelebeklermişçesine kıpırdatıyor begonvilleri. Bu kelebekleri izlemek için döndüğünde arşa, bir de bakmışsın başında ''kavak yelleri''.
 
Uzun aradan sonra gördüğün bir dostunmuşçasına karşılandığın her mekanda kendini evinde hissediyorsun her daim. Bir tekir olsan Urla'da kızartmalık minik balıklar kahvaltın, bir Boncuk olsan Urla'da tostluk ekmekler öğle yemeğin, bir Reks olsan Urla'da haşlamalık tavuklar akşam yemeğin... Hâl böyle olunca insanıyla, bitkisiyle hayvanıyla bütünleşmiş buluyorsun kendini.

İzmir lokasyonunu gezmenin en pratik yollarından biri de tur paketlerini tercih etmek. Eğer zorlanmadan, bir rehber eşliğinde İzmir lokasyonunu gezmek isterseniz; İzmir'den Batı Karadeniz Turu - 378 TL , İzmir'den Kapadokya Turu - 404.1 TL , Egenin Saklı Köyleri Turu - 409.5 TL , İzmir'den Kapadokya Turu - 359.1 TL , İzmir'den Uçaklı Kapadokya Turu - 701.1 TL gibi seçenekleriniz bulunuyor. Ayrıca tüm İzmir turlarının listesini buraya tıklayarak görebilirsiniz.

İlkbahar aşıklarına yazı ilkbahar ılıklığında, kokusunda, tadında yaşatır bu Urla. ''Urla'nın Uğuru'' da burada!

Urla ile ilgili gezi notları için tıklayınız
 

İzmir şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Bunlardan en iyileri Iremina Apart, Key Hotel, Svalinn Hotel. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz My Residence, Zena House Bornova 2 gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Isik Hotel, Zena House Konak Varyant, Zena House Bornova tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un İzmir aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

İzmir şehrini rahat ve hızlı gezmenin yolu yerel turlara ve turistik noktalarda önceden yerinizi ayırtmak. Bu şehir için önerdiğimiz deneyimler şöyle; İzmir'den Efes Antik Kalıntılar Tam Gün Turu (69.8 €), Kuşadası'nda 3 Saatlik At Binişi (42 €), Efes: Kuşadası veya İzmir'den Özel Shore Excursion (82.89 €), Yarım Gün İzmir Şehir Turu (43.62 €). Bu şehirdeki tüm turları görmek için tıklayın.

İzmir Otel Önerileri booking-logo

Sehir Merkezine En Yakın İzmir Otelleri

En Uygun Fiyatlı İzmir Otelleri

Sizin İçin Seçtiğimiz İzmir Otelleri

Ücretsiz WiFi hizmeti sunan İzmir Otelleri

-
Yorum göndermek için Giriş Yapın veya Üye Olun

Yorumlar(0)

Yorumlar