Google+

Arama formu

URLA'NIN UĞURU

Bu yazı Gezimanya üyesi Oğuz Uzdil tarafından yazılmıştır. Yazılarınızı sitemizde yayınlamak isterseniz üye olabilirsiniz.

Hiç bitmesin diye iç geçirten, hoş geldin naraları atan, saygıdan eğilirken kafaları tokuşan dedeler gibi sıralanmış onlarca ağaç karşılıyor adım atarken Urla'ya. Keşke her ilçede böylesine yeşilden bir tünelle karşılansam dedirten bir karşılama komitesi... Bir kartal burnu, ilçeyi iki kıyı öbeğine ayırıyor. Bir öbek günü selamlarken öbürü uğurluyor. Uğuru bile kibarlıktan ölürcesine defalarca, tabaka tabaka, renk renk, katman katman... Ezile büzüle yerini maviye, laciverte, en son da karalar bağlayarak günün doğum kısmına hazırlıyor kendini.
 
Kendini bir yamaçtan atıvermiş bir paraşüt gibi özgür hissediyor Urla. Nazlı bir gül gibi dokundurmuyor kendine, dikenlerinden. Bazen hırçınlaşıp sitemkârlığa vuruyor, dövünüyor berrak sularıyla. Sevip de vazgeçmezsen eğer, mis kokusu burnunda tütüyor daima.
 
Temmuzu ortalayan günlerinde gündöndüleri yüzlerini eğiyor toprağa. Onlar da saygıdan eğilip bükülüyorlar. Misafiri ansızın gelen teyzeler gibi bir şeyler sunmak istiyorlar sana. Sunulan ikram geri çevrilmez gereği çiğdemleri çıtlatıveriyorsun geceleri.

 İzmir

Enginar çiçeği moru, kar beyazı, şeker pembesi, portakal turuncusu tonlarıyla göz dolduran begonvilli bahçeleriyle cennetin kapılarını aralıyorsun bu dünyada. Ilık ılık esen yelleri rengarenk kelebeklermişçesine kıpırdatıyor begonvilleri. Bu kelebekleri izlemek için döndüğünde arşa, bir de bakmışsın başında ''kavak yelleri''.
 
Uzun aradan sonra gördüğün bir dostunmuşçasına karşılandığın her mekanda kendini evinde hissediyorsun her daim. Bir tekir olsan Urla'da kızartmalık minik balıklar kahvaltın, bir Boncuk olsan Urla'da tostluk ekmekler öğle yemeğin, bir Reks olsan Urla'da haşlamalık tavuklar akşam yemeğin... Hâl böyle olunca insanıyla, bitkisiyle hayvanıyla bütünleşmiş buluyorsun kendini.

İlkbahar aşıklarına yazı ilkbahar ılıklığında, kokusunda, tadında yaşatır bu Urla. ''Urla'nın Uğuru'' da burada!

İzmir bölgesine uygun ulaşım yollarından biri de havayolu. En uygun fiyatlı uçak biletlerini görmek için tıklayın

Urla ile ilgili gezi notları için tıklayınız
 

İzmir şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Bunlardan en çok tavise edilenleri Hotel Maison Vourla, Bülbül Yuvası Butik Hotel, Silenos Boutique Hotel. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Grand Ocakoğlu Hotel, Hotel Baylan Yenişehir, Ege Güneş Hotel. gibi otelleri tercih edebilir ya da en yüksek indirime sahip olanları mereak ediyorsanız Ena Serenity Boutique Hotel, Santa Family Club, Blanca Hotel tesislerini incelebilirsiniz. Bir de Tatilsepeti.com'un İzmir aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Etiketler


Oğuz Uzdil kullanıcısının resmi
Yazar Hakkında

Oğuz Uzdil

İstanbul Üniversitesi İnşaat Mühendisliği eğitiminin bana kattığı sayısal düşünme yetisini yedi yıldır kendimi fotoğraf alanında geliştirmek için de kullandım. Fotoğrafın ''ölümsüz an''da anlattıklarının eksik kalması, daha doğrusu anlatmak istedimlerimi tam olarak aktaramamasından yazıyla aktarma ihtiyacım doğdu. Yazı ve fotoğrafın birbirini...