Google+

Arama formu

ÜSKÜP - OHRİ - BİTOLA GEZİMİZ

Bu yazı Gezimanya üyesi onur tarafından yazılmıştır. Yazılarınızı sitemizde yayınlamak isterseniz üye olabilirsiniz.

Üsküp

Selanik’ten çıkıp Makedonya-Üsküp'e doğru yola çıktık. Yunan sınırına geldiğimizde otobüs Makedonya otobüsü diye Yunan otobüslerini aramayan Yunan polis, asker ve gümrük görevlileri hiçbir sınırda görmediğim bir arama yöntemi olan köpekler ile arama gerçekleştirdiler. Ben ve bir Türk çifti ofise çağırıp Yunanca bir şeyler söyleyip durdular. Ben de "uluslararası dil İngilizce, lütfen İngilizce konuşun" dedim. Bu arada diğer bey, Yunanca bildiği için o konuştu; meğerse 10.000 $ üstü para var mı diye soruyorlarmış. Türkler para kaçırıp, bildirmiyorlarmış.

Üsküp

Sınırda bu arama sonucu 4-4,5 saatlik yolculuk sonunda Üsküp’e vardık. Üsküp’e 2010'da gelmiştim, fakat bu sefer Üsküp çok değişmiş ve her yer daha bakımlı. Binalar onarılmış, heykeller, havuzlar yapılmış. Makedonya halkı çok yardımsever, kiliseden çıkan adres sorduğumuz bisikletli genç oteli bulmamızda yardımcı oldu ve bize bayram günü olduğu için "iyi bayramlar" dedi. Neredeyse Venedik’e benzemiş. Öncelikle Üsküp Kalesi'ni, Türk Çarşısı'nı ve Osmanlı'dan kalma camileri ziyaret ediyoruz.

Üsküp-1

Kalenin 6. yüzyılda inşa edildiği tahmin ediliyor ama deprem sonucu yıkılıyor. Deprem sonrası 10. yüzyılda yeniden inşa ediliyor. Kale altında Türk Çarşısı bulunuyor. Türk Çarşısı Osmanlıların 1392 fethi sonrası gelişmeye başlamış. Osmanlılar çarşı ve çevresine birçok cami yaptırmış. Mustafa Paşa, Murat Paşa. Sultan Murat, Yahya Paşa... Bu camiler günümüze Makedonya halkının Türk ve Osmanlılara saygısı ile ulaşmış. Bunun dışında Osmanlılar Kurşunlu, Suli ve Kapan Han'ı yaptırmış. Çifte Hamam ve Saat Kulesi de Osmanlı eserleri. Mustafa Paşa Camisi, Osmanlı İmparatorluğu döneminden kalmış olup Yavuz Sultan Selim’in veziri Mustafa Paşa tarafından yaptırılmıştır. Murat Paşa Camisi, Türk Çarşısı’nın hemen üst kısmında konuşlanmış olan cami 1492 yılında Yavuz Sultan Selim'in veziri olan Mustafa Paşa tarafından yaptırılmıştır. İsa Bey (Alaca) Camisi Üsküp fetihlerinden Paşa Yiğit'in oğlu olan İshak Bey kentin tarihinde çok önemli bir yer almaktadır. Yahya Paşa Camii, 16. yüzyılın hemen başlarında yaptırılan Yahya Paşa Camisi'nin inşası Osmanlı idaresinin zirve dönemlerine rastlamaktadır. Üsküp’ün simgesi haline gelen Taş Köprü, 220 metre uzunluğa ve 6 metre genişliğe sahiptir. Üsküp’te hala ayakta olan sayılı Osmanlı hanlarından biri olan Kurşunlu Han, III. Selim zamanında 1550 yılında yapılmıştır. Osmanlı döneminde Üsküp’e ilk inşa edilen camilerden olan Sultan 2. Murat Camisi’nin bahçesinde bulunan Saat Kulesi, 1566-1573 yılları arasında inşa edilmiştir. Tüm bu eserleri ziyaret etmek yorucu olsa da tarihle bütünleştiğimiz için oldukça keyif vericiydi. Ancak yeniden yollara koyulma vakti gelmişti. Üsküp’ten sonra Ohri’ye doğru 2,5 saatlik yolculuk için hazırdık.

Üsküp şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Otel yerine ev kiralamak isterseniz Guest House Station, Apartment 33, Gordana's house güzel bir seçim olacaktır. Bunlardan en iyileri Spacious Colorful Apartment in Bohemian District, Must Visit Apartment, City Center Apartment. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Lazarus Studio Apartment, Nordic Hostel N-Box, Nice apartment in Skopje gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz BSV Hostel, Hostel Infinity, City Hostel tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Üsküp aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Üsküp-2

Ohri 

Ohri’ye vardığımızda gölün serinletici havası sizi biraz sıcaktan kurtarıyor. Ohri'ye ilk girişte sizi şirin küçük organik ürünlerin fazla olduğu “Green Bazaar” pazar yeri ile karşılaşıyorsunuz. Ohri kıyısına doğru yürürken Türk Çarşısı ile karşılaşıyorsunuz, burada 4-5 tane Türk restoranı var, burada rahatlıkla yemek yiyebilirsiniz. Buranın biraz ilerisinde Ali Paşa Camisi ile karşılaşıyorsunuz. Burdan sonra göl kıyısı ve liman manzarası ile karşılaşıyorsunuz. Eski pazar yeri de görülmeye değer, burada Türkçe bilen çok kişi ile karşılaşabilirsiniz. Ohri'de diğer görülmesi gerek yerler Kale içinde yer alan Sinan Çelebi Türbesi, Antik Tiyatro, Plaosnik harabeleri, Hristiyan Bazilikası, Aziz Yuhanna Kilisesi görülebilir. Kale manzarası güzel fakat yorucu bir yokuş sizi bekliyor.

Üsküp-3

Daha önce göle hiç girmediyseniz Ohri Gölü temiz ve girme tehlikesi olmayan bir göl yalnız haziran ayı sonundan önce girmek biraz soğuk gelebilir. Ohri Gölü'ne temmuz, ağustosta girilebilir, yalnız çabuk derinleşiyor o yüzden dikkat etmek lazım. Tekrar gitmek isteyeceğim bir şehir diyebilirim. Ohri’ye yakın olan Bitola'yı (Manastır) ziyaret etmek için yola çıktık.
 

Üsküp-4

 

Bitola (Manastır)

Ohri'den Atatürk’ün okuduğu okul olan Manastır Askeri İdadisi'ni görmek için Bitola'ya (Manastır) gitmek için 1,5 saatlik yol gittik. Manastır Askeri İdadisi, Makedonya Cumhuriyeti tarafından müze yapılmış. Atatürk’ün okuduğu okulu ve okulda giydiği kıyafetlerini görmek çok duygulandırdı. Müzede, Atatürk için bir müze özel defteri konmuş. Liderimiz Atatürk için düşüncelerimizi yazarken duygulanmamak mümkün değildi.

Üsküp-5

Bu müzede aynı zamanda Arkeoloji ve Etnografya Müzesi de bulunmaktaydı. Bu müzeyi de gezdik, özellikle 1939-1945 arası gerçekleşen II. Dünya Savaşı bölümü ilgi çekiciydi. Müze sonrası Bitola şehir içi gezisi yaptık. Buradan bir sonraki gezi güzergahımız Saraybosna'ya gitmek için tekrar Üsküp'e doğru yola çıktık.

Üsküp-6

Etiketler