Üzüm Bağları, Festivalleri ve Berrak Deniziyle Bozcaada

Bozcaada jeopolitik konumu nedeniyle tarih boyunca sürekli el değiştirmiştir. Heredot’un yazılarından öğrenildiğine göre adanın ilk yerlileri Pelasglar denilen bir kavimdir ve adaya yerleşmeleri M.Ö. 2000’li yıllara dayanmaktadır.

Bozcaada, etrafında irili ufaklı 10 adacık ile beraber 42 kilometrekarelik bir alana sahiptir. Ada, Çanakkale Boğazı’nın hemen çıkışında yer almakta olup, poyraz ve lodos rüzgârlarıyla ünlüdür.

Kimler tarafından ve ne zaman yapıldığı bilinmeyen Bozcaada Kalesi 1815 yılında bugünkü görünüme kavuşmuştur.

Fotoğraf: wikimedia.org

Bozcaada’nın mimari yapısı, şehir merkezindeki konutlarda ve bağ evlerinde farklıdır. Şehir merkezinde iki katlı taş ve ahşap cumbalı evler hâkimdir.

Bozcaada’da bağcılık ise adanın tarihi kadar eskidir. Üzüm, Bozcaada’nın ayrılmaz bir parçasıdır. Milattan önceki Tenedos sikkelerinde üzüm salkımı görülmektedir. Bozcaada’ya özgü kırmızı olarak Karalahna ve Kuntra; beyaz olarak ise Çavuş ve Vasilaki üzümleri bağcılık literatüründe yerini almıştır. Bağcılığın antik çağlara uzandığı Bozcaada’da şarapçılık da çok eski zamanlara dayanır. Türklerin ve Rumların 5 asırdır birlikte yaşadıkları Bozcaada da şarapçılık önceleri Rumların tekelindeydi fakat daha sonra 1920’li yıllardan itibaren Türkler de şarap üretimine başladı.


Fotoğraf: gobozcaada.com

Bozcaada’nın tertemiz ve berrak denizi; yosunsuz, kumluk ve turkuazdır. Ayazma ve Habbel, minibüslerin yolcu taşıdığı günübirlik tesislerin yer aldığı bölgelerdir. Mermer Burnu, Tuzburnu, Poyraz Liman, Sulubahçe, Beylik ise Bozcaada’nın koylarından bazılarıdır.

Bozcaada’da gezilmesi ve görülmesi gereken tarihi yerlerin başında; Alaybey ve K. Mehmet Paşa Camileri, Kimisis Tea Doğu Kilisesi ve Bozcaada Yerel Tarihi Araştırma Merkezi gelmektedir.


Fotoğraf: rota360.net

Her yıl Haziran ayının 3. haftasının son 4 gününe yayılan şarap tadım günleri, adadaki 4 şarap üreticisi firmanın ortaklığında gerçekleşmektedir. Şarap tadım günleri; şarap tadım turları, profesyonel tadımlar, şarap fabrikası gezileri, bağ gezileri ve akşamları canlı müzik dinletilerinin eşlik ettiği bir festivaldir. Ada şaraplarının deneyimlendiği, söyleşi, workshop gibi farklı etkinliklerle de renklendirilen festival; bu yıldan itibaren uluslararası düzeyde yapılmaktadır.

Bozcaada Bağbozumu Festivali, bütün bir yıl boyunca emek verilen ve bağlardaki üzümlerin toplanmasını yani bağbozumunu kutlamak için her yıl Eylül ayının başında düzenlenen geleneksel bir festivaldir. Adanın bağlarında hep birlikte yapılan bağbozumundan sonra toplanıp ada merkezine getirilen üzümler, meydanda davul-zurna eşliğinde coşkulu bir şekilde karşılanır ve festival başlar.

Bozcaada Yerel Lezzetler Festivali ise Bozcaada Turizm İşletmecileri Derneği tarafından her yıl Eylül ayının ikinci hafta sonunda düzenlenir. Bozcaada meydanında birbirinden güzel ada yemekleri ve uluslararası mutfaklara ait yemeklerin tadımlarıyla başlayan ve akşam kale içinde düzenlenen konser ile devam eden organizasyon, pazar günü öğle saatlerinde konuklar adadan ayrılırken limanda denizkestanesi tadımı ile son bulmaktadır. Festivalde hem adaya özgü özel yemekleri ustaların elinden yemek hem de bu yemeklerde kullanılan ürünleri öğrenip satın almak mümkündür.

Temmuz ayındaki Aya Paraşkevi Şenlikleri ise Bozcaada’da yaşayan Rumlar tarafından kutlanır. Her yıl Ağustos ayının ilk hafta sonunda ise Ozanın Günü ve İlyada Okumaları gerçekleştirilir.

Fotoğraf: gobozcaada.com

Bozcaada her kesime ve bütçeye uyan seçenekleriyle her zaman revaçta olan bir tatil beldesidir. Bozcaada’nın eşsiz plajlarında denize girebilirsiniz, muhteşem koylarında dalış yapabilirsiniz, üzüm bağlarını gezebilirsiniz, rüzgârgüllerini görebilirsiniz, şarap fabrikalarını gezebilir ve şarap tadımlarına katılabilirsiniz, yerel lezzetlerin tadına bakabilirsiniz ya da bir gölgeye çekilip adanın huzur dolu ortamında kitabınızı okuyabilirsiniz.