Vardar Nehrinin İki Yakası, Üsküp

THY ile 1,5 saatte direk uçabileceğiniz Makedonya’nın başkenti ve en görülesi iki şehrinden biri. Vardar nehrinin ikiye ayırdığı, bir tarafında Arnavut ve Türk azınlığın yaşadığı eski şehrin, diğer tarafını Makedonların yaşadığı yeni şehrin oluşturduğu şehir.

Kalesi, camileri, Arnavut kaldırımlı sokakları ile bakımlı bir Anadolu şehri görünümünde. Yeni şehir denilen kısmı ise, geniş caddeleri, modern mimari eseri binaları ile maziyle çok bağı kalmamış sıradan bir Avrupa şehri. 500 bin civarında nüfusu olan şehirde ulaşım otobüs ve taksilerle sağlanıyor.

Ilıman karasal bir iklime sahip olan şehre Mayıs, Haziran ve Eylül aylarında gitmenizi öneririm. Üsküp’e inip otelinize yerleştikten sonra bir an önce yollara düşüp kenti keşfetmeye başlamak en güzeli. Daha çok Türkçe konuşulan Old Bazaar tam bir Türk çarşısı. Çarşı’da taze meyve, sebze ve tütün tezgahları var. Çarşı içinde ayrıca Mustafa Paşa Camii, Kurşunlu Han, Sulu Han görülmesi gereken tarihi mekanlar. Mareşel Tito Caddesi üzerinde bulunan Rahibe Teresa heykeli ve evi görülmeye değer. Rahibe Teresa’yı keşfettikten sonra Maraşel Tito caddesi’nde biraz daha vakit geçirmek isteyebilirsiniz. Bizim Nişantaşı benzeri cadde üzerinde güzel kafeler, restoranlar, mağazalar mevcut. Buralarda bir restoranda mola verip Rumeli köftesi yiyebilirsiniz. Makedon yahnisi ya da Köprülü salatası da tatmanız gereken diğer lezzetler burada.

Makedonya’da geçen para birimi Denar. 1 Euro yaklaşık 60 denar. Alışveriş için en iyi yer Old Bazaar. En çok satılan hediyelikler ise deriden yapılma sandalet tarzındaki ayakkabılardı.

Ploştad meydanı ile biten Tito Caddesi’nden sonra Vardar üzerindeki beş köprüden biri olan Taş köprü çıkar karşınıza. Köprü 15. yy’da I. Murad tarafından inşa edilmiş. Yayalara açık olan köprünün yanında Golse Delchev köprüsü var. Makedonların Osmanlıya karşı isyan başlattıkları köprünün hemen bitişiğinde ise bir de Özgürlük anıtı bulunuyor. Vardar’ın civarında St. Clementin Katedrali de görülmesi gereken yerlerden. Kentte pek çok müze de var. Doğal Tarih müzesi, Modern Sanat müzesi, Şehir Müzesi ve Makedon Müzesi bunlardan bir kaçı.

Ayrıca zamanınız varsa Makedonya’ya kadar gelmişken çoğunlukla Türklerin yaşadığı Tetova kentini de görebilirsiniz. Ancak Üsküp’te aradığınız yeri kolay kolay bulmanız mümkün değil. Zira kırık dökük tabelalarda Kiril harflerinden başka bir şey görmeyeceksiniz. Şehirde çok fazla İngilizce bilen de yok.

Düşük gelir düzeyine rağmen saat 23:00’ten sonra eğlenmeye dışarı çıkan insanları görebiliyorsunuz Üsküp’te. Ama öyle ahım şahım bir gece hayatı beklemeyin derim.