Varşova Gdansk Arası Malborg Kalesi ve Westerplatte

Çok beğendiğimiz Varşova'dan Gdansk'a doğru yola çıkıyor ve yolda bir Dünya Mirası olan Malborg Kalesine uğruyoruz. Kale küçük tuğlalarla yapılmış dünyanın en büyük kalesi.

Kuzey Avrupa’ya konumlanan Töton Şövalyeleri, 1274 yılında Malbork’a gelerek Nogat Nehri kenarına inşa ettikleri bu devasa kaleye Meryemin Kalesi anlamına gelen Marienburg adını verirler, kalenin ismi daha sonra Lehçe ‘Malborg’ olarak değişmiş.

21 hektarlık bir alanda kurulmuş Malbork kalesini uzun yıllar boyunca Töton Şövalyeleri yönetmiş.

Nehir trafiğinden aldıkları vergilerle ticarette ciddi bir tekel olmuşlar ama durum o denli kötü bir hal almış ki, Töton Şövalyeleri güvenli seyahatler yapabilmek için yakın şehirlere sürekli ihtişamlı kaleler yapmak zorunda kalmışlar.

Gece boyunca yürüyerek alınacak mesafelere göre kaleler inşa etmişler. 1457 yılında kaleyi Polonya kralına satıp Malbork’u terk etmişler.

Kaleye eski çağlardaki ve filmlerde gördüğümüz gibi, bizlere ortaçağı yaşatırcasına asma köprüden ama bir değil, tam üç köprü geçilerek giriliyor.

Kalede pek çok bina, avlu, köprü, mahzen, kilise, şövalyelerin yaşadıkları mekanlar, kıdemli şövalyenin misafirlerini ağırladığı yemek odaları ve içinde kehribarın hikayesini ve çok değerli, gerçek sanat eseri olan örnekleri de sunan bir müze bulunmakta.

1997 yılında Dünya Mirası listesine alınmış.

Westerplatte
Gdansk şehrine girmeden yol üzerinde bulunan, 2. Dünya savaşında Almanların deniz tarafından gelerek ilk kurşunu attıkları, atılan bu kurşun ile savaşın resmen başladığı yere uğruyoruz.

Almanya’nın Polonya’yı işgali, böylece barut fıçısını ateşlemesiyle II. Dünya Savaşı Ağustos 1939 tarihinde 04:45 de resmen başlamış oldu.

Bugün sadece müze olarak kullanılan iki kışla kalıntıları, iki ahşap ev ve 25 metre yükseklikteki büyük bir anıt bulunmakta.

Anıtın karşısında ise anlamlı bir cümle, büyük harflerle bir dua, temenni olarak yerini almış. “BİR DAHA SAVAŞ OLMASIN”

nevinsalman

Yazar Hakkında

nevinsalman

Ankara da doğdum, TED Ankara Koleji ve Gazi Üniversitesi Mimarlık fakültesi mezunuyum. 6 sene Londra'da yaşadım, sonraki yıllarda İstanbul'a yerleştim ve serbest çalıştım.