Venedik'te Gondol Zamanı

Venedik'te gondol keyfi gerçekten kelimelerin anlatmaya yetmeyeceği türden bir deneyim..

Ve gondoldayız.. Tarih 31.Aralık. Yeni yıla girmemize saatler kaldı. Çok mutluyuz.. Gondolumuzda şampanyamızı açıyor ve kadehlerimizi şimdiden yeni yılda sağlık ve güzelliklere kaldırıyoruz. Şampanyamızdan gondolcumuza da ikram ediyoruz ama o görev başında içmiyor olacak ki; bize sadece serenadıyla eşlik ediyor:) Bu arada gondol fiyatı 100 € gibi birşey. Pazarlık edin. Ya da kişi sayısı olarak az iseniz ve başkalarıyla binmenin sizce sakıncası yoksa o zaman rakamı bölüşebilirsiniz. Biz zaten arkadaşlarımızla bindik. Ama o kadar para vermek istemezseniz başkalarıyla gondolunuzu paylaşıp maliyeti düşürmek mantıklı olabilir.

Gondoldayken Venedik bize en otantik en mahrem ve ama en hüzünlü karelerini bahşediyor..

Gondolda gezerken kendinizi, geçmiş yüzyılların birinde yaşıyor gibi hissediyorsunuz. Sularla iç içe olan evlerde insanlar nasıl yaşıyorlar diye düşüncelere dalıyorsunuz. Aslında burda yaşam hiç de kolay değil.. Evlerin yosun tutmuş duvarlarını seyrederek ilerlerken, gondolda bunları düşünüyor insan..

Kazanova bu evlerden birinde yaşayan bir güzele çiçek atmış mıydı hiç acaba..?? Ya da buralarda Marco Polo nefes almıştı değil mi evvel zaman içinde..? Vivaldi, bestelerini yaparken bu romantik, dar sokaklardan mı ilham almıştı? Gondolda gezerken bunlar, sohbet konularınız.. Şampanyadan mı Venedik’in büyülü dokusundan mı yoksa gondolda romantizmden mi yaşadığım baş dönmesi tam çözemiyorum.. Sadece bu müthiş “an” ların tadını çıkarıyorum..

Venedik, şahsına münhasır bir şehir.. Hüzünlü.. Çok güzel.. Mutlaka ama mutlaka gitmeli....