Vietnam Vizesi En Kolay ve En Ucuz Nasıl Alınır?

Vietnam vizesi kadar internet üzerinde spekülasyona maruz kalan farklı bir vize türü yok heralde. Gerçekten çok yanlış, alakasız bilgiler paylaşılmaktadır. Size söyleceğim tek şey hiç birine kulak asmamanız yönünde olacaktır. Sizlere canlı kanlı kendi deneyimlerime dayanarak Vietnam vizesi nasıl alınır sorusunu cevaplamaya çalışacağım.

vietnam vizesi

Vietnam Vizemi Nasıl Aldım?

Daha öncesinde uzak doğu seyahatlerimde Tayland ve Kamboçya'yı ziyaret etmiştim fakat Vietnam ve Laos'u es geçmiştim vize talep ettiklerinden dolayı. Tam olarak prosedürü bilmediğim ve ne kadar süreceğine dair fikrim olmadığı için seyahatimi sıkıştırmak istememiştim. Geçtiğimiz ay Vietnam ve Laos'u kapsayan bir gezi planladım. Vize prosedürlerini bu sefer çok önceden araştırıp, netleştirdim.

Öncelikle Vietnam vizesi için C1 belgesi veya vize onay mektubu denilen bir belgeye ihtiyacımız var.

Vietnam C1 Belgesi Nedir, Nasıl Alınır?

Vietnam C1 Belgesi veya diğer adıyla vize onay mektubu, sadece yerel bir seyahat acentesi vasıtasıyla elde edilebilen, ordaki firmanın sizin adınıza Vietnam'daki göç idaresine başvururak, Vietnam'a turistik amaçlı gideceğinizi, belirtilen tarih aralığında giriş — çıkış yapacağınızı taahhüt etmesi sonucu alınan belgedir. Vietnamca - İngilizce bir döküman olan C1 belgesi üzerinde pasaport bilgileriniz ve kalış süreleriniz yer almaktadır.

Bu belgeyi nasıl temin ettiğime gelecek olursak; bir youtube videosunda Vietnam vizesinin nasıl temin edildiğinden bahsediliyordu. Yerli, resmi-faturalı iş yapan bir firmanın bilgilerini paylaşmışlar videoda. Ben de hemen onlarla iletişime geçtim. Firma evraksız Vietnam vizesi temin ediyor. Aşağıda paylaşıyorum bilgilerini. Gerçekten çok ilgililer.

Vietnam C1 Belgesi başvurusu için benden sadece pasaport görüntümü ve giriş-çıkış yapacağımı tarihleri talep ettiler. Başka bir şey istemediler. Ödemeyi de belge çıktıktan sonra yapabileceğimi söylediler. En önemlisi, kesin alınmış bir uçak biletinin talep edilmemesi ve vizenin çıktıktan sonra ödemenin yapılıyor olmasıydı.

Firma Adı : Vietnamavize. com

Belge bana söyledikleri gibi 10 iş gününde tarafıma ulaştırıldı. Belgenin aslı Vietnam'da oluyor, bize kopyasını iletiyorlar. Belgenin çıktısıyla birlikte yanıma da 2 adet 4x6 ölçülerinde biyometik fotoğraf aldım. Buradan sorunsuz bir şekilde check-in işlemini gerçekleştirdim ve uçağıma bindim. Vietnam'a vardığımda pasaport kontrolü öncesi vize ofisi vardı, oraya gittim. Basit bir başvuru formu doldurdum. Vietnam C1 belgesi, pasaport, 2 adet biyometrik fotoğraf ve 25 USD vize işleme ücretini teslim ettim. Ardından 15 dk içinde vizemi pasaportuma işlediler ve pasaport kontrolünden de hızlı bir şekilde geçip, sorunsuz bir şekilde Vietnam'a girdim.


Vietnam vizesi ücreti nedir?

Vietnam C1 belgesinin ücreti : 90 USD
Havalimanında vize işleme ücreti : 25 USD
Vietnam vizesinin maliyeti bana 115 USD olmuş oldu.

Çift girişli Vietnam vizesi alabiliyor muyuz?

Çift girişli Vietnam vizesi almak isterseniz o da mümkün, çift girişli Vietnam vizesi ücreti : 110 USD, havalimanında da 50 USD vize işleme ücreti ödüyorsunuz.


Vietnamda kaç gün kalabiliyoruz?

Vietnam'da 2019 nisan ayı itibariyle en fazla 22 gün kalabiliyoruz. Bu süre daha öncesinde 30 gün, sonrasında 28, 25 ve 22 şeklinde düşmüş. Nedendir bilinmez. Ama geçtiğimiz ay bazı kısıtlamalar getirilmiş. Mesela 1 yıl içinde 2. kez turistik vize alamıyoruz.


Vietnam vizesini havalimanında almak riskli mi?

Hayır değil. Çünkü biz havalimanında onaylanmış bir vizemizi bastırıyoruz. Yani yeni bir vize başvurusu yapmıyoruz. Bu sebeptendir ki kapıda vize almanın herhangi bir riski yok.


Vietnam vizesini Vietnam Konsolosluğu aracılığıyla işletebilir miyiz?

Evet işletebilirsiniz. Yalnız Türkiye'deki Vietnam Konsolosluğu sadece işleme ücreti olarak 110 USD talep ettiğini söyledi. Havalimanında almak 25 USD. Ciddi bir fark olduğu için ben vizemi havalimanında bastırmayı tercih ettim. Yine tercih sizin arzu ederseniz burdan bastırarak da gidebilirsiniz. Ancak şunu belirtmeliyim ki arada hiç bir fark yok.


Vietnam'a kara yoluyla giriş yapabilir miyiz?

Evet, giriş yapabiliyoruz fakat kara sınırında havalimanında olduğu gibi vizemizi pasaportumuza işletemiyoruz. İlle de karayoluyla giriş yapmak istersek Vietnam vizesini Vietnam Konsolosluğu aracılığıyla işletmeniz gerekir.

Vietnam vizesini uzatmak mümkün mü?

Maalesef hayır. Vietnam vizenizi uzatamazsınız. 2. vizenizi bile 1 yıl sonra alabilirsiniz. Bu konuda oldukça katılar. 

Vietnam'a vize hakkında bildiğim bilgileri paylaşmak istedim. Umarım faydalı olmuştur.

mertdemirhan21

Yazar Hakkında

mertdemirhan21

Ben Mert. Fırsat buldukça kendimi dışarı atarım. Tecrübelerimi de burda paylaşmak istedim.