Öncelikle biraz buruklukla yazdığımı belirtmeliyim. Size yardımcı olma gayesiyle ben de bir şeyler yazmak istedim. Viyana 23 bölgeden oluşan en çok Karlsplatz, Stephansplatz, Volkstheater, Rathaus, Stadtpark, Pratern, Schönbrunn, Belvedere ve Hetzgasse çevresiyle ilgi uyandırır.

Öncelikle eğer havayoluyla geldiyseniz Flughafen dediğiniz durakta olacaksınız. Burada bavul alımı çıkış sonrası (Bu sürede telefonunuzun ayarlar  diğer ayarlar mobil ağlar kısmından bir şebeke seçimi yapmanız ve mümkünse A1 operatörünü seçmeniz ve havalimanı wifisini açınca gelen onay notunu onaylamanız yahut hemen bir internet sekmesi açınca oraya gelen onay notunu kabulünüz bence kritik başlangıç adımıdır.) S trenleri yahut Cat gibi araçları kullanabilirsiniz.

Schönbrunn dan

Cat avantajlı ancak gidişte 11 gelişte check-in bavul kolaylığı sağlaması sebebiyle 19 €'luk ücrettedir. S treni için çift bilet almak zorundasınız başta çünkü şehiriçi biletine sahip değilsiniz, 4.40 €'luk bu ücretleViyana da merkezi yerlere Landstrabbe bahnhof Mitte ye gelip buradan U3-U4 hattına gelebilirsiniz. Tabi buraya gelince veya gelmeden önce tatil sürenize göre yine otomatlardan gişelerden 1-2-3 veya haftalık (yalnız haftalık bilet P.tesiden P.tesiye kadardır yani perşembe gecesi oraya varıp 5 gün kalacaksanız Ptesi kartınız dolacaktır ve bir kontrol olursa 110€ civarı bir ceza size kesilebilir.) biletler ki http://www.wienerlinien.at/eportal2/ep/tab.do?tabId=0 bu ilgili sayfadan hepsine ulaşabilirsiniz. Hatta bu sayfa size nereden nereye nasıl gidebilirsinizi de göstermekte avantajlıdır. Otobüs tramvay da bu kart ücretine dahildir. http://homepage.univie.ac.at/horst.prillinger/ubahn/english/network_maps... Bu adreste size yardımcı olacaktır.

Peki Viyana'yı gezmek;

Viyana saraylar, bahçeler, müzeler şehridir. Schloss adı saray olup Belvedere ve Schönbrunn için bu duraklarda inilir.

Schönbrunn; muhteşem bahçeleri,kaybolmalık yerleriyle sizi kendine hayran bırakır.Schönbrunn için değişik turlarla ilgili hatta diğer saraylarla ilgili https://www.imperial-austria.at/ şu link kurtarıcı olacaktır. Ayrıca öğrenci indirimi her yerde bulunmakta öğrenciyseniz kimliğinizi götürmeyi unutmayın.

Yazlık saray olarak kullanılan Schönbrunn U4 metrosu üzerinde sayılır. Çünkü inince aşağı yukarı 200-300 metro boyunca olan sarımsı binaları veya genelde kalabalığı takip edince buraya ulaşırsınız. Genel bahçeyi gezmek ücretsizdir!! İçerisi sizi cezbedecektir emin olun ama dışarısı kadar olamaz. Peki ya Belvedere; Viyana kuşatmasında Eugene hediye olarak verilmiştir.

D tramvayı ile Opera bölgesinden ulaşılabilen (Karlsplatz metrosunun hemen dibi zaten Karlsplatz'ın bir çıkışı da opera) bir tramvaydır. Yukarı kısmı meşhur ressam eserleiyle doludur. Aşağı kısmından daha çok tercih edilir ancak vaktiniz az veya Albertina ve sanat tarihi müzesini de gezerim diyorsanız, Belvedere'in güzel bahçesine göz atmanız belki de yeterli olacaktır. Hofburg; kışlık saray olan Hofburg bir kompleks biçimindedir. Birkaç müze ve binayı aynı bahçe içinde toplamıştır. Gerek Karlsplatz metrosundan gerek Volksheater'dan ulaşımı hayli kolaydır. 5-10 dakika sürmeyen yürüyüşler yeterli olacaktır. Tabii yürüyüş sırasında muhteşem yerlerde biraz duraklamak isterseniz o ayrı; Karlsplatz yönü için Sacher, Volkstheater için Maria teresa Meydanı (Maria Teresa nın yüzüne doğru bakınca sağınızda doğa tarihi müzesi solda sanat tarihi müzesi kalacaktır.

Binalar birbirinin aynısı. Doğa tarihi müzesi en az 3 saatinizi alması gereken ufuk açıcı bir yer olarak önerilir). Hofburg Sarayı'nda şaşanın kraliçesi Sisi merak konusudur. Ona ait eserleri hayatını filminden bir kesiti görürsünüz. Hediyelik için Karlsplatz metrosu içinde Zöhre Ana önerilmektedir. Ancak çeşit olarak yeterli değildir. Bölgede gördüğünüz Döner kebap vb. büfeciler % 99 Türk danışabilirsiniz bir şeyleri. Peki gelelim Hundertwasserhaus'a burası mimarın sosyalkonutları düzenlemesi sonucu ortaya çıkmış bir şey Opera'dan Belvedere'e giden yönün tersine giden 1 nolu tramvay ile Hetzsgasse durağında inip 2 dakika bile süremeyen dümdüz karşıya doğru bir yürüyüşle ulaşırsınız. Değişik hediyeler bulmanız mümkündür. Buradan dönüşte Rathaus (Belediye oluyor kendisi enfes bir bina) veya Burgring kısmında Burgtheater'ı çevreleyen Burggarten'i sevebilirsiniz.

Stadtpark a uğramak için sebep çok ;)

Parlemento binası da Burgring çevresindedir. Opera'nın yanından 100-150 metre giderek (pembe tavşanın olduğu kısımdan iç kısma doğru) Albertina'ya ulaşırsınız. Çarşambaları akşam 21.00'e kadar açıktır. Hediye olarak Mozartlı çikolataya yığılmayın turunculu Sisi veya Heindl gibi markaları tercih etmek (tabii damak zevkine bağlı olarak) iyi olacaktır. Mozart çikolatalarının acımsı iç kısmı hoş gelmeyebilir. Sachertorte nitelikli bir tatlı belirtmeliyim ve servis ilgi olarak burası Demel'den daha iyidir. Ayrıca Bila gibi marketlerde de 15-16 € olan bahsi geçen çikolatalar yarı fiyatına hatta daha ucuzuna alınır. 1516 isimli kendi birasını üreten mekanı duyarsanız gidenlerden. Hamburgerleriyle de meşhurdur. Yalnız az pişmiş hamburgerleri sizi biraz üzebilir belirtiniz isteğinizi. Pizzacı olarak Salieri veya Opera Sacher kesişimi olan kısımda Sacher'in tersi yönde ilerleyince Vapiano'ya denk gelebilirsiniz. Mümkünse şişe bira tercih ediniz şarap konusunda Kahlenberg isimli Viyana manzaralı tepe yolundaki şarapevleri uygun olabilir. İyi tatiller :)

anill

Yazar Hakkında

anill

öğrenci şimdilik yeni yerler görmeyi sever.Çok cıstık pıstık eğlence yeri sevmez yalnız:)