Google+

VİYANA BÖLÜM II : RINGSTRASSE

328706 Oca 2017Gezi Notu
boray60boray60Gold Yazar06 Oca 201732870 Yorum

Viyana yolculuğumuzun ikinci bölümünde kentin kültür sanat alanlarına ağırlık veriyoruz.

Ringstrasse (Ring Caddesi): Şehrin içerisinde, adından da anlaşılacağı gibi, tam bir daire şeklinde olan ünlü caddedir. Daire içerisini İç Şehir'in oluşturduğu bu meşhur cadde üzerinde görülecek çok önemli noktalar bulunmaktadır. Gezi noktaları arasını yürüyerek gezebileceğiniz gibi, Tramvay 1-2-D ile duraklar arasında indi-bindi yaparak gezmeniz hem daha az yorulmanızı, hem de zamandan tasarruf yapmanızı sağlayacaktır. Belediye Binası'nı (Rathaus) başlangıç noktası yaparak cadde boyunca görmeniz gereken noktaları sırası ile anlatacağız.

Viyana

 Paket turlarda kaçırılmaması gereken en güncel ve ekonomik kampanyalar şöyle: Bansko Kayak Turu – 1 Gece Bedava, Bansko Kayak Turu – Ücretsiz Kayak Eğitimi, Lapland Turu - Son dakika 200 Euro indirim, %25 indirimli Prag Turu, Sicilya & Malta Turu – Son dakika %5 indirim, Belgrad Turu - %25 indirim , Prag Turu 14 Şubat Özel – Son Dakika %5 İndirim

Rathaus şehrin en görkemli binaların başında gelmektedir. Şehrin en güzel noel pazarı da binanın önünde kurulmaktadır. Eski binanın yerine 1872-1883 yılları arasında yapılan bina Neo-Botik tarzdadır ve gecesi ve gündüzü ile görülmeye değerdir. Rathaus yanında ise Parlamento Binası (Austrian Parliament Building) yer alıyor. 1918 yılından beri yönetim merkezi olarak kullanılan bina ile önündeki Pallas Athene Çeşmesi mimari yapısı ile çok dikkat çekmektedir.

Viyana-1

Viyana şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Bunlardan en iyileri TOP LOCATION VIENNA BELVEDERE, Stay Inn Vienna, Ihr "Wiener Zuhause" mit Balkon. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Felicitas Vienna Apartment, Loft Apartment-Nähe Belvedere gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Boutique Apartment, Penthouse Lainz, Zimmer Blumengasse - WOMEN ONLY tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Viyana aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Parlamento Binası'nın hemen yanında ise binaları birbirine çok benzeyen iki müze bulunmaktadır. Bunlardan Sanat Tarihi Müzesi (Kunsthistorisches Museum) bizim de gezmeyi tercih ettiğimiz muhteşem bir müzedir. 1891 yılında açılan müze, büyük ölçüde Habsburg hükümdarlarının topladığı çok sayıda eserden oluşuyor. Karşısındaki Doğa Tarihi Müzesi (Naturhistorisches Museum) ise 1889 yılında yapılmış. İki binanın mimarı da aynı olduğu için binalar birbirlerine çok benziyorlar. Çok uzun süre ayırarak gezmeyi düşündüğümüz müzede, arkeoloji, jeoloji  ve biyoloji sergileri yer alıyor. İki binanın arasında ise çok geniş Maria Theresien Meydanı ve heykeli bulunmaktadır.

Viyana-2

Sanat Tarihi Müzesi (Kunsthistorisches Museum) mutlaka görülmeli.

Viyana-3

Bu iki muhteşem müzenin arkasında ise Müzeler Adası (Museumquartier) yer almakta. 60.000 metrekare alanı ve müzeleri ile dünyanın en büyük kültürel alanlarından biridir. MUMOK (Museum Moderner Kunst-Modern Sanat Müzesi), Zoom Kindermuseum (Çocuk Müzesi), Q21 (Çağdaş Sanat merkezi), Leopold Museum, Mimarlık Müzesi (Architekturzentrum Wien) gibi kültür noktaları ile mutlaka ziyaret edilmelidir. Kompleksin yan tarafında ise Volkstheater bulunuyor.


Yurtdışı seyahatlerinde beklenmedik sağlık sorunlarının ve aksaklıkların bütçenizi sarsmaması için mutlaka bir Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası yaptırmanız gerekir.

Zaten birçok ülke vize işlemleri sırasında bu sigortayı zorunlu olarak talep etmektedir. www.axasigorta.com.tr ‘ye girerek sadece birkaç dakika içinde üstelik 6 Euro’dan başlayan fiyatlarla sigortanızı online olarak alabilirsiniz. İyi yolculuklar… Detaylar için tıklayın.


Viyana-4

Tekrar Parlamento Binasının önüne gelip, caddeden karşıya geçtiğinizde ise yanyana Volksgarten, Heldenplatz, Neue Burg, Burggarten (içerisinde Mozart'ın heykeli) ve Viyana Devlet Opera Binası (Wiener Staatsoper) sıralanıyor. Viyana Opera'sı dünyanın en iyisi olarak bilinir. II. Dünya Savaşı'nda büyük ölçüde zarar görsede yenilenmiş ve şehrin simge yapılarından birisi olmuştur. Binayı rehberli turlarla gezmek mümkünken, opera için bilet almak için çok erken davranılması gerekmektedir. Her yıl ortalama 300 gösteriye ev sahipliği yapmaktadır. Viyana halkı için sanat her şeydir.

Viyana-5

Opera binasının karşı caddesinde ise yürüme mesafesinde Karl Kilisesi (Karlskirche) bulunmaktadır. İmparator VI. Karl tarafından 1716-1737 yıllarında yaptırılmıştır. Kilisede bulunan iki sütundan soldaki sadakati, sağdaki ise cesareti simgelemektedir. Kilisenin yanında Karlplatz Müzesi (Wien Museum Karlplatz) ve müzeye çok yakın yürüme mesafesinde ise Schwarzenberg Anıtı ile Akademietheater Binasını göreceksiniz.

Viyana-6

Ringstrasse üzerinde bineceğiniz Tramvay 1 ile "Hetzgasse" durağında inerek ulaşacağınız Hundertwasserhaus, Gaudi eserlerini görmüş gezginlere ilginç gelecektir. Avusturya'lı sanatçı Friedensreich Hundertwasser ile mimar Josef Krawina tarafından yapılmış, bugünde halen kullanılan, 52 daire ve 4 dükkandan oluşmuş bir apartman binasıdır. Aynı konseptte yapılmış karşısındaki pasajı da (Hundertwasser Village) mutlaka görmelisiniz. Hem birşeyler içip dinlenebilir hem de dükkanlardan hediyeliklere bakabilirsiniz.

Viyana-7

Yazının tamamı için   http://haydigeziyoruz.blogspot.com.tr

 

Viyana şehrini rahat ve hızlı gezmenin yolu yerel turlara ve turistik noktalarda önceden yerinizi ayırtmak. Bu şehir için önerdiğimiz deneyimler şöyle; Viyana Sanat Bilimleri Müzesi Gün İzin Belgesi (15 €), Bratislava: Sovyet Dönemi ve Post-Komünist Tur (27 €), Altstadt-yürüyüş Viyana'nın ruh ile (16 €), Viyana: 2 Saatlik Yürüyüş Turu (15 €). Bu şehirdeki tüm turları görmek için tıklayın.
-
Yorum göndermek için Giriş Yapın veya Üye Olun

Yorumlar(0)

Yorumlar