Google+

Arama formu

VOLKAN, KRATER VE KAHVE BAHÇELERİ İLE EL SALVADOR

Bu yazı Gezimanya üyesi CEM POLATOĞLU tarafından yazılmıştır. Yazılarınızı sitemizde yayınlamak isterseniz üye olabilirsiniz.

El Salvador; Kelime anlamı "Kurtarıcı". İsa'yı böyle nitelendirir Katolikler. Kısaca, memleket "Hazreti İsa'nın memleketi". Başkentin adı ise San Salvador. Yani "Kutsal İsa".

Ülkenin ve başkentinin adına bakarsanız, sakinleri uçtu uçacak!. Hepsi birer melek, hepsi cennetlik. Dindarlar, koyu Katolikler. Hani dini-bütün derler ya El Salvador'lular dini-büsbütünler. Kolyeler, bilezikler İsa, evlerde niş'ler, İsa heykelcikleri, duvarlar İsa tabloları.
San Salvador

Her adımda ıstavroz çıkarmaktan omuzlar mosmor. Ancak, ülke sicillerine, polis kayıtlarına, kriminal raporlarına bakarsanız günde 20 cinayet, saat başı tecavüz, kapkaç, hırsızlık, her dağın taşın altı uyuşturucu dolu. Bir büyüğümün öğütüdür; "Her kim ki ben dürüstüm, ben dindarım demek ihtiyacı duyuyor veya bunu şov haline getiriyorsa, kendini kolla" Başka ülkelerde olduğu gibi, dinin arkasına sığınıp en kötü, en günah işler burada da yapılıyor. Zimmete para geçirme, telefon kulübesinde fuhuş, devleti soyma, uyuşturucu ticareti neredeyse tabela ve kartvizitlik meslek. Kriminal ne ararsan ziyadesiyle mevcut. Sokak çeteleri sokakların tam hakimi. Polisin giremediği mahalleler var. Kısaca burada başının belaya girmesini istemiyorsan, illa İsa olması gerekmiyor ama mutlaka yanında bir "kurtarıcı" ile dolaşman gerekiyor.
San Salvador-1

Ülke, diğer Orta Amerika ülkeleri gibi sol tandans'a sahip. 1970'lerde çıkan sağ-sol çatışmaları neticesinde 1979'da ordu yönetime el koyuyor. Ancak iç çatışmalar 1990'lara kadar sürüyor.
San Salvador-2

San Salvador bölgesine uygun ulaşım yollarından biri de havayolu. En uygun fiyatlı uçak biletlerini görmek için tıklayın

El Salvador'da ne gördün derseniz; Kahve bahçeleri, Volkanlar ve Kraterler derim.
San Salvador-3

Ufak tefek de olsa montaj sanayi orta kesimi ayakta tutuyor. Sonuçta El Salvador, ekonomisi dışarıya daha doğrusu Amerika'ya bağlı küçük, tipik bir arka bahçe pardon Orta Amerika muz cumhuriyeti.
San Salvador-4

Bize benzerlikleri de var; Mesela kimin Başkan seçileceğine Amerika karar veriyor. Para birimi bile dolar. San Salvador doları değil, harbi Amerikan dalırs.

San Salvador şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Otel yerine ev kiralamak isterseniz BohemioAzul, Mini suites Escalon, casa hotel la casa vieja güzel bir seçim olacaktır. Bunlardan en iyileri Nico Urban Hotel, Hotel San Mateo, Hotel Oasis. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Ximenas Guest House, Hostal de Asturias, Hotel Happy House gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Hostal Doña Marta, Hostal Cumbres del Volcan Flor Blanca, Hostal Cumbres del Volcan Escalon tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un San Salvador aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Unutulmazı ise; Futbol milli takımlarının 1970 dünya kupası elemelerinde, komşu ülke Honduras ile yaptıkları maç nedeniyle çıkan FUTBOL SAVAŞI. Gerçekten de iki ülke bir futbol maçı için bir ay boyunca birbirleri ile savaştı, yüzlerce kişi bu aptal savaşta hayatını kaybetti. Bizim memlekette ise bir başka ülkeyle savaşmamıza gerek yok. Zaten her derby maçı sonrası birbirimizi öldürüyoruz.

Gezilecek Yerler;
UNESCO Dünya Kültür Mirası Joya de Ceren (Ceren’in Mücevheri) ören alanını ziyaret edin.
San Salvador-5

San Salvador-6

Laguna Caldera Volkanı’nın 6. yüzyılın sonlarında faaliyete geçmesi ile İspanyol öncesi dönemin tipik bir çiftçi yerleşimi olan kentin, aynı İtalya’nın Pompei ve Herculaneum örneğinde olduğu gibi lavlar altında kalması sonucu olağanüstü dirilikte korunmuş dönem yaşantısını yansıtan kalıntıları görebilirsiniz.
San Salvador-7

Ülke bilgileri;
Başkent: San Salvador
Yönetim: Anayasal Cumhuriyet, Başkanlık sistemi.
Nüfus : 7 milyon
GSMH: 4.000 dolar civarında. Amerikan doları kullanıyorlar.
Etnik gruplar: %90'ı Mestizo adı verilen yerel halktan oluşuyor. Halkın %90'ı katolik. 300 sene İspanya hükümdarlığında ve 1821 yılına kadar Guatemala'ya bağlı bir eyalet olan ülke 1841'de bağımsızlığını ilan etmiş.
San Salvador-8

Saygılarımla

Cem Polatoğlu


CEM POLATOĞLU kullanıcısının resmi
Yazar Hakkında

CEM POLATOĞLU

1978’den beri Sektörde (Otel, Çarşı, Yurtdışı Acente, Profesyonel Turist Rehberi, Acente Sahibi) İ.T.Ü. Gemi inşaatı mezunu, Amerika’da North Caroline S.U. Master, Avusturya/ Viyana’da W.T.Ü. de doktora çalışması. 1987’de Birleşmiş Milletler’de Deniz Hukuku Departmanında(USA), 1988’de IBM (İspanya) çalışma. 10 seneyi aşkın yurtdışı...