Google+

VOLKANİK TOPRAKLARDA, EL SALVADOR’DA

114221 Şub 2015Gezi Notu
NURHAN YILMAZNURHAN YILMAZGold Yazar21 Şub 201511420 Yorum

Guatemala – El Salvador sınırı Orta Amerika seyahatimizde en kolay ve hiç beklemeden geçtiğimiz sınırlardan biri oldu. Şoförümüz Juan ile vedalaşıp, el Salvador’da bize eşlik edecek olan rehber Suzy ve şoför Hugo ile tanıştık.

Suzy, 45 yaşlarında hoş ve bakımlı bir kadın. Ancak İngilizcesi çok iyi olmadığından yarı İngilizce yarı İspanyolca anlaştık.

El Salvador’a gelişimiz sabah Guatemala City’deki trafik nedeni ile geciktiğinden öğle yemeğimizi yol üzeri bir fast food restoranından alarak arabanın içinde yiyerek yola devam ettik.
Suzy bizi önce Tazumal antik kentine götürdü. Burası Maya ve Tolteklerin yerleşim yeri.

 Paket turlarda kaçırılmaması gereken en güncel ve ekonomik kampanyalar şöyle: Bansko Kayak Turu – 1 Gece Bedava, Bansko Kayak Turu – Ücretsiz Kayak Eğitimi, Lapland Turu - Son dakika 200 Euro indirim, %25 indirimli Prag Turu, Sicilya & Malta Turu – Son dakika %5 indirim, Belgrad Turu - %25 indirim , Prag Turu 14 Şubat Özel – Son Dakika %5 İndirim

Santa Ana

Mayalar ve Tolteklerin yapıları ve yaşam tarzları birbirine çok benzese de ufak farklılıklardan ayırt etmek mümkün. Mesela en belirgin fark Tolteklerin tapınakları daha alçak iken Mayaların tapınaklarının daha yüksek olması.

Santa Ana-1

Bir diğer önemli ayrıntı ise Tolteklere ait yapılarda daha ufak taşların, Mayalara ait tapınaklarda ise daha büyük taşların kullanılması.

Santa Ana şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Bunlardan en iyileri Hostal Casa Verde, Large vacational home, Casa Blanca Tu Casa. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Villa Napoli Bed & Breakfast, Hotel Continental gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Casa Vieja - Guest House, Hotel Sahara, Hostal vital yek tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Santa Ana aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Santa Ana-2

El Salvador’da pek çok antik kent girişinde önce orayı anlatan ve bölgeden çıkartılmış olan eserlerin sergilendiği küçük  bir müze yer alıyor. Bu müzelerin her birinde önce bölge ile ilgili oldukça detaylı bilgiler aktarılıyor. Daha sonra bölgeyi konuya daha hakim şekilde dolaşabiliyorsunuz.

El Salvador’da Tazumal Antik kenti sonrası Santa Ana’ya geldik.

Santa Ana-3

Santa Ana, özellikle Salvadorlu kahve üreticilerinin yaşadığı küçük bir yerleşim. Genel olarak tüm olay ana meydan çevresinde. Buradaki tiyatro binası, hükümet binası ve ana katedral görülmeye değer.

Santa Ana-4

Santa Ana sonrası El Salvador’un Pompei’si diye tanımlanan Joya de Ceren’e geldik.


Yurtdışı seyahatlerinde beklenmedik sağlık sorunlarının ve aksaklıkların bütçenizi sarsmaması için mutlaka bir Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası yaptırmanız gerekir.

Zaten birçok ülke vize işlemleri sırasında bu sigortayı zorunlu olarak talep etmektedir. www.axasigorta.com.tr ‘ye girerek sadece birkaç dakika içinde üstelik 6 Euro’dan başlayan fiyatlarla sigortanızı online olarak alabilirsiniz. İyi yolculuklar… Detaylar için tıklayın.


Santa Ana-5

Burada volkan patlaması sonucu çıkan lavların katman katman yerleşim alanlarını nasıl örttüğünü ve daha sonra patlayan ikinci volkanın izlerini net olarak gördük.

Santa Ana-6

Gerçi bana sorarsanız Pompei çok daha etkileyici. Çünkü orada volkan patlaması sonrası küllerin altında kalan yaşama da tanıklık etmiş oluyorsunuz. Ancak Joya de Ceren bölgesinde halk bu patlamayı öngördüğü için zamanında yerleşimi terk etmişler. Dolayısı ile küllerin altından hiç insana rastlanmamış.

Buradan sonraki durağımız ise meşhur volkanı ve dev krateri göreceğimiz El Boqueron milli parkı. Bu park alanı hem çok güzel bir manzaraya sahip olduğu için hem de yem yeşil bir alan olduğu için Salvadorluların en önemli dinlence yerlerinden.

Santa Ana-7

Volkanın en tepesine kadar çıktığımızda günümüzden yıllar önce patlamış olan volkanın tepesinde oluşmuş krateri görüyoruz. Tabii aradan yıllar geçmiş ve bu kraterin içinde de bitki örtüsü oluşmaya başlamış. Gerçekten çok etkileyici ama bir o kadar da ürkütücü.

Santa Ana-8

Volkan ve krateri gördükten sonra yol üzerindeki bir restoranda mola verdik. Bu restoran arasında gösteriliyormuş. Hakkını vermek lazım, büyüleyici bir manzaraya sahip.

Santa Ana-9

Tam akşam üzeri saatlerde bu manzara karşısında bir şeyler içerek günün yorgunluğunu attık.

Santa Ana şehrini rahat ve hızlı gezmenin yolu yerel turlara ve turistik noktalarda önceden yerinizi ayırtmak. Bu şehir için önerdiğimiz deneyimler şöyle; San Salvador Tam Gün Çiçek Rota Tur (32.13 €), San Salvador Yerel Gibi: Özelleştirilmiş Rehberli Tur (24.72 €), San Salvador Özel Tam Gün Şehir Turu (26.36 €), Arkeolojik Rota Tam Gün Tour: San Salvador (45.31 €). Bu şehirdeki tüm turları görmek için tıklayın.
-
Yorum göndermek için Giriş Yapın veya Üye Olun

Yorumlar(0)

Yorumlar