Google+

Arama formu

WAFFLE ŞEHRİ BRÜKSEL

Yaşam için güzel, seyahat esnasında uğramak için ideal fakat uzun bir tatil yapmak için fazla küçük bir kenttir. 1 gün geçirmeniz yeterli olacaktır. Brüksel sadece Belçika’nın başkenti değil Avrupa Birliği’nin de başkentidir.

Brüksel

Şehrin göbeğinde yer alan Grand Place, UNESCO Listesi’nde yer alan tarih kokan bir meydandır. Mimari yapısı ile dikkati çeken alan fotoğraflardan gördüğüm kadarıyla etkinlik zamanı daha bir güzel oluyor. Dar sokakları ve taş mimarisi ile kendine hayran bırakan Brüksel’de burnunuza waffle, pancake veya çikolata kokusu gelmemesi mümkün değil. Bir de patates cipsi ve midyesi ile de ünlüdür. Ama patates cipsinin çok farklı olduğunu söyleyemem. Midye ise pirinçli midye olmadığı için alışıldığın dışındadır.

Brüksel-1

2014 Temmuz ayında Belçika’da bulunduğum sürede Dünya Kupası ikinci tur maçları oynandığı için atmosfer ayrı bir hoştu. Her yerde Belçika atkısı takmış işeyen çocuk heykelleri ve benzeri hediyelik eşyalar ile ağzına kadar dolu publar içerisinde bağıran Hollandalılar ve Belçikalılar…

Brüksel şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Bunlardan en iyileri BrusselsSuite, Louise sur Cour, B and B Dr.Vee. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Sweet Inn Apartments - Godecharles, Apartment Liniere 21 gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz 3 Bedroom Penthouse, Appart Brussels-Uccle-Chez Oda, Appartement Atomium tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Brüksel aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Benelux turu içerisinde 1 gün kaldığım Belçika’da Brugge daha çok ilgimi çekti. Brüksel yaşamak için sakin bir kent olarak aklımda kaldı. Botanik bahçesi, kilisesi (Aziz Micheal ve Aziz Gudula Katedrali), pasajlarıyla (Les Galeries Saint Hubert) ve duvar resimleriyle (özellikle Tenten) bisikletle gezebileceğiniz ve hatta elektrikli araba kiralayabileceğiniz huzur dolu bir yer. Vaktim dar olduğu için gidemediğim, MiniaTürk’e benzeyen minyatürlerin yer aldı MiniEuropa da fotoğraflardan gördüğüm kadarıyla gitmeye değer gözükmektedir.

Brüksel-2

Şehrin diğer tarafından Atomium yer alır. 102 metre yüksekliğindeki demirin kristal kafes yapısının 165 milyon kez büyütülmesinden esinlenmiş anıt bina, mutlaka uğranması gereken bir yapıdır. Çevresinde 29 Mayıs 1985 yılında Juventus ile Liverpool arasındaki Avrupa Şampiyon Kulüpler Kupası final maçında facianın yaşandığı Heysel Stadı bulunur. Burada yaşamak isterim ama özellikle Brüksel diye tatile gelmenizi önermem. Belki Benelux turunda dikkatinizi çekecek bir uğrak yeri olabilir.

Biz de % 8 alkol oranlı Duvel biramızı yudumlayıp Hollanda-Meksika maçını izlerken hop oturup hop kalktık. Sonlara doğru gelen gollerle Hollanda maçı 2-1 kazandı. Maçı, Manneken Pis yani diğer bir değişle işeyen çocuğun karşısında izlemek de unutulmaz bir gün yaşamamıza neden oldu.

Brüksel-3

www.tatiliyet.com/brukselfoto


Yazar Hakkında

Tatiliyet

Tatiliyet | Gezimanya .view-anasayfa-manset,#mmenu_left { display:none; } .view-id-v4_anasayfa.view-display-id-page { margin-top:10px; } .browser-message { display:block !important; } Google+ Gezimanya Gezmedik yer bırakma! Rehberler  Kıtalar  Ülkeler  Şehirler  İnteraktif Harita  Ne Zaman Nereye  Seyahat Planlayıcı Yazılar  Gezi Notları...