Google+

WAFFLE ŞEHRİ BRÜKSEL

433911 Nis 2015Gezi Notu
TatiliyetTatiliyetGold Yazar11 Nis 201543390 Yorum

Yaşam için güzel, seyahat esnasında uğramak için ideal fakat uzun bir tatil yapmak için fazla küçük bir kenttir. 1 gün geçirmeniz yeterli olacaktır. Brüksel sadece Belçika’nın başkenti değil Avrupa Birliği’nin de başkentidir.

Brüksel

Şehrin göbeğinde yer alan Grand Place, UNESCO Listesi’nde yer alan tarih kokan bir meydandır. Mimari yapısı ile dikkati çeken alan fotoğraflardan gördüğüm kadarıyla etkinlik zamanı daha bir güzel oluyor. Dar sokakları ve taş mimarisi ile kendine hayran bırakan Brüksel’de burnunuza waffle, pancake veya çikolata kokusu gelmemesi mümkün değil. Bir de patates cipsi ve midyesi ile de ünlüdür. Ama patates cipsinin çok farklı olduğunu söyleyemem. Midye ise pirinçli midye olmadığı için alışıldığın dışındadır.

 Paket turlarda kaçırılmaması gereken en güncel ve ekonomik kampanyalar şöyle: Bansko Kayak Turu – 1 Gece Bedava, Bansko Kayak Turu – Ücretsiz Kayak Eğitimi, Lapland Turu - Son dakika 200 Euro indirim, %25 indirimli Prag Turu, Sicilya & Malta Turu – Son dakika %5 indirim, Belgrad Turu - %25 indirim , Prag Turu 14 Şubat Özel – Son Dakika %5 İndirim

Brüksel-1

2014 Temmuz ayında Belçika’da bulunduğum sürede Dünya Kupası ikinci tur maçları oynandığı için atmosfer ayrı bir hoştu. Her yerde Belçika atkısı takmış işeyen çocuk heykelleri ve benzeri hediyelik eşyalar ile ağzına kadar dolu publar içerisinde bağıran Hollandalılar ve Belçikalılar…

Brüksel şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Bunlardan en iyileri Eikstraat, Appartements Plasky, Vintage Eco Flat Grand Place. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Golden Triangle, Appartement Grand Place gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Sweet Inn Apartments - Charité, Jaspar Ground Floor, Sweet Inn Apartments - Rue De L'écuyer tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Brüksel aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Benelux turu içerisinde 1 gün kaldığım Belçika’da Brugge daha çok ilgimi çekti. Brüksel yaşamak için sakin bir kent olarak aklımda kaldı. Botanik bahçesi, kilisesi (Aziz Micheal ve Aziz Gudula Katedrali), pasajlarıyla (Les Galeries Saint Hubert) ve duvar resimleriyle (özellikle Tenten) bisikletle gezebileceğiniz ve hatta elektrikli araba kiralayabileceğiniz huzur dolu bir yer. Vaktim dar olduğu için gidemediğim, MiniaTürk’e benzeyen minyatürlerin yer aldı MiniEuropa da fotoğraflardan gördüğüm kadarıyla gitmeye değer gözükmektedir.

Brüksel-2

Şehrin diğer tarafından Atomium yer alır. 102 metre yüksekliğindeki demirin kristal kafes yapısının 165 milyon kez büyütülmesinden esinlenmiş anıt bina, mutlaka uğranması gereken bir yapıdır. Çevresinde 29 Mayıs 1985 yılında Juventus ile Liverpool arasındaki Avrupa Şampiyon Kulüpler Kupası final maçında facianın yaşandığı Heysel Stadı bulunur. Burada yaşamak isterim ama özellikle Brüksel diye tatile gelmenizi önermem. Belki Benelux turunda dikkatinizi çekecek bir uğrak yeri olabilir.

Biz de % 8 alkol oranlı Duvel biramızı yudumlayıp Hollanda-Meksika maçını izlerken hop oturup hop kalktık. Sonlara doğru gelen gollerle Hollanda maçı 2-1 kazandı. Maçı, Manneken Pis yani diğer bir değişle işeyen çocuğun karşısında izlemek de unutulmaz bir gün yaşamamıza neden oldu.

Brüksel-3

www.tatiliyet.com/brukselfoto

Brüksel şehrini rahat ve hızlı gezmenin yolu yerel turlara ve turistik noktalarda önceden yerinizi ayırtmak. Bu şehir için önerdiğimiz deneyimler şöyle; Bruges: 1 Saatlik Rehberlik Turu Turu (50 €), Zundert: Vincent van Gogh Evi Giriş Bilet (6 €), Ghent: İspanyolca Walking Tour Rehberli (10 €), Brüksel: Tren Dünya Müzesi Giriş Bilet (12 €). Bu şehirdeki tüm turları görmek için tıklayın.
-
Yorum göndermek için Giriş Yapın veya Üye Olun

Yorumlar(0)

Yorumlar