Google+

YEŞİL Mİ YEŞİL GÖNEN

36428 Ağu 2017Gezi Notu
Gezelim.meGezelim.meGezgin28 Ağu 20173640 Yorum

Yeni bir yazı dizisine başladım bugün itibariyle. Yaşadığım, okuduğum, askerliğimi yaptığım yerleri kaleme almaya karar verdim. "Ekmeğini yediğin yere ihanet etmeyeceksin" felsefesinden yola çıkarak yürüdüm gittim... İlk sırada tabi ki üniversite yıllarımın geçtiği Gönen gelmekte.

Balıkesir

Herkesin üniversite ve askerlik yılları kuşkusuz insanda derin izler bırakıyor. Bende de öyle oldu. Gönen yeşilliğiyle, dokusuyla ve şirinliğiyle gerçekten Türkiye'nin en güzel ilçelerinden bir tanesidir. Kaplıcalarını saymıyorum. Onun için ayrı bir konu açacağım.

Gelelim Gönen'de neler var neler yok bakmaya...

Gönen'in Tarihçesi

Balıkesir-1

Balıkesir bölgesinde tercih edebileceğiniz onlarca otel seçeneği var. Pek çoğunda check-in sırasında ödeme yapabileceğiniz veya ücretsiz iptal hakkınızı kullanabileceğiniz bu otellerden önerdiklerimiz:Alevok Hotel (122.1 TRY'den başlayan fiyatlarla), Mai Pansiyon (87.51 TRY'den başlayan fiyatlarla) ve Ayka Otel (60.0 TRY'den başlayan fiyatlarla). Balıkesir bölgesindeki tüm otel fırsatlarını görmek için tıklayın.

Kaplıcalar çevresinde yapılan hafriyatlar sırasında ortaya çıkan mozaikler, yazılı taşlar sütun başlıkları, madeni paralar gibi tarihi eserler Gönen'in, yerleşim yeri olarak kullanılmasının milattan öncesine dayandığını göstermektedir.

MS II. yüzyıla ait kitabelerde şehrin adı "Sıcak Su Şehri, Thermi", hamamlar da "Granikaion Hamamları"' olarak geçmektedir. Bu kitabelerde, sıcak suyun şehir için önemli olduğu ve şifa dağıtan suyun insanlara sunulması için yardım yapan yönetici ve kişilerin isimleri belirtilmektedir. Uzun süre Bizans yönetiminde kalan bölge, 13. yüzyılda Anadolu Selçuklularının eline geçmiş, bu devletin dağılmasından sonra Karesi Beyliği yönetiminde kalmış ve nihayet 1334 yılında Osmanlı idaresine katılmıştır.

93 Harbi denilen 1877-1878 Türk-Rus Savaşı'nın ardından Balkanlardan ve Kafkasya'dan çok sayıda Türk boyu göçmen olarak gelip Gönen'e yerleşmiştir.

Gönen Nerede?

Balıkesir-2

Marmara bölgesi sınırları içerisinde yer alan Gönen, Balıkesir ilçe sınırlarında bulunur.

Haritadan detaylı araştırıp sokak görüntülerine de buradan bakabilirsiniz.

Gönen'e Nasıl Gidilir?

Balıkesir-3

Konum olarak düzlük üzerine kurulu olduğundan ulaşımı çok rahattır. Benim zamanımda 4,5 -5 saatte İstanbul'dan ulaşılabiliyordu. Şimdi ise bu süre 3,5-4 saate indi. Kendi aracıyla gitmek isterseniz, Bursa yolunu takiben Bandırma yolu ardından yeşil Gönen'desiniz. Bir diğer alternatifiniz ise otobüsle gitmek. İstanbul'dan ve büyük şehirlerden direkt seferler var. Çeşitli otobüs firmalarının seferleri mevcut. Başka bir alternetif ise İDO seferleri. Bandırma'ya deniz yoluyla ulaştıktan sonra kara yoluyla yapacağınız 40 dk yolculukla Gönen'e ulaşabilirsiniz.

Gönen'de Neler Yapılır ?

Balıkesir-4

Yapabileceğiniz o kadar çok aktivite var ki bunlardan birkaçını saymaya çalışacağım. Balık tutabilirsiniz Gönen Çayı'nda, doğa yürüyüşüne çıkabilirsiniz, kaplıcalarında şifa bulabilirsiniz. Gönen Panayırı'na katılabilirsiniz. Tarihleri 16-19 Haziranda. İnanın çok ama çok renkli kareler yakalayıp eğlenmek mümkün.


Otel Önerileri

Yorumlar(0)

Yorumlar