​Yeşilin Coştuğu Yer: Artvin

Ibn Battuna’nın “Yolculuk, önce seni sözsüz bırakır; sonra da iyi bir hikâye anlatıcısına dönüştürür” diye güzel bir sözü vardır. Bu söz Artvin’e yapılacak bir seyahati tanımlayacak belki de en iyi söz. Şehre ilk gittiğinizde söylenecek sözünüz yoktur; çünkü doğa gereken her şeyi söyler sizin yerinize. Beton yığınları arasına döndüğünüzde de o muhteşem yeşilin hikâyesini anlatır durursunuz.

Artvin’in kültürel çekiciliklerini anlatarak başlamak istiyorum bu güzel hikâyeye. Şehrin en önemli kültürel değeri, Artvin’in merkezinde bulunan ve dünyanın en büyük Atatürk heykelinin olduğu Atatepe’dir. Hem Atatürk’ü ziyaret edip hem de Artvin’e doyasıya bakmak için muhteşem bir yer burası. Ayrıca Artvin’in merkezinden Kafkasör’e doğru ilerleyebilir ve harika manzaralarla karşılaşabilirsiniz.

Artvin’de tarih boyunca çeşitli toplumlar yaşadığı için yaşayan her toplum kendi dinine ait ibadet merkezlerini inşa etmiş. Merkez Çarşı Camii, Balcıoğlu Camii, Salihbey Camii, İskender Paşa Camii, İşhan Kilisesi, Hamamlı Kilisesi, Tibeti Kilisesi, Tekkale Manastırı, Altıparmak Kilisesi (Camii), Porta Manastırı gibi çeşitli ibadet yerleri yapılmış.

Artvin aynı zamanda kaleleriyle de ünlü bir şehir. Farklı faklı ilçelerde bulunan bu kalelerden en bilinenleri arasında Ciha Kalesi, Şavşat Kalesi, Gevhernik Kalesi ve Artvin Kalesi’ni sayabiliriz. Diğer kalelerden bazıları harap durumda olduğu için turizme açılamıyor.

Kültürel anlamda son olarak da festivallerinden bahsetmek istiyorum. Artvin’de yıl içerisinde boğa güreşlerinden tutun da yayla şenliklerine kadar birçok festival yapılıyor. Hem eğlenmek hem de doğaya doymak için Artvin’de festivale gitmek iyi bir seçenek olabilir.

Şimdi sıra Artvin’in doğal güzelliklerinin hikâyesini anlatmaya geldi. Artvin’in doğal güzelliklerinin hikâyesini anlatmaya aslında sayfalar yetmez. Her yanında akan şelaleler, sizi temiz havaya doyuran bir yeşil ve o yeşile eşlik eden bir deniz… Galiba bütün hikâyenin özeti bu olabilir.

Artvin’de doğal güzellik denildiği zaman ilk olarak akla Macahel (Camili) Köyü geliyor. Macahel Köyü, hem Gürcistan’da hem de Türkiye’de toprakları bulunan bir köy ve Türkiye’de UNESCO tarafından korunan ilk köy olma özelliği taşıyor. Türkiye’deki ilk ve tek biyosfer rezerv alanı oluşu ve muhteşem doğa manzarası ile de her sene çok sayıda turist çekiyor. Köy sınırlarında bulunan Maral Şelalesi de mutlaka görülmeli.

Şelale demişken Arhavi’de bulunan Çiftekemer Köprüsü ve Mençuna Şelalesi’ni de unutmamak gerekir. Hopa’dan Arhavi’ye doğru ilerlerken tabelalarına rastlamak mümkün.

Dünyanın en büyük ikinci kanyonu olma özelliği taşıyan Cehennem Deresi Kanyonu da Artvin’in Ardanuç ilçesinde yer alıyor. Bunu çoğumuz yeni öğreniyoruz eminim. Yeni yeni duyulsa da turizmde önemli bir değer haline geleceğini düşünüyorum.Doğal güzellik deyip de Karagöl’den bahsetmemek asla olmaz. Turistlerin görmek ve fotoğraf çekilmek, yerlilerin ise piknik yapmak için tercih ettiği Karagöl’ü mutlaka ziyaret edin. Hatta vaktiniz varsa sizde yerlileri gibi piknik yapabilirsiniz.Artvin’de çeşitli spor aktiviteleri de yapılmakta. Kano, rafting ve yürüyüş bunların en başında geliyor. Kano ve rafting Çoruh Nehri’nde ve Barhal Çayı’nda yapılıyor. Yürüyüş için ise Macahel Köyü’nü tavsiye ederim. Ayrıca, Arhavi’de ATV’lerle keyifli bir tur da yapabilirsiniz.