Google+

Arama formu

YÜKSELEN GÜNEYDOĞU (BÖLÜM 1)

Bu yazı Gezimanya üyesi nevinsalman tarafından yazılmıştır. Yazılarınızı sitemizde yayınlamak isterseniz üye olabilirsiniz.

Yeni buluntularla tüm dünyada yıldızı yükselen, görkemli geçmişiyle dünya tarihini değiştiren yurdumun Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ne birkaç sene önce yöredeki illerimizden bazılarını kapsayan iki gezi yapmıştım. Yemekleriyle, sıcakkanlı insanlarıyla, tarihle yoğrulmuş, kültür zengini yöreye hayran olmuş ve tekrar gelmeliyim diye düşünmüştüm ve işte 3. kez gidiyorum.

Şanlıurfa

Güzellikleri bitmeyen bu yöreye her gittiğimde yeni yerler keşfediyorum, tarih zenginliği karşısında şaşırıyorum. Şimdi dönüş yolunda, geride bir haftaya sığdıramadığımız gidilecek çok yer bırakarak ve bir kez daha gelmeyi umut ederek yine veda ediyorum bu diyarlara. 

Şanlıurfa-1

Bu yaz Bodrum'un Sanat ve Kültür Merkezi Dibeklihan'da 3 gece devam eden “Harran Geceleri” konulu sunum ve söyleşilerde aslında çok yeri görmeden döndüğümü fark ederek üzüldüm ama sonbaharın en güzel zamanı eylül ayında çantam hazır ve işte ben yine yollardayım. Sevgili dostum, Dibeklihan'ın hatta Bodrum Yarımadası’nın kültür elçisi Cenap Tezer, gazeteci yazar dostumuz Can Pulak ve eşi Şeyda, sevgili dostlarım Tatari ailesi, değerli hocamız Prof. Erdinç Bakla ve yeni dostlarla yeni keşifler için düştük yollara.
 
Urfa, Harran ve çevresi, Halfeti, Göbeklitepe ve Antep var programımızda, daha önce bu yöreleri gezmiş ve anılarımı sizlerle paylaşmıştım. Bu kez yepyeni keşifler, müthiş yerler var anılarımda. Birçoğunuz biliyordur illaki ya da benim gibi daha önce duymamış, gitmemiş olanlar da mutlaka vardır.

Şanlıurfa şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Bunlardan en çok tavsiye edilenleri Nevali Hotel Convention Center, Dedeman Şanlıurfa, Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Çelebi Hotel, Hotel İstiklal, Asil Otel. gibi otelleri tercih edebilir ya da en yüksek indirime sahip olanları merak ediyorsanız Dedeman Şanlıurfa, tesislerini incelebilirsiniz.

Şanlıurfa otellerini Tatilsepeti.com üzerinden incelemek için tıklayın.
Şanlıurfa otellerini Jolly Tur üzerinden incelemek için tıklayın.

Şanlıurfa-2

Şanlıurfa-3

Şanlıurfa-4

Gezimize peygamberler şehri, sabrın ve inancın şehri de denilen Şanlıurfa'ya uçarak başladık. Gündüz 36 derecede gezdiğimiz Harran Ovası, (Harran kentini gezerken biraz üzüldük ancak Harran Kaymakamı Sayın Ömer Faruk Çelik’ten aldığımız sözlerle sevindik, Harran bölümünde okuyabilirsiniz) Harran yakınlarındaki, gittiğimde, nasıl gizli kalmış diye beni düşündüren ve gözlerime inanamadığım, Bazda Mağaraları, Şuayp köyü, Soğmatar gibi ilginç yöreleri detayları ile paylaşacağım.

Şanlıurfa-5

Şanlıurfa-6

Şanlıurfa-7

Eylül ayının son haftaları olmasına karşın 37-38 derecede kurak yerlerde, dağlarda, tepelerde gezdiğimiz seyahatimizde akşamları Balıklıgöl kenarında, kalenin ışıklandırılmış muhteşem görüntüsü ile serinlerken gördüklerimizden mutlu sıcakları unuttuk gitti.
 
Yeni açılan ve emeği geçenlerin kutlanacağı, alkışlanacağı, ülkemizin en büyük müzelerinden Urfa Arkeoloji Müzesi’ni, Şanlıurfa Belediyesi’nin altyapı çalışmaları sırasında bulunan Urfa Mozaik Müzesi’ni keyifle gezdik, gurur duyduk.
 
Urfa’dan Gaziantep’e giderken, yol üzerinde bulunan ve hepimizin çok sevdiği, Halfeti'ye uğrayarak biraz tekne keyfi yaparak serinledik ama önce yolumuzun üzerinde bulunan “Doğa Koruma ve Milli Parklar, Kelaynak Bakım ve Tedavi Merkezi”ne bir kez daha uğramadan geçemedik. Nesilleri tükenmek üzere olan kelaynak kuşlarını gördük, bilgiler aldık. Halfeti'de su kenarında Şaput balığı yedik, serinledik, çok keyifli bir tekne gezisi yaptık, Rum Kale’yi fotoğrafladık, Savaşan batık şehirde bir kez daha hüzünlendik, duygulandık.

Şanlıurfa-8

Şanlıurfa-9

Antep'te bir kez daha "Çingene Kızı”nı ve muhteşem Zeugma mozaiklerini görmeden, Bakırcılar Çarşı’sını dolaşıp Tahmis Kahve'de kahve içmeden ve daha önce duymadığım, dünyada eşi olmayan bir Kastel’i de gezmeden ve elbette müthiş yemekleri tatlıları yemeden dönmedik.

Şanlıurfa-10

Şanlıurfa-11

Tüm anılarımı, tabi yeni keşiflerimizi, müthiş yemek yerlerini de sizlerle paylaşmak üzere notlarımı aldım, bol fotoğraf çektim, bir kez daha yurdumun güzel yörelerine gittiğim için mutlu döndüm.

Şanlıurfa ve Harran ilk durağımız...

Yükselen Güneydoğu yazı dizisinin tüm bölümleri:

https://gezimanya.com/GeziNotlari/yukselen-guneydogu-bolum-1
https://gezimanya.com/GeziNotlari/yukselen-guneydogu-bolum-2-urfa-1
https://gezimanya.com/GeziNotlari/yukselen-guneydogu-bolum-3-urfa-2
https://gezimanya.com/GeziNotlari/yukselen-guneydogu-bolum-4-harran
https://gezimanya.com/GeziNotlari/yukselen-guneydogu-bolum-5-harran-yakinlari
https://gezimanya.com/GeziNotlari/yukselen-guneydogu-bolum-6-urfa-muzeleri
https://gezimanya.com/GeziNotlari/yukselen-guneydogu-bolum-7-halfeti
https://gezimanya.com/GeziNotlari/yukselen-guneydogu-bolum-8-gaziantep
https://gezimanya.com/GeziNotlari/yukselen-guneydogu-bolum-9-pisirici-kasteli-ve-mescidi

Etiketler


nevinsalman kullanıcısının resmi
Yazar Hakkında

nevinsalman

Ankara da doğdum, TED Ankara Koleji ve Gazi Üniversitesi Mimarlık fakültesi mezunuyum. 6 sene Londra'da yaşadım, sonraki yıllarda İstanbul'a yerleştim ve serbest çalıştım. 10 senedir ise kış aylarında İstanbul'da, Mayıs-Aralık 7-8 ay Bodrum’da yaşadıktan sonra artık tamamen Bodrum’lu oldum. Tam bir Bodrum sevdalısıyım, en büyük keyfim seyahat...