Yükselen Güneydoğu (Bölüm 1)

Yeni buluntularla tüm dünyada yıldızı yükselen, görkemli geçmişiyle dünya tarihini değiştiren yurdumun Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ne birkaç sene önce yöredeki illerimizden bazılarını kapsayan iki gezi yapmıştım. Yemekleriyle, sıcakkanlı insanlarıyla, tarihle yoğrulmuş, kültür zengini yöreye hayran olmuş ve tekrar gelmeliyim diye düşünmüştüm ve işte 3. kez gidiyorum.

Güzellikleri bitmeyen bu yöreye her gittiğimde yeni yerler keşfediyorum, tarih zenginliği karşısında şaşırıyorum. Şimdi dönüş yolunda, geride bir haftaya sığdıramadığımız gidilecek çok yer bırakarak ve bir kez daha gelmeyi umut ederek yine veda ediyorum bu diyarlara. 

Bu yaz Bodrum'un Sanat ve Kültür Merkezi Dibeklihan'da 3 gece devam eden “Harran Geceleri” konulu sunum ve söyleşilerde aslında çok yeri görmeden döndüğümü fark ederek üzüldüm ama sonbaharın en güzel zamanı eylül ayında çantam hazır ve işte ben yine yollardayım. Sevgili dostum, Dibeklihan'ın hatta Bodrum Yarımadası’nın kültür elçisi Cenap Tezer, gazeteci yazar dostumuz Can Pulak ve eşi Şeyda, sevgili dostlarım Tatari ailesi, değerli hocamız Prof. Erdinç Bakla ve yeni dostlarla yeni keşifler için düştük yollara. 
Urfa, Harran ve çevresi, Halfeti, Göbeklitepe ve Antep var programımızda, daha önce bu yöreleri gezmiş ve anılarımı sizlerle paylaşmıştım. Bu kez yepyeni keşifler, müthiş yerler var anılarımda. Birçoğunuz biliyordur illaki ya da benim gibi daha önce duymamış, gitmemiş olanlar da mutlaka vardır.

Gezimize peygamberler şehri, sabrın ve inancın şehri de denilen Şanlıurfa'ya uçarak başladık. Gündüz 36 derecede gezdiğimiz Harran Ovası, (Harran kentini gezerken biraz üzüldük ancak Harran Kaymakamı Sayın Ömer Faruk Çelik’ten aldığımız sözlerle sevindik, Harran bölümünde okuyabilirsiniz) Harran yakınlarındaki, gittiğimde, nasıl gizli kalmış diye beni düşündüren ve gözlerime inanamadığım, Bazda Mağaraları, Şuayp köyü, Soğmatar gibi ilginç yöreleri detayları ile paylaşacağım.

Eylül ayının son haftaları olmasına karşın 37-38 derecede kurak yerlerde, dağlarda, tepelerde gezdiğimiz seyahatimizde akşamları Balıklıgöl kenarında, kalenin ışıklandırılmış muhteşem görüntüsü ile serinlerken gördüklerimizden mutlu sıcakları unuttuk gitti.
 
Yeni açılan ve emeği geçenlerin kutlanacağı, alkışlanacağı, ülkemizin en büyük müzelerinden Urfa Arkeoloji Müzesi’ni, Şanlıurfa Belediyesi’nin altyapı çalışmaları sırasında bulunan Urfa Mozaik Müzesi’ni keyifle gezdik, gurur duyduk.
 
Urfa’dan Gaziantep’e giderken, yol üzerinde bulunan ve hepimizin çok sevdiği, Halfeti'ye uğrayarak biraz tekne keyfi yaparak serinledik ama önce yolumuzun üzerinde bulunan “Doğa Koruma ve Milli Parklar, Kelaynak Bakım ve Tedavi Merkezi”ne bir kez daha uğramadan geçemedik. Nesilleri tükenmek üzere olan kelaynak kuşlarını gördük, bilgiler aldık. Halfeti'de su kenarında Şaput balığı yedik, serinledik, çok keyifli bir tekne gezisi yaptık, Rum Kale’yi fotoğrafladık, Savaşan batık şehirde bir kez daha hüzünlendik, duygulandık.

Antep'te bir kez daha "Çingene Kızı”nı ve muhteşem Zeugma mozaiklerini görmeden, Bakırcılar Çarşı’sını dolaşıp Tahmis Kahve'de kahve içmeden ve daha önce duymadığım, dünyada eşi olmayan bir Kastel’i de gezmeden ve elbette müthiş yemekleri tatlıları yemeden dönmedik.

Tüm anılarımı, tabi yeni keşiflerimizi, müthiş yemek yerlerini de sizlerle paylaşmak üzere notlarımı aldım, bol fotoğraf çektim, bir kez daha yurdumun güzel yörelerine gittiğim için mutlu döndüm.

Şanlıurfa ve Harran ilk durağımız...

Yükselen Güneydoğu yazı dizisinin tüm bölümleri:

https://gezimanya.com/GeziNotlari/yukselen-guneydogu-bolum-1
https://gezimanya.com/GeziNotlari/yukselen-guneydogu-bolum-2-urfa-1
https://gezimanya.com/GeziNotlari/yukselen-guneydogu-bolum-3-urfa-2
https://gezimanya.com/GeziNotlari/yukselen-guneydogu-bolum-4-harran
https://gezimanya.com/GeziNotlari/yukselen-guneydogu-bolum-5-harran-yakinlari
https://gezimanya.com/GeziNotlari/yukselen-guneydogu-bolum-6-urfa-muzeleri
https://gezimanya.com/GeziNotlari/yukselen-guneydogu-bolum-7-halfeti
https://gezimanya.com/GeziNotlari/yukselen-guneydogu-bolum-8-gaziantephttps://gezimanya.com/GeziNotlari/yukselen-guneydogu-bolum-9-pisirici-kasteli-ve-mescidi

nevinsalman

Yazar Hakkında

nevinsalman

Ankara da doğdum, TED Ankara Koleji ve Gazi Üniversitesi Mimarlık fakültesi mezunuyum. 6 sene Londra'da yaşadım, sonraki yıllarda İstanbul'a yerleştim ve serbest çalıştım.